Môj príbeh

OD POČÍTAČA KU KONSKÝM CHLPOM a KVETOM

Jedného dňa som si povedala "dosť!". Je čas začať žiť môj vlastný život. Dala som výpoveď a kúpila som si koňa. Mala som 42.

Nebudem vám klamať. Nie je to vôbec jednoduché. Občas mám chuť s tým praštiť a vrátiť sa späť do pohodlnejších koľají.  Ale keď si dám ruku na srdce, viem že ŽIJEM a že takto som to vlastne vždy chcela. 

Narodila som sa s túžbou po súlade, rovnováhe a láske. Tak ako každý. Verila som, že som súčasťou niečoho väčšieho a nik nie je viac ako ten druhý. A mala som to šťastie, že mi moji rodičia ukázali, že je to možné. Najkrajšie momenty sa mi spájajú s prázdninami v čistej tatranskej prírode, s vôňou 100 ročnej drevenice a hrabaním sena.

Dnes tu moji rodičia už so mnou nie sú. Obaja podľahli rakovine a moje srdce pokryli hlboké jazvy. Bola som pri nich, keď ich telo i dušu obklopila bolesť a hmla. Snažila som sa zo všetkých síl, no nedokázala som im pomôcť. Hodnú chvíľu mi trvalo, kým som si uvedomila, že to bol ICH život. Nie môj.  Dodnes však zostávajú v mojom srdci a strážia moje kroky, tak ako to len rodičia vedia.

Kým som si kúpila koňa a môj život sa obrátil naruby, dlhé roky som pracovala v prieskume trhu a v marketingu a pomáhala som firmám získavať aj udržiavať zákazníkov. Bavilo ma to a aj dnes vidím výsledky mojej práce. Ale vo chvíli, keď som pochopila, že namiesto uspokojovania skutočných potrieb ľudí, ich pomáham len zakrývať ďalšími a ďalšími "vecami", prestala som v tom vidieť ďalší zmysel na mojej osobnej ceste. Z projektov a mítingov som odchádzala unavená a viackrát som vyhorela. 

Vždy som túžila ľuďom ukázať skutočnú krásu sveta a hĺbku, akú je možné zažiť na tejto nádhernej planéte a preto som napokon "presedlala" radšej na kone a na iné cesty ako byť užitočná svetu.


Dnes sprevádzam ľudí na ich ceste za šťastím a venujem sa už len Koučingu, Kineziológii, Konzultáciam, Kvetovej terapii (Bachovkám) a osobnému rozvoju s asistenciou Koní. Všetky "káčka" majú jedno spoločné - pomáhajú ľuďom zbaviť sa neduhov modernej doby, osobnostne rásť, spoznávať seba, vidieť lepšie na cestu a cítiť sa krajšie vo svojom živote:-)


Neustále sa učím a vzdelávam, ale čerpám aj z vlastných pracovných skúseností 

 • sebarozvojové a liečivé stretnutia s využitím koučingu, kineziológie, koní a Bachových kvetov
 • 16 rokov v biznise - stratégia, marketing, kvalitatívny prieskumu trhu a customer experience pre nadnárodné spoločnosti (AISA TNS, VÚB, Orange)
 • založenie a práca na vlastnej farme s koňmi
 • organizácia a vedenie skupinových aktivít s koňmi, aj bez koní - pre deti, dospelých aj firmy 
 • založenie a ideový zámer Občianskeho združenia Čarovné kone
 • založenie a vedenie štúdia poznania a tvorivosti Sofia
 • založenie a vedenie e-shop-u Biobaby
 • spolupráca pri založení školiaceho strediska Karpaton a miniškoly Greenwill

Inšpirujem sa ľuďmi, prírodou, v školách aj na kurzoch a v múdrych knihách:


 • štúdium dejín filozofie na FFUK v Bratislave
 • sociálno-psychologický výcvik potrebný pre prácu kvalitatívneho prieskumníka (AISA)
 • Zdenka Jordánová na 3-5 ročnom kurze Poznej svúj cíl 
 • Denisa Kmecová a Zuzana Karpinská v Business Coaching Collage, ICF
 • Dr. Edward Bach a jeho kvetová terapia (Bach International Education Programm)
 • Linda Kohanov, Eponaqest Worldwide, kurz Secrets of The Wild Horses (St. Vincent) a Sentient Communication (France)
 • Stina Herberg, Richmond Vale Academy, St. Vincent and the Grenadines
 • kurz Základy chovu a ošetrovania koní, Spojená škola, Ivanka pri Dunaji
 • kurz Hipoterapie / pedagogicko psychologické jazdenie (Asistent hipoterapeuta, SHA)
 • kurz Konějšivé signály koní s Rachael Draaisma 
 • sebarozvojový seminár Horsense Outdoor a Leadership v Čechách
 • kurz reflexnej masáže, Remas
 • kurz Su-Jok, Remas
 • mnoho seminárov i osobných stretnutí s lektorkami i priateľkami ako Katinka Soetens, Surya Cinzia Donnoli, Tereza Ruth, Kristína Dubajová, Danica Kováčová, Renáta Černáková
 • kone, deti, partneri, rodičia a priatelia
 • knihy a knihy


Najviac ma však učí môj vlastný život


V lete 2015 zomrela moja mama (podľahla rakovine rovnako ako môj otec 20 rokov predtým) a ja som si začala viac uvedomovať hodnotu vlastného života a šťastia. A tak som odišla z dobre platenej práce v medzinárodnej korporácii, ktorá ma už nenapĺňala, do "vzduchoprázdna", bez istoty trvalého príjmu. Rozhodla som sa splniť si detský SEN a kúpila som si koňa. Po absolvovaní základného kurzu chovu koní a pár seminároch s koniarmi, som mojej kobylke postavila ohradu kúsok od domu a verila som, že nejako to zvládnem.

V čase úplnej neistoty z nového života a smútku v duši zo straty blízkych aj zo straty ilúzií o úspechu a zmysluplných pracovných projektoch, mi môj partner a otec našej 7 ročnej dcérky oznámil, že odchádza, pretože sa zamiloval do inej ženy a náš vzťah ho už nenapĺňa. Aj keď moja duša vedela, že je všetko ako má byť, dala som priechod svojim pocitom a počúvala som čo sa vlastne vo mne deje. Cítila som sa odkopnutá, nepotrebná, nepochopená, nemilovaná, bezcenná a slabá. A zrazu som pochopila, že všetko moje "snaženie sa" o jeho lásku, bol len zúfalý pokus nájsť lásku sama v sebe. Došlo mi aj to, prečo som všetky moje "projekty", ktoré som dovtedy iniciovala či reálne začala robiť, nedokázala dotiahnuť do konca a prečo z nich mali osoh skôr iní. Spomenula som si na to, koľkokrát som verila aj budovala svoje hniezdo a aj na predošlý 13 ročný vzťah, z ktorého som utiekla ja. Pred očami mi prebehol celý môj život a všetky jeho zákutia. Rozpadlo sa mi všetko, čomu som verila.

No, a keď máte 43, šediny na hlave, žiadne istoty, len vlastný život a ďalší rozbehnutý "projekt" (kone), tak máte príležitosť zužitkovať všetko, čo ste sa doteraz naučili... alebo sa zrútiť. Môžete si dať na jednu misku váh svoje šťastie a dobrý pocit zo života a na druhú sebaľútosť a pocit obete. A potom sa stačí rozhodnúť pre jednu misku a nasledovať svoj cieľ. Dennodenná práca pri koňoch ma naučila zotrvávať v prítomnosti a dôverovať si. Sebakoučing mi pomohol čerpať z toho, čo sa mi už podarilo a hlavne vytrvať. Keď som nevedela, ako ďalej, písala som, kreslila som si koučovacie mapy a škály a kládla sama sebe nekonečné otázky. Pozorovala som oblaky a meniacu sa prírodu. Meditovala som a počúvala svoj vnútorný hlas. Znovu a znovu. Aj keď som padala únavou, čelila nepredvídateľným okolnostiam a nepriazni počasiu na vlastnej koži, cítila sa úplne sama na všetko a bála sa čo bude ďalej, nikdy som zo zreteľa nestrácala svoj hlavný zámer - cítiť sa vo svojom živote dobre. Stanovila som si kroky, potrebné k dosiahnutiu cieľa a kontrolovala ich splnenie. Sústredila som sa na to, čo môžem sama ovplyvniť a na čo vládzem, ale keď bolo potrebné, požiadala som o pomoc. Načúvala som svojim pocitom a nechala ich ukázať mi cestu. 

Občas som mala pocit, že "už tam som", že sa mi už nič nemôže stať a všetko je tak ako má byť.  Cítila som sa silná a plná síl "meniť svet". No potkla som sa a spadla som odvtedy ešte veľakrát. Nuž neverila som, aké ťažké je postaviť sa znovu a znovu!

Niekedy som sa cítila úplne na zemi, pošľapaná, ukrivdená a slabá. A keď som mala pocit, že už to nemôže byť horšie, dostala som ďalšie kopance a podnožky od ľudí, od ktorých som to vôbec nečakala. Čo s tým? Vravela som si. A čo keď to príde opäť?

Nuž "povoľ" zneli mi v ušiach slová mojej učiteľky Zdenky Jordánovej a znejú mi v duši dodnes. A tak som už prestala bojovať a pustila som všetko, čo mi bráni byť slobodná a šťastná. Pustila som okovy sebahodnotenia a prestalo mi záležať na tom, kto si čo o mne pomyslí. Aj vlasy som si prestala farbiť... veď som to stále ja:-)

Dnes som VO SVOJOM RAJI... spokojná sama so sebou a šťastne zamilovaná. Žijem na vidieku, s mužom, ktorého bývalá žena žije s mojim bývalým mužom a naše deti vravia, že majú 4 rodičov. Robím to, čo ma baví a napĺňa ma pocitom zmysluplnosti. A hoci to nie je vždy jednoduché, už viem, ako ďalej, aj keď presne neviem ako ďalej. Nikto nikdy nepovedal, že ísť nevyšlapanou cestou je jednoduché. Ale keď ste na nej, viete, že ste "správne". A hneď je vám ľahšie na srdci, aj keď nie je všetko úplne presne tak, ako by ste si predstavovali. To ale neznamená, že to tak nemôže raz byť!

A dostať sa k tomuto pocitu "som správne" veľmi rada pomáham aj iným ľuďom. Niekedy v mojej domácej "pracovni" s výhľadom na Karpaty, alebo aj v kaviarni pri rozhovoroch, koučovaní alebo kineziologických odblokoch. A niekedy pri koňoch. Pri tých sa mi "koučuje" úplne najkrajšie, lebo cez kone môžu ľudia uvidieť sami seba bez filtrov a sebaočakávaní, takí, akí skutočne sú. A vďaka zážitkom s koňmi dokážu lepšie "vstrebať" to, čo potrebujú, uvidieť v realite svoje programy, stretnúť seba a vyskúšať si ako sa to dá aj inak. 

Pri mojich stretnutiach s koňmi aj bez koní, majú ľudia možnosť nahliadnuť do svojich vlastných snov, prehodnotiť svoj rebríček hodnôt, vidieť veci z nového uhlu pohľadu, z nadhľadu a objaviť svoje zdroje i stanoviť si nové ciele a kroky vedúce k ich naplneniu.

Teším sa aj na ten TVOJ PRÍBEH:-)

Daniela

CHCETE SA STRETNÚŤ?