Ako prekonať náročné obdobie

14.02.2021

Každý z nás už asi zažil situáciu, ktorá mu prišla náročná a bolestivá alebo pri ktorej sme už mali pocit, že "toto je nad moje sily". Či už to bola kríza vo vzťahu, rozchod z partnerom, problémy v práci alebo pri výchove detí, rozvod, spory so susedmi, sťahovanie, choroba alebo úmrtie v rodine či odlúčenie od blízkych... vždy to pri srdci bolí rovnako.


Ako ustáť náročné obdobia bez následkov na zdraví a ako si udržať vieru, že nabudúce to môže byť inak?


Nie som žiaden expert na krízy ani psychológ. Ale zažila som za svoj život už dosť veľa zmien a stihla som z toho ošedivieť ešte pred päťdesiatkou. No z každej krízy som vyviazla posilnená a spokojnejšia. Možno mi pomohla výchova a možno je to len vďaka mojej filozofickej povahe, ktorá sa nevzdáva kladenia otázok a hľadania odpovedí. Neboli to žiadne extrémne situácie, skôr také, ktoré sa vyskytujú bežne v živote.

Dnešná "koronová" doba je plná zmien a neistoty a ja mám pocit, že som "len o krok vpredu", pretože mnohí moji blízki, priatelia aj neznámi, zažívajú teraz niečo podobné. A naopak, ja zažívam to, čo mnohí z nich už zažili. 

Som presvedčená, že len SPOLU môžeme súčasné náročné obdobie prekonať a tak dnes prinášam zhrnutie toho, čo pomohlo mne nezblázniť sa z neistoty a zmien, ktoré som v tej dobe zažívala ako veľmi náročné a bolestivé.

Ak sa cítim smutná, frustrovaná, zlomená, mám strach alebo neviem, ako ďalej, pomáha mi opakovanie si týchto 10 viet:


1) Robím všetko, čo v tejto chvíli viem urobiť a keď neviem ako ďalej, tak mám stále svoju slobodnú vôľu a možnosť voľby - viem zmeniť prístup (ak doterajší nefungoval), viem požiadať o pomoc alebo sa viem zmieriť s tým, čo ovplyvniť nedokážem (uvedomujem si zodpovednosť za svoj vlastný život a život mojich detí, za svoje potreby a reálne možnosti a aj to, že nie je v mojich silách urobiť iných ľudí šťastnými alebo zdravými, ak oni sami nechcú).

2) Mám všetko, čo v tejto chvíli potrebujem (ak sú moje základné životné funkcie zabezpečené, som v bezpečí a verím, že som schopná všetko ostatné si zabezpečiť hneď ako to bude možné).

3) Nikdy nie som naozaj sama, vždy sa mám o koho oprieť a kde získavať energiu pre život (cítim, že som súčasťou veľkej rodiny bytostí na Zemi a súčasť Univerza/Boha, ktorý nás všetkých presahuje, dáva životu zmysel a s ktorými viem udržiavať spojenie, ak som v spojení sama so sebou).

4) Môj život, pocit pohody, šťastia a zdravia závisí hlavne odo mňa (viem, čo mi robí dobre, na tele aj na duši a čo mi škodí a riadim sa podľa toho).

5) Môj život z nadhľadu je celkom poučný aj zábavný a všetko v ňom má určitý zmysel (zmena perspektívy a hľadanie súvislostí ma oslobodzuje a dáva mi pocit ľahkosti, jedinečnosti aj zmysluplnosti).

6) Som vďačná za všetko, čo v tejto chvíli mám a žijem "tu a teraz" (viem, že sa všetko môže rýchlo zmeniť a tak nestrácam čas zotrvávaním v minulosti a prehadzovaním neužitočných myšlienok v hlave).

7) To, čo naozaj potrebujem, sa nedá kúpiť za peniaze (môžem to len cítiť).

8) Dávam pozornosť a energiu tomu, čo mi pomáha a dáva zmysel a vyhýbam sa tomu, čo mi škodí a oberá ma o drahocennú energiu a dobrý pocit zo života.

9) Som jedinečná, tak ako všetci ostatní (uvedomujem si kým som, aj kým nie som a cítim hlbokú úctu a rešpekt voči jedinečnosti ostatných).

10) Dýcham zhlboka a spolu s dychom prijímam život na tejto planéte a všetky jeho formy aj prírodné zákony.


Možno sa vám týchto pár viet zdá jasných a samozrejmých. Ale používate ich v reálnom živote? 

Ak nie, lebo sa vám nedarí dostať ich z hlavy do praktického života, tak ste na tom podobne ako mnoho iných:-)

Mne osobne pomáha vedomie toho, že VŽDY MÁM SLOBODNÚ VOĽBU

Aj keď sa zdá, že nemám voľbu, napríklad pri smrti rodičov, alebo odchode partnera či pri dianí vo svete, tak viem, že vždy mám voľbu a možnosť zmeniť moje vnútorné prežívanie

Moje pocity, myšlienky a postoje, sú len a len v mojej osobnej moci. A to mi dáva silu do ďalších dní aj motiváciu hľadať riešenia, ako tie neposedné pocity a myšlienky premeniť na užitočné dary.


Aké náročné obdobia som prekonala a kde mi týchto pár viet už pomohlo?


Uvádzam pár príkladov z môjho osobného života, aby ste uverili, že aj napriek rôznym okolnostiam, je možné "cítiť sa dobre vo vlastnom živote".

V priebehu pár rokov sa zbehli v mojom živote takéto okolnosti a pocity:

  • Rakovina a jej liečba pri troch mojich najbližích a náročná smrť oboch rodičov (ktorých som hlboko milovala a mali sme krásny vzťah), rozvod po 13tich rokoch, 2x vyhorenie v práci, rozchod po 9tich rokoch, doťahovanie sa o majetky, striedavá starostlivosť o dieťa, odchod milovanej osoby, predaj pre mňa cenného rodinného obydlia, dlhoročné súrodenecké nedorozumenia, zdravotné (hlavne respiračné a ženské) problémy, osemkrát budovanie hniezda a sťahovanie z neho, radikálna zmena životného štýlu (od počítača k lopate... z korporácie rovno na farmu s koňmi), pocit opustenia a obete zo zneužitia mojej dôvery, život na dlh aj bez príjmu, podnikateľská neistota, strata zmysluplnosti a viery v obnovu harmónie v osobnom živote aj vo svete, pocit menejcennosti, výčitky svedomia za prešľapy a moju neschopnosť... atď.

Aj napriek tomu všetkému neprestávam milovať život a všetky jeho formy. Učím sa odpúšťať, (hlavne sebe) a nachádzať nové inšpirácie ako udržať energiu a silu "prekračovať svoje tiene". Viem, že za veľa vecí si môžem sama, alebo mali svoj význam, za ktorý som dnes vďačná.

Moje jazvy na srdci sa občas ešte ozývajú.... ale v srdci ma hreje viac lásky, vďačnosti a porozumenia ako kedykoľvek predtým. Cítim sa dobre vo vlastnom živote aj keď občas "prší v duši" a vonku zúri búrka. Verím v obnovu harmónie na Zemi a v duši mi sídli hlboký pokoj. Neprestávam sa však každodenne "dobíjať" v prírode a v kontakte s blízkymi bytosťami.

Žijem tak, že aj keby som mala zajtra zomrieť, bude to úplne v poriadku.

Keďže my ľudia, sme bytosti s neuveriteľnou vnútornou silou a schopnosťou regenerácie, tak verím, že aj všetky jazvy sa časom zahoja. Moje jazvy zmiznú podobne, ako aj tie vaše a zmiznú rovnako, ako sa premení aj toto náročné "koronové" obdobie na niečo nové a lepšie. Tak, ako opadané jesenné lístie, na kyprú pôdu.

Stačí, ak budeme chcieť vidieť súvislosti a nestratíme nadhľad a vieru.... v samých seba, aj v to, čo nás drží pokope. 

Držme si palce😊

Daniela Tejkalová


Ďalšie články v Inšpirovni:

Technologický pokrok, neustále inovácie aj v oblasti služieb a tlak na dokonalý výkon sú dnes prirodzenou súčasťou našich životov. To všetko nám pomáha dosahovať ciele a spoločnosti napredovať, o tom niet pochýb. Ako sú však na tom jednotlivci? Naše osobné ciele, potreby, pocit zmysluplnosti a naplnenia? Žijeme nimi, alebo si ich nechávame...

Naučte sa BYŤ! Tu je pár tipov z praxe v štyroch oblastiach, ktoré mne osobne pomáhajú obnovovať pocit súladu a pohody. Netvrdím, že je to návod na šťastie, alebo že to všetko dodržujem stále. Ale rozhodne mi schopnosť BYŤ tu a teraz, cítiť lásku a uvedomovať si kým som... pomáha k dobrému pocitu zo života, keď svieti slnko, ale aj...

Čo všetko zvládne váš mobil? Pre mnohých sú kapacita, odolnosť a inteligentné funkcie kľúčovým faktorom pri výbere. Niet divu. Zostať v spojení a byť konkurencieschopní, je dnes mimoriadne dôležité. Veď koľko ľudí by dnes bez mobilu "neprežilo"? A to nevravím len o tínedžeroch, ale aj nás dospelých:-)

Človek sa stal nepochybne najvýraznejšou postavou života na modrej planéte. Stihol si vybudovať svoj vlastný svet a vymyslieť si vlastné zákony. Prehradil rieky, postavil mestá, skrotil si zver. Vie predpovedať búrky, lietať na mesiac a dorozumieť sa s celým svetom. Vyčlenil sa tak z okolitej prírody a nazval sa pánom tvorstva na Zemi. Jediné, čo...

10 viet nepomáha?