Ako prežiť búrku (v živote)?

10.06.2023

Predstavte si, že kráčate krajinou a usmievate sa šťastím, pokojom a krásou, ktorá vás obklopuje. Vychutnávate si každý krok a tešíte sa, ako si večer urobíte oheň. O pár minút nato sa strhne búrka a príval ľadovej vody vás premočí do nitky. 

Do toho začne fúkať silný vietor a padať krúpy. Začne hrmieť a vám prebehne mráz po chrbte, čo všetko sa vám a vašej rodine vo voľnej krajine môže stať. Nevidíte nikoho a nič, čo by vám pomohlo nasledujúce minúty prežiť. 

Hlas srdca bijúceho na poplach prehlušuje hromy z neba a vnútorná triaška vám nedovoľuje ani postarať sa o plačúce deti. Jedno z detí spadne do rozvodneného potoka a vám odpláva ruksak aj s mobilom. Srdce vám zviera strach a s každým úderom blesku chytáte väčšiu a väčšiu paniku. 

Hoci si celou cestou opakujete... "veď je to len búrka!"... telo zaplavuje adrenalín a núti vás konať... utekať do bezpečia.

Nakoniec to všetko zvládnete, no zážitok vám zostáva v krvi ešte dosť dlho aj potom, ako sa dostanete domov. 

Keď susedom rozprávate svoju strašidelnú púť, len krútia hlavami a vravia, že to bola "len búrka!" a vy ste nemuseli robiť paniku. Alebo nemáte liezť do prírody, keď sa tam neviete správať. 

Druhá skupina vás poľutuje a začne rozprávať príbehy, čo všetko hrozné sa už ľuďom v búrke stalo a že za to môže klimatická kríza, niekto "tam hore" alebo osud.

Čo s tým urobíte?

A – už nikdy nikam nejdem a už vôbec nie do prírody!

B – podám sťažnosť na majiteľa pozemku, že neinformoval o možnom riziku 

C – keď pôjdem nabudúce na výlet, budem sa celou cestou (podvedome) báť, čo sa mi môže zase stať

D – zistím všetko dostupné o búrkach a poučím aj deti, ako sa búrke vyhnúť 

E - napíšem petíciu na zrušenie búrok

F – zistím a poučím deti ako sa na búrku pripraviť a správať sa v nej, keď už prídeG – nič, ale určite o tom poviem na sociálnych sieťach.. nech každý vie, aké je to hrozné!


Máte vybraté?

Potom čítajte ďalej:-)


Keď máte vybranú možnosť, tak si potom namiesto "len búrky" predstavte akúkoľvek inú stresujúcu situáciu. 

  • Napr. rodinnú hádku, rozvod, smrť blízkeho, vážne ochorenie v rodine, prepustenie z práce, zlý prospech detí, neželané sťahovanie, ohováranie, príliš veľa povinností, haváriu, kriminálny čin, pandémiu a pod. Lebo to sa jednoducho môže stať, aj keď žijete pohodový bezproblémový život. 

Nemusí to byť pravidlo, ale s veľkou pravdepodobnosťou budeme všetci reagovať veľmi podobne ako pri búrke. 

Alebo máte inú skúsenosť? 

Stresu a búrkam v živote sa vyhnúť nedá. 

Stres (neistota, frustrácia, strach, bolesť, hnev, žiaľ...) je bežná súčasť života, ktorý prinášajú stresujúce situácie (stresory). 

Záleží len na tom, aký postoj k stresorom zaujmeme, teda čo urobíme s tým, čo sa "nám deje", resp. čo urobíme s tým "v nás". Utekáme? Nadávame? Bojíme sa? Alebo hľadáme riešenia?

Dobrá správa je, že dianie "v nás" je na nás. Nik iný to "v nás" za nás neurobí. Leda ak nám podá pomocnú ruku a vie nás nasmerovať, usmerniť, podržať atď.. kým v nás opäť zavládne mier a kľud.

A keď sa dáme do pohody, môžeme s prehľadom riešiť aj to vonku a svojim postojom pomôcť aj tým druhým.

Tak na záver už len malý tip na večerné zamyslenie... sami pre seba:

  • Akú stratégiu používam na zvládanie stresujúcich situácií? 
  • K čomu tá stratégia vedie? 
  • Čo mi pomáha? A čo nie.. prejsť z nepohody do pohody?
  • Ako inak si viem pomôcť? 

Nájdite si pár minút a odpovedzte si sami. Možno niečo nové o sebe zistíte.

A ak chcete vedieť, ako na životné búrky... tak odporúčam hľadať viac info a rozhodne sa na ďalšie búrky dobre pripraviť. Aj keď... každá búrka je iná, niečo sa vám môže zísť:-)

Príjemný pohodový čas

Daniela


FOTO: Ždiar, 80-te roky – keď nám fujavica zaviala chalúpku. 

Prísť o tieto dary, rodičov, havinkov aj dreveničku, bol pre mňa veru riadne stresujúci zážitok!!! Stratégie D a E boli moje želané, ale s odstupom času vidím, že asi to prebila stratégia C, lebo aj všeličo iné som potom postrácala. Nuž zákon príťažlivosti...

Tak aby sa vám stres znášal ľahšie... aj preto píšem tieto riadky. Nemusíte sa (životných) búrok báť! Dá sa na to (aspoň trochu) pripraviť Len hľadajte riešenia, skôr, ako bude neskoro...

Chcete viac info?