Ako sa v tom všetkom vyznať?

08.07.2021

Svet je plný rôznorodých názorov, odporúčaní, spôsobov, vecí, metód a produktov. Čo je správne a dobré? Čo je a nie je vhodné, zdravé, ekologické či prospešné, keď mnohé rady a aj vedecké štúdie si dokonca aj protirečia? Ako sa v tom všetkom vyznať a k čomu viesť vlastné deti? Odpoveď je zdá sa rovnako nejasná, ako jarné počasie! Ale to neznamená, že prestaneme chodiť von. Možno sa stačí na to len lepšie pripraviť a rátať s rôznymi možnosťami😊 

Na Zemi žije 7,6 miliardy ľudí. 

Čo človek, to unikát. Líšime sa nielen stavbou tela, farbou pleti a národnosťou, ale hlavne tým, čo prežívame. Dokonca ani dvojičky nemajú presne rovnaké zážitky, skúsenosti a pocity. A čím sme starší, tým rôznorodejší sme, podľa toho, čo v živote zažijeme a čo s tým urobíme. A to je presne to, čím sa líšime od strojov.

Stroje a súčiastky niekto nakreslí, naprogramuje a nechá vyrobiť. Na bežiacom páse skontroluje, či sú všetky rovnaké a majú predpísané parametre. Ak všetko sedí, zabalia ich do škatuľky a ak nie, putujú do koša. Ku každému výrobku pribalia aj návod na použitie, prípadne spôsob, ako to opraviť alebo pridajú aj náhradné diely. Teda.. kedysi to tak bolo. Dnes sa množstvo vecí opraviť už žiaľ nedá. Ale dnes o inom chcem hovoriť.

Podobne ako na bežiacom páse sa na svete rodia aj deti. Denne ich pribudne približne 250 tisíc! A ani jedno nie je rovnaké. Čím bude staršie, tým viac sa bude líšiť aj od tých ostatných. Závisí to od množstva faktorov, ktoré presahujú zámer tohto článku. Spomeniem však aspoň tie bežne uznávané vplyvy na rozvoj jedinca, ako sú genetika, prostredie, rodinné a sociálne vzťahy, výchova, výživa, vzdelanie, kultúra či viera. Veľa ovplyvňuje samotné prežívanie jednotlivých udalostí, zážitky, vlastné postoje, seba-vedomie a prirodzené i získané schopnosti. Podľa niektorých zdrojov má vplyv aj postavenie hviezd pri narodení, karma či pozemská misia. To všetko vplýva na to, ako sa daný jedinec bude vyvíjať, prejavovať a cítiť v živote.

Koľko z tých 7,6 miliardy ľudských jedincov môže byť potom rovnakých? 

Zaiste podobnosť existuje a niektoré návody, spôsoby a metódy fungujú na všetkých. Veď napokon... všetci sme len ľudia. A ako ľudia, tvoríme jeden jediný veľký organizmus, tak dačo spoločné predsa len máme. Ale..

Ale ak je na svete medzi ľuďmi toľko rôznorodosti, ako môže existovať jeden rovnaký "návod na opravu" alebo rovnaký "update" pre všetkých? Veď už ani na tie obyčajné tablety a mobily neplatí vždy to isté! Skúste si stiahnuť android apku na iPhone a opačne, či starý Windows do nového počítaču. Bude to fungovať???

Kedysi som si myslela, že stačí nájsť správny algoritmus pre šťastie človeka a použiť ho. Študovala som filozofiu a hľadanie "pravdy" bola moja najväčšia vášeň. Tá vášeň mi síce zostala, no ambícia "nájsť pravdu pre všetkých", už vyprchala. Zostala len láska k múdrosti... Nie je to tým, že by "pravda" neexistovala. Existuje! Akurát, že ju musí nájsť každý sám... v sebe... 

Môžeme sa navzájom inšpirovať, radiť si, odporúčať a motivovať sa vzájomne, no nájsť a overiť si ten "návod na šťastie" môžeme jedine vlastným životom... vlastnými pocitmi, prežívaním a skúsenosťou vo vlastnom tele. Nestačí to počuť, prečítať ani vidieť... dá sa to len zažiť... cítiť. Pretože to, čo funguje jednému, druhému fungovať nemusí. Možno naozaj všetko je inak. Alebo jednoducho máme len rôznorodý "software":-)

Hm... žeby bolo jednoduchšie, keby sme mali všetci jednotný software? Ale... bolo by potom na Zemi tak krásne??? Predstavte si, že by všade bola len púšť... alebo všade len tropický prales alebo ľad. A ako by ste sa asi cítili tráviť celé dni na mega poli s kukuricou a ako na lúke plnej pestrofarebných kvetov, motýľov a vône zeme? Nie je to ale len otázkou vkusu. Je to otázkou prežitia. Diverzita má predsa svoj význam.


Ako sa v tom vyznať? Podľa čoho si vyberať?

Jednotný návod podľa mňa neexistuje:-) Toto je môj:

  • ZASTAVÍM SA 
  • DÝCHAM ZHLBOKA
  • VNÍMAM SVOJE POCITY
  • NAČÚVAM ODKAZOM SVOJHO VNÚTRA A TELA
  • KEĎ ZACHYTÍM "SPRÁVNY" ODKAZ... ZACÍTIM UVOĽNENIE
  • AK UVOĽNENIE NEPRICHÁDZA... HĽADÁM ĎALEJ... ALEBO VYHĽADÁM POMOC
  • A ĎALEJ REAGUJEM A KONÁM PODĽA TOHO
  • ČI TO BOLO "SPRÁVNE" ALEBO NIE.... ZISTÍM, KEĎ TO VYKONÁM
  • OPAKUJEM TO, ČO MI PRINÁŠA DOBRÝ POCIT ZO ŽIVOTA A VNÚTORNÝ MIER

Ak by som predsa len mala zovšeobecniť "návod na dobrý pocit zo života", možno by to znelo asi takto:

Ak chceme nájsť cestu k cieľu a to "správne riešenie" pre seba, musíme robiť to, čo nám osobne funguje a robí dobre a prestať robiť to, čo nám nefunguje a neprospieva. Ako zistím, čo mi robí dobre? Nuž cítim sa dobre (fyzicky aj psychicky), aj keď okolo "traktory padajú". Ako k tomu dospejem? Asi tak ako vraví môj najmilší učiteľ: "Chceš sa mať dobre? Urob si dobre.":-)

Len tak sa môže každý z nás dopracovať k dobrému pocitu z vlastného života a získať radosť v tele aj pokoj na duši. A to je zdá sa to najťažšie a zároveň najkrajšie na tomto živote, tu na Zemi. Vedie k nemu jedine osobná skúsenosť. To je jediné, s čím budeme zomierať. To je to jediné, čo má zmysel.

Za seba si dávam záväzok dodržiavať pravidlo "dôveruj ale preveruj", lebo mám už dosť skúseností, pocitov a zážitkov, ktoré opakovať fakt nechcem! Pri každom novom výrobku, metóde, lieku, vzťahu, nákupe či projekte, zmene v živote... vezmem do úvahy všetko, čo som sa doteraz naučila a našľapujem opatrne. Ak neviem ako ďalej, spýtam sa na skúsenosť ľudí, ktorým úprimne verím a hlavne sa poradím s vlastnými pocitmi hlboko v tele. Keď zavriem oči a zhlboka dýcham, pravdu vždy nájdem ľahšie. Ono je tam vonku stále kopec ľudí, ktorí chcú "naše dobro"... tak si len sľubujem, že si ho už nedám vziať. 

Keď fakt netuším ako sa v tom vyznať, tak zájdem do prírody či ku koňom, tam mi je to jasné vždy. 

A keď to "správne" nebude? 

Nevadí. Podľa mňa sa pomýliť nedá. Len stúpiť vedľa.. hoci aj do hovna. A z toho sa dá poučiť tiež:-)

Držme si palce priatelia... ide v tejto dobe o veľa. O vlastnú skúsenosť.. ŽIVOTA. Tak nech stojí za to!


Daniela


Pár postrehov z marketingovej praxe a zo života, aj o prekážkach na ceste za vlastným šťastím. Čo nám bráni dostať sa do cieľa a nájsť svoj vysnívaný Raj na Zemi? A akú rolu zohrávajú naše skúsenosti, zručnosti, hodnoty a viera? A na čo nezabúdať počas cesty? Tu je môj osobný "check list", aby som sa nestratila.

Pár postrehov z marketingovej praxe aj zo života. Čo nám bráni dostať sa do cieľa a nájsť svoj vysnívaný Raj na Zemi? A akú rolu zohráva naša vlastná autentickosť / jedinečnosť / originalita? Je dobré nasledovať "best practices" alebo ísť vlastnou cestou?

Bytie s koňmi

29.12.2022

Len tak spolu byť, cítiť vzájomné prepojenie, súlad a absolútne prijatie toho, kým som. Cítiť sa v bezpečí, obalená všadeprítomnou krásou, dotýkajúcou sa každej bunky môjho tela. Cítiť sa veľká a nekonečná ako Vesmír a zároveň jedinečná a plná živého života Prírody. Takto sa cítim vo vzácnych momentoch bytia s mojou kobylkou Ninkou alebo aj s inými...

Ten hrozivý zvuk praskajúceho svalu si budem pamätať do smrti! Ako keď vám praskne trojitá guma na gatiach a do tela vletí blesk. Au! Včera som si hneď veru aj poplakala. No a čo. Mala som strach... o všetko čo bude nasledovať.


Ak chcete vedieť, ako je to "správne"... poraďte sa najskôr so sebou.

Keď neviete ako na to... hľadajte a nájdete:-)

Nájdi svoju "pravdu"