Ako sa v tom všetkom vyznať?

08.07.2021

Svet je plný rôznorodých názorov, odporúčaní, spôsobov, vecí, metód a produktov. Čo je správne a dobré? Čo je a nie je vhodné, zdravé, ekologické či prospešné, keď mnohé rady a aj vedecké štúdie si dokonca aj protirečia? Ako sa v tom všetkom vyznať a k čomu viesť vlastné deti? Odpoveď je zdá sa rovnako nejasná, ako jarné počasie! Ale to neznamená, že prestaneme chodiť von. Možno sa stačí na to len lepšie pripraviť a rátať s rôznymi možnosťami😊 

Na Zemi žije 7,6 miliardy ľudí. 

Čo človek, to unikát. Líšime sa nielen stavbou tela, farbou pleti a národnosťou, ale hlavne tým, čo prežívame. Dokonca ani dvojičky nemajú presne rovnaké zážitky, skúsenosti a pocity. A čím sme starší, tým rôznorodejší sme, podľa toho, čo v živote zažijeme a čo s tým urobíme. A to je presne to, čím sa líšime od strojov.

Stroje a súčiastky niekto nakreslí, naprogramuje a nechá vyrobiť. Na bežiacom páse skontroluje, či sú všetky rovnaké a majú predpísané parametre. Ak všetko sedí, zabalia ich do škatuľky a ak nie, putujú do koša. Ku každému výrobku pribalia aj návod na použitie, prípadne spôsob, ako to opraviť alebo pridajú aj náhradné diely. Teda.. kedysi to tak bolo. Dnes sa množstvo vecí opraviť už žiaľ nedá. Ale dnes o inom chcem hovoriť.

Podobne ako na bežiacom páse sa na svete rodia aj deti. Denne ich pribudne približne 250 tisíc! A ani jedno nie je rovnaké. Čím bude staršie, tým viac sa bude líšiť aj od tých ostatných. Závisí to od množstva faktorov, ktoré presahujú zámer tohto článku. Spomeniem však aspoň tie bežne uznávané vplyvy na rozvoj jedinca, ako sú genetika, prostredie, rodinné a sociálne vzťahy, výchova, výživa, vzdelanie, kultúra či viera. Veľa ovplyvňuje samotné prežívanie jednotlivých udalostí, zážitky, vlastné postoje, seba-vedomie a prirodzené i získané schopnosti. Podľa niektorých zdrojov má vplyv aj postavenie hviezd pri narodení, karma či pozemská misia. To všetko vplýva na to, ako sa daný jedinec bude vyvíjať, prejavovať a cítiť v živote.

Koľko z tých 7,6 miliardy ľudských jedincov môže byť potom rovnakých? 

Zaiste podobnosť existuje a niektoré návody, spôsoby a metódy fungujú na všetkých. Veď napokon... všetci sme len ľudia. A ako ľudia, tvoríme jeden jediný veľký organizmus, tak dačo spoločné predsa len máme. Ale..

Ale ak je na svete medzi ľuďmi toľko rôznorodosti, ako môže existovať jeden rovnaký "návod na opravu" alebo rovnaký "update" pre všetkých? Veď už ani na tie obyčajné tablety a mobily neplatí vždy to isté! Skúste si stiahnuť android apku na iPhone a opačne, či starý Windows do nového počítaču. Bude to fungovať???

Kedysi som si myslela, že stačí nájsť správny algoritmus pre šťastie človeka a použiť ho. Študovala som filozofiu a hľadanie "pravdy" bola moja najväčšia vášeň. Tá vášeň mi síce zostala, no ambícia "nájsť pravdu pre všetkých", už vyprchala. Zostala len láska k múdrosti... Nie je to tým, že by "pravda" neexistovala. Existuje! Akurát, že ju musí nájsť každý sám... v sebe... 

Môžeme sa navzájom inšpirovať, radiť si, odporúčať a motivovať sa vzájomne, no nájsť a overiť si ten "návod na šťastie" môžeme jedine vlastným životom... vlastnými pocitmi, prežívaním a skúsenosťou vo vlastnom tele. Nestačí to počuť, prečítať ani vidieť... dá sa to len zažiť... cítiť. Pretože to, čo funguje jednému, druhému fungovať nemusí. Možno naozaj všetko je inak. Alebo jednoducho máme len rôznorodý "software":-)

Hm... žeby bolo jednoduchšie, keby sme mali všetci jednotný software? Ale... bolo by potom na Zemi tak krásne??? Predstavte si, že by všade bola len púšť... alebo všade len tropický prales alebo ľad. A ako by ste sa asi cítili tráviť celé dni na mega poli s kukuricou a ako na lúke plnej pestrofarebných kvetov, motýľov a vône zeme? Nie je to ale len otázkou vkusu. Je to otázkou prežitia. Diverzita má predsa svoj význam.


Ako sa v tom vyznať? Podľa čoho si vyberať?

Jednotný návod podľa mňa neexistuje:-) Toto je môj:

  • ZASTAVÍM SA 
  • DÝCHAM ZHLBOKA
  • VNÍMAM SVOJE POCITY
  • NAČÚVAM ODKAZOM SVOJHO VNÚTRA A TELA
  • KEĎ ZACHYTÍM "SPRÁVNY" ODKAZ... ZACÍTIM UVOĽNENIE
  • AK UVOĽNENIE NEPRICHÁDZA... HĽADÁM ĎALEJ... ALEBO VYHĽADÁM POMOC
  • A ĎALEJ REAGUJEM A KONÁM PODĽA TOHO
  • ČI TO BOLO "SPRÁVNE" ALEBO NIE.... ZISTÍM, KEĎ TO VYKONÁM
  • OPAKUJEM TO, ČO MI PRINÁŠA DOBRÝ POCIT ZO ŽIVOTA A VNÚTORNÝ MIER

Ak by som predsa len mala zovšeobecniť "návod na dobrý pocit zo života", možno by to znelo asi takto:

Ak chceme nájsť cestu k cieľu a to "správne riešenie" pre seba, musíme robiť to, čo nám osobne funguje a robí dobre a prestať robiť to, čo nám nefunguje a neprospieva. Ako zistím, čo mi robí dobre? Nuž cítim sa dobre (fyzicky aj psychicky), aj keď okolo "traktory padajú". Ako k tomu dospejem? Asi tak ako vraví môj najmilší učiteľ: "Chceš sa mať dobre? Urob si dobre.":-)

Len tak sa môže každý z nás dopracovať k dobrému pocitu z vlastného života a získať radosť v tele aj pokoj na duši. A to je zdá sa to najťažšie a zároveň najkrajšie na tomto živote, tu na Zemi. Vedie k nemu jedine osobná skúsenosť. To je jediné, s čím budeme zomierať. To je to jediné, čo má zmysel.

Za seba si dávam záväzok dodržiavať pravidlo "dôveruj ale preveruj", lebo mám už dosť skúseností, pocitov a zážitkov, ktoré opakovať fakt nechcem! Pri každom novom výrobku, metóde, lieku, vzťahu, nákupe či projekte, zmene v živote... vezmem do úvahy všetko, čo som sa doteraz naučila a našľapujem opatrne. Ak neviem ako ďalej, spýtam sa na skúsenosť ľudí, ktorým úprimne verím a hlavne sa poradím s vlastnými pocitmi hlboko v tele. Keď zavriem oči a zhlboka dýcham, pravdu vždy nájdem ľahšie. Ono je tam vonku stále kopec ľudí, ktorí chcú "naše dobro"... tak si len sľubujem, že si ho už nedám vziať. 

Keď fakt netuším ako sa v tom vyznať, tak zájdem do prírody či ku koňom, tam mi je to jasné vždy. 

A keď to "správne" nebude? 

Nevadí. Podľa mňa sa pomýliť nedá. Len stúpiť vedľa.. hoci aj do hovna. A z toho sa dá poučiť tiež:-)

Držme si palce priatelia... ide v tejto dobe o veľa. O vlastnú skúsenosť.. ŽIVOTA. Tak nech stojí za to!


Daniela


Dnes spoločnosťou rezonuje téma duševného zdravia a stresu viac ako kedysi. Niet sa čo čudovať. Pandémia s nami zamávala a ďalšie udalosti tiež. Mnoho nevideného a potlačovaného sa dostáva na povrch. Aj ja som si len nedávno uvedomila niekoľko dôležitých súvislostí, ktoré mali vplyv nielen na smrť mojich rodičov, ale aj na môj život, zdravie,...

Stalo sa vám, že vám niekto nerozumel, cítili ste sa prehliadaní alebo neistí, vyčerpaní a bez nápadov ako ďalej? Tak aj s tým vám kone dokážu pomôcť a dokonca aj bez toho, aby ste na nich sedeli! Dnes pár slov o tom, čo je (aj nie je) koučing a osobný rozvoj s koňmi, komu je určený aj ako to prebieha....

Ako sa máš? Dobre. Dá sa to. V pohode! Odpovedáme často, no je to naozaj tak? Ako vlastne vyzerá život, v ktorom vládne pohoda, pokoj a máme sa fakt dobre? Pre každého asi nejako inak. Niekto sa cíti dobre keď ho nič nebolí alebo je zamilovaný. Iní keď má za sebou tretiu dovolenku, dokončil projekt a zožal úspech. A ďalší...

Predstavte si, že kráčate krajinou a usmievate sa šťastím, pokojom a krásou, ktorá vás obklopuje. Vychutnávate si každý krok a tešíte sa, ako si večer urobíte oheň. O pár minút nato sa strhne búrka a príval ľadovej vody vás premočí do nitky.


Ak chcete vedieť, ako je to "správne"... poraďte sa najskôr so sebou.

Keď neviete ako na to... hľadajte a nájdete:-)

Nájdi svoju "pravdu"

Máte otázku? NAPÍŠTE MI:

Som Daniela. Filozofujem, píšem a sprevádzam deti, dospelých a seniorov, najradšej aj spolu s koňmi, na ceste k väčšej pohode a harmónii na Zemi. 

Ecovea - všetky práva vyhradené, 2023

*GDPR 


Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!