Ako sa nedať hacknúť

13.05.2023

Technologický pokrok, neustále inovácie aj v oblasti služieb a tlak na dokonalý výkon sú dnes prirodzenou súčasťou našich životov. To všetko nám pomáha dosahovať ciele a spoločnosti napredovať, o tom niet pochýb. Ako sú však na tom jednotlivci? Naše osobné ciele, potreby, pocit zmysluplnosti a naplnenia? Žijeme nimi, alebo si ich nechávame "hacknúť" inými? Dovoľte mi pár postrehov ovplyvnených praxou bývalej prieskumníčky trhu aj životom na farme.

V čom sa líši denný život farmára a manažéra firmy si asi viete predstaviť. Jeden pracuje hlavne rukami, druhý hlavou. Žiaden z nich nie je horší ani lepší, múdrejší ani hlúpejší. Potrebujeme hlasy a silu oboch a ideálne ak spolupracujú. Ako však dospieť k spolupráci, keď hlava (rozum) chce jedno a srdce (telo) niečo iné. Čo sa s tým dá robiť?

Emocionálna inteligencia napomáha spolupráci


Jedným z riešení ako dospieť k dohode medzi viacerými stranami (v sebe aj s okolím) je emocionálna inteligencia (EQ). O EQ už bolo napísaných množstvo kníh a povedané všeličo, tu prinášam len pár doplnkov inšpirovaných mojou prácou s koňmi.

Za 5 hlavných oblastí EQ je považované: 

  • sebauvedomenie, sebariadenie, empatia, vzťahy a sebamotivácia.

To všetko je potrebné nielen pre budovanie vzťahov s inými, no aj pre našu osobnú pohodu, rovnováhu a mier vo vnútri nás.

Pristavme sa nateraz len pri prvých dvoch, ktorými sú sebauvedomenie a sebariadenie. Ich nepochopenie a nevyužívanie totiž spôsobuje zmätok a nerovnováhu vo všetkých úrovniach života.

Pri koňoch je ten nesúlad veľmi dobre vidno, 500 kg živej váhy sa totiž tak ľahko pretlačiť, obkecať ani "hacknúť" nedá. Ak neviete čo chcete a nemáte sami seba pod kontrolou, ťažko vám kone uveria a dajú svoju silu dobrovoľne. Ani ukradnúť sa nedá, jedine, že použijete "hrubú silu", ale to mnohí už fakt nechceme.

Seba-uvedomenie – načo nám je a čo znamená?

Seba-uvedomenie, resp. uvedomovanie si vlastných potrieb, rovnako emočných ako aj fyzických, ale aj duchovných a mentálnych, nám slúži na to, aby sme vedeli, čo vlastne chceme (aká je naša potreba), čo je nám prijemné a čo nie... kadiaľ ďalej ísť.

Ak nevieme, čo vlastne chceme v danom momente, stávame sa ľahkou hračkou v rukách iných (tých, ktorí vedia, čo "by sme mali chcieť"). A je jedno či ste na poste riaditeľa, manažéra, účtovníka alebo farmára. Akonáhle neviete, čo naozaj chcete, ako sa cítite a čo potrebujete a riadi vás len váš "vnútorný auto-pilot", letíte naslepo nevedno kam... nevedome... podvedome. 

Ak vás auto-pilot dovedie tam, kde je vám dobre, cítite sa plní energie, zdravia a životnej pohody, je to v poriadku. Ak však pociťujete vnútornú nepohodu, je možné, že program autopilota nefunguje vo váš prospech alebo ho niekto "hackol" a využíva vaše potreby len vo svoj prospech.

Čo s tým? Ako si svoje potreby nedať "hacknúť"?

Jednoducho buďte viac duchom-prítomní vo vlastnom tele a aj v hlave!

Skúste toto:

Trénujte svoje "tu a teraz", ten povestný prítomný okamžik v situáciách, keď sa máte rozhodnúť (napr. aj o kúpe niečoho, výbere dovolenky a pod.) alebo sa chcete pohnúť z miesta (napr. v projekte), či len tak. Pomôže vám to "ukotviť sa", aby ste mali jasnejší výhľad a uvedomili si viac sami seba a svoju osobnú múdrosť.

  1. Vnímajte priestor, kde sa nachádzate, kto tam je a čo sa tam deje – pozorujte, nehodnoťte.

  2. Uvedomte si svoje telo a telesné vnemy (Čo cítim v tele? Teplo, chlad, trasenie, bolesť, tlak, ťah a pod.) – pozorujte, nehodnoťte.

  3. Vnímajte svoje pocity (hnev, strach, smútok, radosť, zvedavosť, nadšenie....) - pozorujte, nehodnoťte.

  4. Pozorujte svoju myseľ, postoje a myšlienky – pozorujte, nehodnoťte.

  5. Precíťte, čo je "vaše" a čo "nie je vaše" – či sa napr. hneváte či tešíte vy alebo skôr kolega, partner, dieťa a čo vám "ide hlavou".

  6. Až keď budete mať zmapovaný aktuálny stav, uvedomte si, čo v tejto chvíli naozaj cítite že potrebujete urobiť vy, čo je vám príjemné a čo nie, kam vás to ťahá alebo čo vás odpudzuje, o čom vám naozaj ide. 

Tak sa dostanete k seba-uvedomeniu a až potom sa môžete vedome rozhodnúť o ďalších krokoch.

Seba-riadenie – ako vyzerá v praxi?

Ak nemáme sebariadenie, čiže sami seba (svoje emócie, správanie a myslenie) pod kontrolou, nedokážeme reagovať adekvátne a z bežných situácií sa často stáva dráma. Poznáme to na pracovisku, doma aj v spoločnosti. Občasné "neriadené strely" dávajú fakt zabrať! Čiže nejaká tá kontrola sa hodí.

Mať seba / svoje emócie i myseľ pod kontrolou ale neznamená ich potlačenie, vytesňovanie a nepočúvanie!

Podobne ako v aute neznamená, že máte auto pod kontrolou len preto, že zakryjete svietiace kontrolky. Skôr naopak – tým, že kontrolky sledujete, viete presne, čo treba urobiť, aby auto šlapalo ako má a vy sa dostali do cieľa. Napríklad idete do servisu, alebo doplníte palivo akonáhle kontrolka zabliká.

Ale čo robíme so sebou? Ako zaobchádzame s vlastnými kontrolkami, keď napríklad hlásia nebezpečie, vybité baterky, ohrozenie či pravidelnú údržbu? Kto si ich dovolí vidieť a cítiť hnev, frustráciu, smútok či súcit a rieši ich počas bežného dňa? Dovolíte si to v práci? Aspoň cítiť!?

Veľa z nás nie – veď to sa predsa "nepatrí", nie je to vhodné, nie je na to čas a pod. A nechávame to "na potom". Potom však už často neprichádza a odkazy ležia uložené kdesi v pivnici.

Ale ak prestaneme vnímať, čo nám duša, myseľ a telo hovorí (tu a teraz), ako sa dostaneme do vlastného cieľa? Ako dlho dokáže ísť auto bez paliva a s rozhodeným motorom? Kým motor "vybuchne"?

Čo s tým? Ako sa počúvať, nenechať sa rozhodiť a seba-riadiť?

Skúste toto:

Trénujte svoje seba-riadiace schopnosti v bežných situáciách a pokojne začnite tými príjemnejšími.

  1. Aplikujte postup seba-uvedomenia popísaný vyššie (pozorujte všetky svoje "kontrolky").

  2. Vypočujte všetky svoje "kontrolky" (pocity a vnemy tela aj argumenty rozumu).

  3. Rozhodnite sa konať podľa toho, čo ste zistili. Akým spôsobom zareagujete (čo a ako poviete, urobíte a pod.) súvisí aj s ďalšími časťami EQ (empatia, vzťahy), o tom ale inokedy.

  4. Vráťte sa do stavu nula a nevracajte sa k tomu, čo bolo. Debatovať dokola o tom, čo kontrolky hlásili je fakt zbytočné, ak je problém vyriešený a napr. palivo doplnené. Ak problém pretrváva a kontrolky svietia, prehodnoťte skôr riešenie.

To je celé! Vnímajte a riaďte sami seba.

Ak sa chcete zažívať mier, začnite v sebe. Posilujte sami seba a málokto vám potom dokáže vaše vlastné potreby hacknúť a obrať vás tým o drahocennú energiu. 

Chce to len trochu cviku a trpezlivosti, podobne ako keď sa učíte jazdiť na koni či riadiť plachetnicu. Bez tréningu to nepôjde. Aj sem tam ten pád je v poriadku... hlavne to nevzdať!

Veľa síl a "aha" momentov pri seba-objavovaní,

Daniela

wellbeing koučing a rozvoj s koňmi