HRDINA

20.08.2022

"TO ZVLÁDNEM!"

Archetyp HRDINA je súčasťou 12 základných charakterov, ktoré sú prítomné všade v našich životoch. Nájdeme ich v príbehoch, legendách, filmoch, v médiách, reklame, na ulici, večierku, v rodine a aj sami v sebe. Sila archetypov spočíva v ich energii, v symboloch, pocitoch a emóciách, ktoré reprezentujú - v ich čistej alebo tienistej podobe. Sú nám blízke, odporné alebo nás priťahujú, pretože stelesňujú celú škálu nám prirodzených potrieb a túžob. V každom z nás je kúsok z každého archetypu! Aj vo mne... preto píšem v prvej osobe a v ženskom rode:-)


Ak sa s energiou archetypov naučíme pracovať vedome, získame silu ktorá má schopnosť meniť svet. Akým spôsobom ich pretavíme do vlastného života je už na každom z nás:-)


Ako pracovať s textom?

Nechajte na seba slová aj obrazy voľne pôsobiť a vzdajte sa potreby hodnotiť - seba alebo iných, ak niekoho rozpoznáte. Prospešnú silu každého archetypu totiž potrebuje každý z nás. Ak je použitá v správny čas a na správnom mieste, dokáže pozitívne meniť naše osobné životy rovnako ako svet.


Archetyp Hrdina

Čo je pre mňa dôležité?

Nebojím sa ničoho ani nikoho a nebojím sa to dokázať! Zložité situácie a možnosť prekonávať strach mi len umožňujú ukázať a rozvíjať moju vlastnú silu a schopnosti (duševné aj fyzické). Viem, že to zvládnem a že na to mám (vlohy)! Vďaka svojej odvahe dokážem aj meniť svet na lepšie miesto. Ochrana alebo záchrana sveta a iných ma motivuje konať a dodáva mi zároveň pocit vlastnej hodnoty. 

Ako ma spoznáte?

V mýtoch, príbehoch aj v živote ma spoznáte medzi postavami ako bojovník, záchranca, gladiátor, Ares, superhrdina, sebavedomý vojak, víťazný atlét, zabijak drakov, asertívny manažér, záchranár alebo aj križiak, konkurent, arogantný silák a bezohľadný bojovník posadnutý výhrou.

Čo ma oslabuje alebo zvádza z cesty?

Nemám strach z ničoho. Bojím sa len toho, že niekto objaví moje slabé miesta (moju zraniteľnosť) a stanem sa skutočne zraniteľnou, ľahšie poraziteľnou a niekto ma zneužije pre svoje vlastné ciele. To nemôžem dopustiť, preto budem radšej odvážne bojovať až do posledného dychu! 

Ako sa vyvíjam? 

 1. Level 1: budujem si hranice, kompetencie, majstrovstvo vyjadrené cez úspech, motivované alebo testované cez súťaž
 2. Level 2: podobne ako vojak robím svoju povinnosť pre svoju krajinu, organizáciu, komunitu alebo rodinu 
 3. Level 3: používam svoju silu, schopnosti a odvahu na niečo, čo je významné pre mňa alebo svet

Čo ma charakterizuje?

Kľúčové potreby: preukázať / používať svoju SILU

Dary: ODVAHA (prekonávať vlastný STRACH) a riešiť situácie na ktoré iní nemajú potrebné schopnosti

Pasce: túžba dokazovať si vlastnú silu cez nebezpečné situácie, aj keď to nie je vôbec potrebné

Riziká: večný bojovník s neustálou potrebou vytvárať situácie, kde môže preukázovať svoju silu

Symboly: výrazné farby, tvary alebo hudba, kov, slon, doberman

Čo uprednostňujem?

Zo sveta knižných či filmových príbehov a postáv ma priťahujú:

 • postavy, ktoré odvážne prekonávajú nástrahy života a sú ochotné riskovať svoje zdravie, pohodlie či život pre dosiahnutie svojich cieľov alebo dobro iných
 • rozprávky a príbehy, ktoré ukazujú silu charakteru a odvahu ísť za svojim cieľom a to aj bez ohľadu na výsledok

Ak sa pozriem do sveta vecí, produktov a služieb, vyberám si to, čo:

 • umožňuje ľuďom podávať najväčšie výkony, odvádza tvrdú prácu efektívne a dobre

 • umožňuje mi konkurovať (byť lepší)

 • predstavuje morálku a hodnoty

 • má jasného oponenta alebo konkurenta, ktorého je potrebné poraziť

 • cieli na hlavné sociálne problémy a vyzýva ľudí, aby to pomohli naplniť

 • poskytuje inovácie, ktoré majú veľký vplyv na svet


Čo ma posilňuje zvnútra?

Aby ma na mojej ceste nezastavil strach či naopak potreba bojovať za každú cenu (aj keď netreba), posilniť zvnútra moje vlastné seba-vedomie a schopnosti môže: 

 • uvedomenie si vlastnej sily a jedinečnosti ako rovnocennej s inými
 • rozvíjanie svojich prirodzených schopností aj naberanie nových zručností
 • udržovanie rovnováhy cez uvedomenie si vlastných osobných hraníc (nie boj a riziko za každú cenu, na úkor niečoho/niekoho... aj seba samej)  


Text spracovala:  Daniela Tejkalová

Zdroje: The Hero and The Outlaw, Margaret Mark a Carol S. Pearson (biblia moderného marketingu), Rodičovství je věda (Margot Sunderland), 13 ročná prax v oblasti marketingu a prieskumu trhu pre nadnárodné spoločnosti, verejne dostupné zdroje (internet, knihy), štúdium dejín filozofie, transformačný koučing, kineziológia (OneBrain), hipoterapia a ďalšie pracovné aj osobné skúsenosti.

Využívajme svoju silu pre seba aj svet