TVORCA

20.08.2022

"TVORÍM, TEDA SOM"

Archetyp TVORCA je súčasťou 12 základných charakterov, ktoré sú prítomné všade v našich životoch. Nájdeme ich v príbehoch, legendách, filmoch, v médiách, reklame, na ulici, večierku, v rodine a aj sami v sebe. Sila archetypov spočíva v ich energii, v symboloch, pocitoch a emóciách, ktoré reprezentujú - v ich čistej alebo tienistej podobe. Sú nám blízke, odporné alebo nás priťahujú, pretože stelesňujú celú škálu nám prirodzených potrieb a túžob. V každom z nás je kúsok z každého archetypu! Aj vo mne... preto píšem v prvej osobe a v ženskom rode:-)


Ak sa s energiou archetypov naučíme pracovať vedome, získame silu ktorá má schopnosť meniť svet. Akým spôsobom ich pretavíme do vlastného života je už na každom z nás:-)


Ako pracovať s textom?

Nechajte na seba slová aj obrazy voľne pôsobiť a vzdajte sa potreby hodnotiť - seba alebo iných, ak niekoho rozpoznáte. Prospešnú silu každého archetypu totiž potrebuje každý z nás. Ak je použitá v správny čas a na správnom mieste, dokáže pozitívne meniť naše osobné životy rovnako ako svet.


Archetyp Tvorca

Čo je pre mňa dôležité?

Tvorím, teda som. Mojou túžbou je preniesť do fyzickej reality moje vízie a dať hodnotným snom formu. Mám obrovskú predstavivosť a fantáziu, pretkanú zábleskami inšpirácie aj počas denného snenia. Bez možnosti slobodne tvoriť a realizovať svoje nápady a obohatiť nimi svet, sa cítim nesvoja. Rada svoje zručnosti zdokonaľujem a tvorím niečo nové. Vtedy mám pocit, že žijem.

Ako ma spoznáte?

V mýtoch, príbehoch aj v živote ma spoznáte medzi postavami ako umelec, inovátor, hudobník, architekt, spisovateľ, remeselník, dizajnér alebo aj rojko, bohém či perfekcionista.

Čo ma oslabuje alebo zvádza z cesty?

Neverím že dokážem to, čo chcem zrealizovať alebo neviem ako na to a tak svoje schopnosti nerozvíjam. Alebo sa bojím, že zostanem priemerná a preto venujem energiu detailom a niekedy aj príliš dramatizujem bežné dianie. Keď sa hlboko ponorím do tvorby bez kontaktu s realitou, zabúdam na všetko ostatné a izolujem sa. Alebo naoapk, ak stratím kontakt so sebou a nemám obsah vízie, snažím sa šokovať okolie aspoň netradičnými formami, len aby som upútala pozornosť.

Ako sa vyvíjam? 

 1. Level 1: používam kreativitu a inovácie imitujúcim spôsobom, kopírujem a napodobňujem iných
 2. Level 2: dávam formu vlastným víziám
 3. Level 3: vytváram nové štruktúry, ktoré ovplyvnia kultúru alebo spoločnosť

Čo ma charakterizuje?

Kľúčové potreby: REALIZÁCIA

Dary: TVORBA, schopnosť tvoriť nové (formy fyzické aj duševné)

Pasce: túžba šokovať, byť populárny alebo predať svoje diela za každú cenu 

Riziká: perfekcionista, šokojúci alebo komerčný umelec

Symboly: rôznorodé farby, tvary alebo hudba, umelecké diela

Čo uprednostňujem?

Zo sveta knižných či filmových príbehov a postáv ma priťahujú:

 • postavy, ktoré prichádzajú s novými myšlienkami a prevratnými realizáciami, ktoré menia svet na krajšie a lepšie miesto
 • rozprávky a príbehy, ktoré ukazujú svet kreatívnej fantázie, nové svety a pod.

Ak sa pozriem do sveta vecí, produktov a služieb, vyberám si to, čo:

 • podporuje moje seba-vyjadrenie, poskytuje voľbu a možnosti sebarealizácie

 • nahrádza moju vlastnú kreativitu

 • má v sebe DIY elementy, ktoré umožňujú ľahšie tvoriť alebo šetria peniaze

 • ponúka skutočné inovácie alebo má umelecké prevedenie dizajnu 

 • hodnotné umelecké diela


Čo ma posilňuje zvnútra?

Aby ma nezastavila obava prejaviť sa, alebo aby som sa neutopila v perfekcionalizme či potrebe šokovať, posilniť zvnútra moju vlastnú kreativitu a schopnosť realizovať moje vízie môže: 

 • uvedomenie si vlastnej kreatívnej jedinečnosti ako rovnocennej s inými
 • rozvíjanie zručností potrebných pre realizáciu mojich vízií a diel
 • posilňovanie seba-vedomia, viery vo vlastné vízie a odvahy prejaviť sa / byť videná (prijať spätnú väzbu aj možné riziko nezáujmu o moje diela a vízie... možno len v danom čase)
 • rešpektovanie potreby rovnováhy, "správnej miery" a vlastných hodnôt (nie tvorba za každú cenu, na úkor niečoho/niekoho... aj seba samej:-)  

Ako pomôcť iným, aby tvorca v nich nezaspal na vavrínoch či sa vôbec prebudil k životu?

 • nechajme deti byť deťmi:-) Každý sme tvorcom od narodenia! Deti prirodzene hľadajú nové spojenia, skúšajú a tvoria tak, ako to cíti ich duša. Dovoľme deťom (aj tomu dieťaťu v nás dospelých) mýliť sa a skúšať, čo dokážu vytvoriť sami. Ak ich udupeme tým, ako je to "správne", tvorca presta mať chuť tvoriť a stane sa len "konzumentom". Buďme deťom oporou a pomôžme im rozvíjať ich prirodzené vlohy a špeciálne talenty... nech môžu tvoriť svet o akom my len snívame.


Text spracovala:  Daniela Tejkalová

Zdroje: The Hero and The Outlaw, Margaret Mark a Carol S. Pearson (biblia moderného marketingu), Rodičovství je věda (Margot Sunderland), 13 ročná prax v oblasti marketingu a prieskumu trhu pre nadnárodné spoločnosti, verejne dostupné zdroje (internet, knihy), štúdium dejín filozofie, transformačný koučing, kineziológia (OneBrain), hipoterapia a ďalšie pracovné aj osobné skúsenosti.

Využívajme svoju silu pre seba aj svet