Bachova kvetová terapia

11.04.2020

"Súlad s našou dušou je predpokladom nášho zdravia." Dr. Edward Bach

Tieto slová vyslovil anglický doktor Bach už pred takmer 100 rokmi. Počas svoje lekárskej praxe zistil, že predpisuje čoraz veľa liekov, ale ľudia nie a nie vyzdravieť. Keď sa zoznámil s princípmi homeopatie, ktorá vidí súvislosti medzi osobnosťou človeka a jeho zdravím a vychádza z darov prírody, začal pátrať ďalej. Všímal si, že rôzni ľudia reagujú na ochorenia rôzne a uvedomil si určité typové odlišnosti. A uvidel v ľuďoch podobné odlišnosti ako videl v prírode, medzi rastlinami. 

Túžbou doktora Bacha bolo nájsť jednoduchý spôsob, ako z prírody dostať to, čo by ľuďom mohlo pomôcť. Výsledkom jeho niekoľkoročnej práce a osobného testovania bol výber 38 kvetových esencií, s ktorými úspešne liečil svojich pacientov. Svoj lekársky diplom napokon odložil bokom a liečil ľudí len s nimi a zadarmo. V roku 1930 napísal malú knižku "Uzdrav se", ktorá hovorí o jeho presvedčení, že fyzická choroba vzniká vtedy, keď sa človek nachádza v nesúlade so svojim duševno-duchovným cieľom.

Ako a prečo sa Bachovky objavili v mojom živote?

K Bachovkám som sa ja osobne dostala až nedávno. Chodili okolo mňa a len som o nich počúvala od kamarátok. Spomínali hlavne Rescue, čo je esencia vhodná na krízové situácie. Asi som mala pocit, že to nepotrebujem. Ale, náhody neexistujú, pošlú vám príležitosť skúsiť aj to, čo nechcete a tvárite sa že vám to netreba. Na jednom seminári osobného rozvoja nám lektorka ponúkla možnosť dostať ako bonus aj Bachovky. Tak som si ich zobrala a začala užívať. Netušila som, na čo je to dobré a čo sa má diať. Ale to, čo sa dialo potom, bolo ozaj vtipné. Z úst mi začali vychádzať slová, ktoré by som predtým nikdy nevyslovila a moje reakcie boli nepredvídateľné. Zrazu som bola akási iná. Ale bolo mi oveľa lepšie. Tak nejako ľahšie.

Ďalej som tomu nevenovala pozornosť. Až kým sa mi pred Vianocami nezačala zjavovať na sociálnych sieťach stále tá istá reklama. Čo furt otravujú s tými Bachovkami! Vravela som si. Ale keď mi znovu vybehla na oči, tak som si povedala, že to asi nebude len tak. Tieto ne-náhody už začínam rozpoznávať. A tak som sa začala o kvetové esencie viac zaujímať. Kúpila som si knižku a čítala články, až ma to chytilo. Všetko to napokon začalo dávať naozaj zmysel.

Bachovky sú totiž celé nielen o prírode a znovunastolení rovnováhy, ale hlavne o pocitoch a emóciách, podobne ako moja práca s koňmi a kineziológiou. Aj v koučingu sa venujem hlavne emóciam, našej hybnej sile. Tak som to začala na sebe skúšať. Pekne jednu po druhej a podľa toho, čo mi prichádzalo ako dôležité pre danú chvíľu. Napokon som si povedala, že chcem vedieť ešte viac a prešla som certifikovaným kurzom vedeným odborníčkou z Bachovho centra v Anglicku. Zatiaľ len prvý level, ale ďalšie určite prídu. Pretože čím viac ich používam, pre seba, či pre ľudí okolo mňa, tým viac chcem o tom vedieť a posúvať ich ďalej medzi ľudí. Prídu mi totiž rovnako čarovné, ako tie kone a príroda samotná.

Na čo sú Bachovky dobré a ako fungujú?

Ako už mnohí isto viete, choroby na nás nespadnú a neprichádzajú "len tak". Zdravie je stav telesnej alebo duševnej rovnováhy. Choroba naopak chaos v našich vlastných vibráciách, ktorý oslabuje spojenie s našou vlastnou dušou. A Bachovky, ako predĺžená ruka z prírody (ktorá je v harmónii prirodzene) pomáha tento chaos učesať a napojiť nás "na seba". Tiež veľmi podobne, ako tie kone.

Slovami pána Bacha:

"Zdravie a šťastie vyplýva zo súladu nášho vnútorného bytia a práce, pre ktorú sa individuálne hodíme."

"Znamená to, venovať sa domácnosti, maľovať, obrábať pôdu, ako herec stáť na javisku alebo slúžiť našim blížnym v obchodoch alebo v domovoch. A táto práca, nech je už akákoľvek, keď ju milujeme nadovšetko, je prácou, ktorá je našou úlohou a v ktorej môžeme sami seba naplniť."

"Choroba je reakcia na poruchy. Sú to dočasné zlyhania a nešťastia a objavujú sa, keď dovolíme iným ľuďom zasahovať do zmyslu nášho života a tým v nás vytvárajú beznádej, strach alebo ľahostajnosť."

Dr. Bach rozdelil 38 kvetov do siedmych skupín, ktoré predstavujú základné konflikty, brániace nám byť sami sebou:

 • STRACH
 • NEISTOTA
 • NEZÁUJEM O SVOJE OKOLIE
 • OSAMELOSŤ
 • PRECITLIVELOSŤ NA VPLYVY A MYŠLIENKY OSTATNÝCH
 • SKLESLOSŤ ALEBO ZÚFALSTVO
 • PRÍLIŠNÁ STAROSTLIVOSŤ O DRUHÝCH

Bach okrem týchto siedmych konfliktov, ktoré narúšajú naše zdravie, definoval aj sedem štádií liečenia sa z nemocí:

 • MIER
 • NÁDEJ
 • RADOSŤ
 • VIERA
 • ISTOTA
 • MÚDROSŤ
 • LÁSKA

Na začiatku bolo slovo. Informácia.

Bachova kvetová terapia patrí do skupiny nazývanej aj "informačná medicína". To znamená, že esencie pôsobia na úrovni najjemnejších vibrácií, ktoré sú nositeľom informácií o samotnej povahe rastliny. Tak, ako sa líšia ľudia, sa totiž líšia aj rastliny (a samozrejme aj zvieratá). Každá rastlina vyniká v niečom inom a navzájom sa dopĺňajú. Preto je užitočná ich rôznorodosť, napríklad na poli aj v lese, aj v celom ekosystéme. Na rovnakom princípe "rôznosti a podobnosti" pôsobí aj aj homeopatia, tá však spracováva informácie obsiahnuté nielen v rastlinách, ale aj v mineráloch či zvieratách a ich príprava je trochu zložitejšia.

Bach hľadal niečo, čo bude na prípravu také prirodzené a jednoduché, ako následné použitie a pôsobenie. Skúšal všeličo, až napokon z tej najdôležitejšej časti rastliny, ktorá obsahuje aj zárodok ďalšej rastliny, teda zo samotného kvetu, pôsobením svetla (slnečný kúpeľ v pramenitej vode) preniesol tú podstatnú energiu - informáciu do vody a následne do esencie.

Máte pocit, že je to málo? Že informácia nestačí?

Zamyslite sa... , čo má dnes vo svete najväčšiu moc? Nie sú to hmotné veci. Sú to informácie. Tak ako v počítači, v médiách, tak aj v našich myšlienkach a slovách sa ukrývajú informácie, ktoré vedia rovnako pomôcť ako uškodiť. Ak máte v počítači dobrý "software" (v počítači či v hlave), tak ani ten najväčší vírus vám tak ľahko neublíži.

A presne na tomto princípe fungujú aj Bachovky. Pomáhajú vyladiť naše vnútorné nastavenia a programy tak, aby sme dokázali "ukočírovať" vlastné emócie, rozumeli im a vedeli s nimi pracovať. Aby nás myšlienky a slová nedokázali vykoľajiť a rozhodiť, ale aby sme mohli zostávať v zdraví či sa spätne dostať do rovnováhy. Pretože ak je niečoho priveľa, hoci aj starostlivosti o iných, kritiky, neistoty alebo strachu z rôznych bubákov, systém sa časom preťaží a začne "haprovať". A z toho sú potom všetky tie alergie, sezónne choroby a civilizačné ochorenia a vírusy majú voľné pole pôsobnosti, pretože náš imunitný systém nefunguje tak, ako by mal.

Nebudem vás zahlcovať ďalšími informáciami, ak máte záujem dozvedieť sa viac, odporúčam obzrieť sa po nejakej knižke o Bachovkách alebo priamo v útlej knižke priamo od pána Bacha - 38 Bachových kvetov alebo v jeho knižke Uzdrav se!).


Ako sa bachovky vyrábajú a používajú?

Bachove esencie sa pripravujú veľmi jednoducho, dôraz je kladený hlavne na pôvod (čisté prostredie nezaťažené chémiou a ľudskou činnosťou) a prirodzené spracovanie kvetov pôsobením vody a svetla (podobne ako výluh / čaj).

Bachovým prianím bolo, aby bol systém esencií taký jednoduchý, aby si vďaka nim vedel pomôcť každý človek aj sám. A tak to aj urobil. Nie je to teda nič, čo sa nedá naučiť alebo je vyhradené len pre tých múdrejších či šikovnejších. Preto sú bachove esencie dostupné bez lekárskeho predpisu a viete si ich objednať v rôznych predajniach s doplnkami výživy či v špecializovaných predajniach alebo lekárňach. Treba si len vedieť vybrať. Našťastie nemajú esencie žiadne vedľajšie účinky. Jediné, čo sa udeje, ak si vyberiete nevhodnú esenciu je, že sa neudeje nič. Sú preto bezpečné a použiteľné aj pre deti alebo zvieratá. Esencie pre deti sa dajú kúpiť aj bez pridania konzervačnej látky, ktorú tvorí pár kvapiek čistého alkoholu.

Bachovky sa dnes vyrábajú na viacerých miestach v Európe a všetky, ktoré môžu používať označenie "Bach", dodržujú potrebné pravidlá a zachovávajú tradíciu založenú doktorom Bachom. Ja osobne používam tie, ktoré rastú úplne v epicentre, teda pochádzajú z pôvodnej Bachovej záhrady a okolia jeho bývalého domu, dnes Bachovho centra v Anglicku (plus pár ďalších overených miest). Mám pocit, že je v nich ešte tá pôvodná informácia a jeho úprimný zámer pomáhať ľuďom.


Ako sa viem k Bachovkám dostať?

Jednotlivé esencie pomáhajú pri konkrétnych emočných stavoch a viete si ich kúpiť v niektorej zo špecializovaných predajní alebo cez internet, napríklad tu https://www.bachova-terapia.sk/. Jedna esencia stojí približne 12 eur a krízová zmes Rescue Remedy okolo 16 eur. Aby ste si vedeli namiešať vlastnú zmes (podľa vašich aktuálnych potrieb), budete potrebovať mixovaciu flaštičku (cca 3 eur) a 30 ml čistej pramenitej vody, do ktorej sa pridá po 2 kvapky z vybranej esencie (2 až 7 esencií). Z takto pripravenej zmes sa následne používajú 4x denne po 4 kvapky. Fľaštička vám vydrží približne 3 týždne.

Ak si neviete vybrať sami (občas máme pocit, že by sme asi potrebovali všetky a naraz!), tak odporúčam konzultáciu, počas ktorej odborník zistí váš aktuálny stav aj potreby a namieša vám zmes presne na mieru.

Účinok Bachoviek je niekedy výrazný a okamžitý, niekedy je potrebný čas, kým zaberú. Buďte preto trpezliví a ak máte pochybnosti o tom, čo sa s vami počas užívania kvapiek deje, kontaktujte svojho konzultanta, aby vám dianie objasnil a dodal vám odvahu pokračovať. Zmeny totiž môžu byť nečakané, tak ako zmeny, ktoré práve potrebujete, aby sa váš život vrátil do rovnováhy.


Pri užívaní kvapiek odporúčam uvedomiť si, že okrem toho, že sme súčasťou Prírody, ktorá má moc nám v mnohom pomôcť, tak bez našej spolupráce sa jej to nemusí podariť. Preto sa pri každom kvapkaní esencií zhlboka nadýchnite a opakujte si, že váš život je napokon vaša voľba a slobodne sa rozhodnite, čo s ním chcete urobiť. 

Daniela 

certifikovaný poradca Bachovej terapie


Prehľad Bachových kvetových esencií

Nižšie nájdete základný prehľad všetkých 38 bachových esencií a siedmych emočných oblastí, ktoré Bach identifikoval ako kľúčové dôvody vzniku chorôb a duševných trápení.  

Chcete vedieť viac o Bachovkách?