Bod obratu

05.05.2019

Svet potrebuje zmenu a zmena sa udeje. Buď systém fungovania ľudí na Zemi zmeníme v celkový prospech... alebo zanikneme, podobne ako predchádzajúce civilizácie. Môžete tomu neveriť... aj keď sú toho plné noviny. Ale risknete to pre vaše deti? 


Známy rakúsky fyzik a holista Fritjof Capra, autor knihy Tao fyziky, vydal v roku 1982 knihu z názvom Bod obratu. Odporúčam prečítať ju, nájdete v nej mnoho podnetného a hlavne uvidíte súvislosti a dôvod, prečo tlačiť na zmenu hodnôt v spoločnosti. Rovnomennú knihu Bod obratu vydal aj Gregg Braden v roku 2015... spoločný názov asi nebude náhoda.

 • "Globální kapitalismus v současné době využívá elektronických sítí a cílem globální ekonomiky je i nadále maximalizovat bohatství a moc elit v této společnosti sítí - network society. Naopak cílem ekoinženýrů je maximalizovat udržitelnost života. Tyto dva scénáře, z nichž každý vychází z existence složitých sítí a velice moderních technologií, se blíží k bodu, kdy dojde ke kolizi. Společnost sítí - network society - ničí místní komunity a proto je neudržitelná. Je založená na základní hodnotě kapitalismu, tzn. dělání peněz jen pro peníze a jaksi odstraňuje z této rovnice všechny ostatní ceny. Přesto si ale myslím, že lidské hodnoty se mohou změnit. Nejedná se o přírodní zákony. Stejné elektronické sítě, které umožňují finanční a informační toky mohou mít přece i jiné hodnoty. A tyto jiné hodnoty mohou tvořit tyto sítě. Problémem a úkolem pro nás, pro 21. století, je právě změnit tento hodnotový systém a přenést ho do společnosti sítí pro potřeby lidské spravedlnosti a ekologické udržitelnosti." Z vystoupení Fritjofa Capry na konferenci Forum 2000 v Praze, Zdroj: Wikipedia
 • "Nastává doba extrémů. Naučme se v ní žít - a přežít. Svět je jeden veliký chaos. Naučme se v něm obstát. Jde to. Žijeme v době převratných změn. Nemá smysl toužit po návratu starých časů. Nikdy se nevrátí. Musíme se adaptovat na nový svět a naučit se v něm žít. Sama příroda, vesmír či jakkoliv to nazveme, nám k tomu nabízí účinný nástroj. Jmenuje se bod obratu. To, co fungovalo ještě před pár desetiletími nebo lety, už nefunguje a neplatí. Hroutí se světové ekonomické systémy, je jasné, že zásoby ropy nevydrží věčně, přírodních katastrof přibývá... Nejde však o žádnou nudnou utopickou teorii, a už vůbec ne o strašení katastrofickými scénáři. Naopak. Dozvíte se, jak s body obratu nakládat, pokud se před vámi objeví, ale také, jak je záměrně vytvořit, usoudíte-li, že je potřeba změnit směr. Pochopíte, že to není jen záležitostí vlád a úřadů, ale že se změnami musíme začít u sebe, ve své rodině, obci, čtvrti..." Z predstavenia knihy, Zdroj: Martinus

Ako sa dajú zmeniť hodnoty v spoločnosti?

Neviem presne... ale inšpirácie existujú, viď aj spomínaní autori. Jedno je jasné, niečo treba jednoducho urobiť. Možno len zmeniť uhol pohľadu a inak začať premýšľať a konať. Hneď teraz. 

Napríklad aj takto:

Zmeňme MAŤ na BYŤ - vymeňme ego/ekonomický model za ekologický

 • Zmeňme každý z nás pohľad na to, čo je "úspech", ktorý nás ženie bezhlavo vpred. 
 • Namiesto "JA MÁM" - viac peňazí, víťazstiev, majetku, pohodlia, vecí, uznania od iných či vyššie HDP a väčšie zisky... všetkého, čo sa dá počítať a vidno NAVONOK, 
 • dajme si nový motivátor "BYŤ v SÚLADE" - s tým čo mám, kto som, čo robím, s inými... s tým, čo cítim a prežívam VOVNÚTRI seba a SPOLU s inými.
 • Podporujme tých, čo idú príkladom.

Zrovnoprávnime ľudí a platy

 • Prestaňme robiť veci "kvôli peniazom" či statusu, ale preto, že nám dávajú zmysel a sú v súlade s celkom. 
 • Predstavte si, keby všetci schopní manažéri, riaditelia, poradcovia či ľudia v reklame a v politike nedostávali také veľké platy a odmeny... robili by to isté ďalej a s plným nasadením ako učiteľ... lekár... vedec... zdravotník... ekológ... rušňovodič... či hasič??? 
 • Prečo niekto dokáže robiť svoju prácu aj za menej peňazí a niekto nie? 
 • Skúsme to a možno zistíme, že to nie je len o schopnostiach a zodpovednosti... ale aj o vôli byť v súlade so svojou dušou a nepredávať samých seba za osobné pohodlie.
 • Zodpovednosť dnes máme totiž všetci - nielen sami sa svoje zdravie, ale aj za celú planétu. A schopnosti má každý... len každý na niečo iné.
 • Dajme ľuďom a životu "pravdivú hodnotu" a nedávajme ľuďom hodnotu len podľa schopnosti zarobiť viac peňazí. 
 • Zmeňme hodnotový rebríček.

Učme sa OD prírody a nielen O prírode

 • Príroda funguje ako harmonický celok. Nič v nej nie je navyše a nič nechýba. Veď stačí, že zájdete do lesa alebo sa pritúlite k zvieraťu a cítite to sami. Je tam príjemne že? 
 • Len človeka je tu akosi priveľa a robí v tej harmónii bordel. Niekde je teda chyba. 
 • Tak hľadajme ako to robia zvieratá a rastliny, že vedia spolu koexistovať, byť v pohode a v zdraví prežívať aj bez liekov a prístrojov
 • Neučme sa len počítať ich zuby a pomenovávať kosti, ale hľadajme prečo a ako to celé funguje. 
 • Buďme múdri a učme sa od múdrejších. Postavme prírodu zarovno s ľuďmi - nie sme jej pánmi... sme jej súčasťou a "záhradníkom". Len sa tvárime ako rebelujúci pubertiaci či namyslené princezné čo chcú "všetko pre seba". Začnime súhrou s prírodou v sebe aj u seba doma a pokračujme v škôlkach, v školách... až to budú vedieť všade.
 • Robme to.

Moja osobná VÝZVA


Ako môžem priložiť ruku k dielu a zachrániť svojim deťom domov na tejto planéte? 

Napadá mi pár vecí a hoci nie všetky dodržujem (preto "výzva"!), tak ich tu spisujem... snáď nás spoločne inšpirujú pre ďalšie dni:

 • Separujem a nevytváram zbytočný odpad. Obmedzujem nákup vecí na úplné minimum - kupujem len tie najnevyhnutnejšie veci (pri každom nákupe zvažujem "naozaj ma TOTO urobí šťastnejšou / zdravšou / krajšou na dlhší čas ako pár minút po kúpe/spotrebe?")
 • Predlžujem životnosť vecí a spotrebičov - staraním sa o ich stav a zmierenie sa so "starým" modelom
 • Keď už niečo musím kúpiť, tak zisťujem jeho pôvod a zloženie - uprednostňujem ekologické a zdraviu prospešné riešenia, aj keď sa zdajú byť drahšie
 • Namiesto často zbytočných liekov hľadám iné možnosti liečby - uprednostňujem tie, ktoré nemajú negatívny dopad na ekológiu (napr pri výrobe, testovaní, distribúcii) a nemajú ani žiadne vedľajšie účinky na zdravie
 • Učím sa neustále - počúvam prírodu a využívam internet ako zdroj informácií
 • Namiesto kúpy nového uprednostňujem opravu, úpravu, požičanie, výmenu alebo kúpu už použitého (oblečenia, nábytku, zariadenia, domu, auta, spotrebičov, doplnkov....)
 • Trávim čas aktivitami, ktoré nepotrebujú náročné riešenia - namiesto aquaparkov, nákupných centier či zábavných parkov a drahého cestovania do luxusných hotelov uprednostňujem "obyčajné" aktivity (doma, v záhrade, v lese, na jazere... v prírode)
 • Obmedzujem využívanie auta - k dispozícii mám "pešibus", verejnú dopravu, zdieľanie miesta v aute, na bicykli, kolobežkou či na kolieskových korčuliach 
 • Cestovanie lietadlom využívam minimálne - uprednostňujem a podporujem domáci turizmus a spolupracujem so svetom cez internet
 • Šetrím vodou - strážim sa a učím deti vážiť si "obyčajnú" pitnú vodu, zbieram dažďovú vodu na polievanie záhrady, nepoužívam agresívne chemické látky a nekupujem balenú vodu
 • Uvažujem v súvislostiach - hľadám čo s čím súvisí (napr. moje nové tričko, mobil, práčka, výrub stromov a moje šťastie i zdravie planéty) a ako vyzerá pod povrchom to, čo vidím zvonku (pod pekným obalom, pod maskou, pod kožou...)
 • Vyrábam, opravujem, pestujem, chovám doma - to čo viem a zvládam a je v súlade so mnou (tváriť sa na farmára a pritom byť dušou umelec mi moc energie v zime nepridá:-).
 • Nerobí to, čo mi nedáva zmysel a hľadám uplatnenie tam, kde mi to dáva zmysel - aktivita či práca je plne v súlade s mojimi hodnotami aj schopnosťami, umožňuje živobytie a neškodí planéte ani nikomu (je v súlade s celkom)
 • Spomaľujem a zjednodušujem si život - bohatstvu dávam priestor vo svojom vnútri, nie vonku


Čo viac dodať? Asi len to, čo je dávno všetkým jasné, že čakať zmenu a robiť veci tým istým spôsobom je ozaj hlúpe! Tak nebuďme hlúpi a robme aspoň niečo inak:-)

Daniela

"Tvoje činy robia zmeny a ty sa musíš rozhodnúť, akú zmenu chceš." 

Jane Goodall 

Ďalšie články v mojom blogu:

Pár postrehov z marketingovej praxe a zo života, aj o prekážkach na ceste za vlastným šťastím. Čo nám bráni dostať sa do cieľa a nájsť svoj vysnívaný Raj na Zemi? A akú rolu zohrávajú naše skúsenosti, zručnosti, hodnoty a viera? A na čo nezabúdať počas cesty? Tu je môj osobný "check list", aby som sa nestratila.

Pár postrehov z marketingovej praxe aj zo života. Čo nám bráni dostať sa do cieľa a nájsť svoj vysnívaný Raj na Zemi? A akú rolu zohráva naša vlastná autentickosť / jedinečnosť / originalita? Je dobré nasledovať "best practices" alebo ísť vlastnou cestou?

Bytie s koňmi

29.12.2022

Len tak spolu byť, cítiť vzájomné prepojenie, súlad a absolútne prijatie toho, kým som. Cítiť sa v bezpečí, obalená všadeprítomnou krásou, dotýkajúcou sa každej bunky môjho tela. Cítiť sa veľká a nekonečná ako Vesmír a zároveň jedinečná a plná živého života Prírody. Takto sa cítim vo vzácnych momentoch bytia s mojou kobylkou Ninkou alebo aj s inými...

Ten hrozivý zvuk praskajúceho svalu si budem pamätať do smrti! Ako keď vám praskne trojitá guma na gatiach a do tela vletí blesk. Au! Včera som si hneď veru aj poplakala. No a čo. Mala som strach... o všetko čo bude nasledovať.