Bod obratu

05.05.2019

Svet potrebuje zmenu a zmena sa udeje. Buď systém fungovania ľudí na Zemi zmeníme v celkový prospech... alebo zanikneme, podobne ako predchádzajúce civilizácie. Môžete tomu neveriť... aj keď sú toho plné noviny. Ale risknete to pre vaše deti? 


Známy rakúsky fyzik a holista Fritjof Capra, autor knihy Tao fyziky, vydal v roku 1982 knihu z názvom Bod obratu. Odporúčam prečítať ju, nájdete v nej mnoho podnetného a hlavne uvidíte súvislosti a dôvod, prečo tlačiť na zmenu hodnôt v spoločnosti. Rovnomennú knihu Bod obratu vydal aj Gregg Braden v roku 2015... spoločný názov asi nebude náhoda.

  • "Globální kapitalismus v současné době využívá elektronických sítí a cílem globální ekonomiky je i nadále maximalizovat bohatství a moc elit v této společnosti sítí - network society. Naopak cílem ekoinženýrů je maximalizovat udržitelnost života. Tyto dva scénáře, z nichž každý vychází z existence složitých sítí a velice moderních technologií, se blíží k bodu, kdy dojde ke kolizi. Společnost sítí - network society - ničí místní komunity a proto je neudržitelná. Je založená na základní hodnotě kapitalismu, tzn. dělání peněz jen pro peníze a jaksi odstraňuje z této rovnice všechny ostatní ceny. Přesto si ale myslím, že lidské hodnoty se mohou změnit. Nejedná se o přírodní zákony. Stejné elektronické sítě, které umožňují finanční a informační toky mohou mít přece i jiné hodnoty. A tyto jiné hodnoty mohou tvořit tyto sítě. Problémem a úkolem pro nás, pro 21. století, je právě změnit tento hodnotový systém a přenést ho do společnosti sítí pro potřeby lidské spravedlnosti a ekologické udržitelnosti." Z vystoupení Fritjofa Capry na konferenci Forum 2000 v Praze, Zdroj: Wikipedia
  • "Nastává doba extrémů. Naučme se v ní žít - a přežít. Svět je jeden veliký chaos. Naučme se v něm obstát. Jde to. Žijeme v době převratných změn. Nemá smysl toužit po návratu starých časů. Nikdy se nevrátí. Musíme se adaptovat na nový svět a naučit se v něm žít. Sama příroda, vesmír či jakkoliv to nazveme, nám k tomu nabízí účinný nástroj. Jmenuje se bod obratu. To, co fungovalo ještě před pár desetiletími nebo lety, už nefunguje a neplatí. Hroutí se světové ekonomické systémy, je jasné, že zásoby ropy nevydrží věčně, přírodních katastrof přibývá... Nejde však o žádnou nudnou utopickou teorii, a už vůbec ne o strašení katastrofickými scénáři. Naopak. Dozvíte se, jak s body obratu nakládat, pokud se před vámi objeví, ale také, jak je záměrně vytvořit, usoudíte-li, že je potřeba změnit směr. Pochopíte, že to není jen záležitostí vlád a úřadů, ale že se změnami musíme začít u sebe, ve své rodině, obci, čtvrti..." Z predstavenia knihy, Zdroj: Martinus

Ako sa dajú zmeniť hodnoty v spoločnosti?

Neviem presne... ale inšpirácie existujú, viď aj spomínaní autori. Jedno je jasné, niečo treba jednoducho urobiť. Možno len zmeniť uhol pohľadu a inak začať premýšľať a konať. Hneď teraz. 

Napríklad aj takto:

Zmeňme MAŤ na BYŤ - vymeňme ego/ekonomický model za ekologický

  • Zmeňme každý z nás pohľad na to, čo je "úspech", ktorý nás ženie bezhlavo vpred. 
  • Namiesto "JA MÁM" - viac peňazí, víťazstiev, majetku, pohodlia, vecí, uznania od iných či vyššie HDP a väčšie zisky... všetkého, čo sa dá počítať a vidno NAVONOK, 
  • dajme si nový motivátor "BYŤ v SÚLADE" - s tým čo mám, kto som, čo robím, s inými... s tým, čo cítim a prežívam VOVNÚTRI seba a SPOLU s inými.
  • Podporujme tých, čo idú príkladom.

Zrovnoprávnime ľudí a platy

  • Prestaňme robiť veci "kvôli peniazom" či statusu, ale preto, že nám dávajú zmysel a sú v súlade s celkom. 
  • Predstavte si, keby všetci schopní manažéri, riaditelia, poradcovia či ľudia v reklame a v politike nedostávali také veľké platy a odmeny... robili by to isté ďalej a s plným nasadením ako učiteľ... lekár... vedec... zdravotník... ekológ... rušňovodič... či hasič??? 
  • Prečo niekto dokáže robiť svoju prácu aj za menej peňazí a niekto nie? 
  • Skúsme to a možno zistíme, že to nie je len o schopnostiach a zodpovednosti... ale aj o vôli byť v súlade so svojou dušou a nepredávať samých seba za osobné pohodlie.
  • Zodpovednosť dnes máme totiž všetci - nielen sami sa svoje zdravie, ale aj za celú planétu. A schopnosti má každý... len každý na niečo iné.
  • Dajme ľuďom a životu "pravdivú hodnotu" a nedávajme ľuďom hodnotu len podľa schopnosti zarobiť viac peňazí. 
  • Zmeňme hodnotový rebríček.

Učme sa OD prírody a nielen O prírode

  • Príroda funguje ako harmonický celok. Nič v nej nie je navyše a nič nechýba. Veď stačí, že zájdete do lesa alebo sa pritúlite k zvieraťu a cítite to sami. Je tam príjemne že? 
  • Len človeka je tu akosi priveľa a robí v tej harmónii bordel. Niekde je teda chyba. 
  • Tak hľadajme ako to robia zvieratá a rastliny, že vedia spolu koexistovať, byť v pohode a v zdraví prežívať aj bez liekov a prístrojov
  • Neučme sa len počítať ich zuby a pomenovávať kosti, ale hľadajme prečo a ako to celé funguje. 
  • Buďme múdri a učme sa od múdrejších. Postavme prírodu zarovno s ľuďmi - nie sme jej pánmi... sme jej súčasťou a "záhradníkom". Len sa tvárime ako rebelujúci pubertiaci či namyslené princezné čo chcú "všetko pre seba". Začnime súhrou s prírodou v sebe aj u seba doma a pokračujme v škôlkach, v školách... až to budú vedieť všade.
  • Robme to.

Moja osobná VÝZVA


Ako môžem priložiť ruku k dielu a zachrániť svojim deťom domov na tejto planéte? 

Napadá mi pár vecí a hoci nie všetky dodržujem (preto "výzva"!), tak ich tu spisujem... snáď nás spoločne inšpirujú pre ďalšie dni:

  • Separujem a nevytváram zbytočný odpad. Obmedzujem nákup vecí na úplné minimum - kupujem len tie najnevyhnutnejšie veci (pri každom nákupe zvažujem "naozaj ma TOTO urobí šťastnejšou / zdravšou / krajšou na dlhší čas ako pár minút po kúpe/spotrebe?")
  • Predlžujem životnosť vecí a spotrebičov - staraním sa o ich stav a zmierenie sa so "starým" modelom
  • Keď už niečo musím kúpiť, tak zisťujem jeho pôvod a zloženie - uprednostňujem ekologické a zdraviu prospešné riešenia, aj keď sa zdajú byť drahšie
  • Namiesto často zbytočných liekov hľadám iné možnosti liečby - uprednostňujem tie, ktoré nemajú negatívny dopad na ekológiu (napr pri výrobe, testovaní, distribúcii) a nemajú ani žiadne vedľajšie účinky na zdravie
  • Učím sa neustále - počúvam prírodu a využívam internet ako zdroj informácií
  • Namiesto kúpy nového uprednostňujem opravu, úpravu, požičanie, výmenu alebo kúpu už použitého (oblečenia, nábytku, zariadenia, domu, auta, spotrebičov, doplnkov....)
  • Trávim čas aktivitami, ktoré nepotrebujú náročné riešenia - namiesto aquaparkov, nákupných centier či zábavných parkov a drahého cestovania do luxusných hotelov uprednostňujem "obyčajné" aktivity (doma, v záhrade, v lese, na jazere... v prírode)
  • Obmedzujem využívanie auta - k dispozícii mám "pešibus", verejnú dopravu, zdieľanie miesta v aute, na bicykli, kolobežkou či na kolieskových korčuliach 
  • Cestovanie lietadlom využívam minimálne - uprednostňujem a podporujem domáci turizmus a spolupracujem so svetom cez internet
  • Šetrím vodou - strážim sa a učím deti vážiť si "obyčajnú" pitnú vodu, zbieram dažďovú vodu na polievanie záhrady, nepoužívam agresívne chemické látky a nekupujem balenú vodu
  • Uvažujem v súvislostiach - hľadám čo s čím súvisí (napr. moje nové tričko, mobil, práčka, výrub stromov a moje šťastie i zdravie planéty) a ako vyzerá pod povrchom to, čo vidím zvonku (pod pekným obalom, pod maskou, pod kožou...)
  • Vyrábam, opravujem, pestujem, chovám doma - to čo viem a zvládam a je v súlade so mnou (tváriť sa na farmára a pritom byť dušou umelec mi moc energie v zime nepridá:-).
  • Nerobí to, čo mi nedáva zmysel a hľadám uplatnenie tam, kde mi to dáva zmysel - aktivita či práca je plne v súlade s mojimi hodnotami aj schopnosťami, umožňuje živobytie a neškodí planéte ani nikomu (je v súlade s celkom)
  • Spomaľujem a zjednodušujem si život - bohatstvu dávam priestor vo svojom vnútri, nie vonku


Čo viac dodať? Asi len to, čo je dávno všetkým jasné, že čakať zmenu a robiť veci tým istým spôsobom je ozaj hlúpe! Tak nebuďme hlúpi a robme aspoň niečo inak:-)

Daniela

"Tvoje činy robia zmeny a ty sa musíš rozhodnúť, akú zmenu chceš." 

Jane Goodall 

Ďalšie články v mojom blogu:

Technologický pokrok, neustále inovácie aj v oblasti služieb a tlak na dokonalý výkon sú dnes prirodzenou súčasťou našich životov. To všetko nám pomáha dosahovať ciele a spoločnosti napredovať, o tom niet pochýb. Ako sú však na tom jednotlivci? Naše osobné ciele, potreby, pocit zmysluplnosti a naplnenia? Žijeme nimi, alebo si ich nechávame...

Naučte sa BYŤ! Tu je pár tipov z praxe v štyroch oblastiach, ktoré mne osobne pomáhajú obnovovať pocit súladu a pohody. Netvrdím, že je to návod na šťastie, alebo že to všetko dodržujem stále. Ale rozhodne mi schopnosť BYŤ tu a teraz, cítiť lásku a uvedomovať si kým som... pomáha k dobrému pocitu zo života, keď svieti slnko, ale aj...

Čo všetko zvládne váš mobil? Pre mnohých sú kapacita, odolnosť a inteligentné funkcie kľúčovým faktorom pri výbere. Niet divu. Zostať v spojení a byť konkurencieschopní, je dnes mimoriadne dôležité. Veď koľko ľudí by dnes bez mobilu "neprežilo"? A to nevravím len o tínedžeroch, ale aj nás dospelých:-)

Človek sa stal nepochybne najvýraznejšou postavou života na modrej planéte. Stihol si vybudovať svoj vlastný svet a vymyslieť si vlastné zákony. Prehradil rieky, postavil mestá, skrotil si zver. Vie predpovedať búrky, lietať na mesiac a dorozumieť sa s celým svetom. Vyčlenil sa tak z okolitej prírody a nazval sa pánom tvorstva na Zemi. Jediné, čo...