Chcem koňa!

Kto raz zacítil to volanie... ťažko mu odolá. Začína to plyšákmi a koňmi na stenách aj v zošitoch, potom pri filmoch a prechádzkach okolo ohrád s pasúcimi sa tátošmi. Šťastlivci majú svoje kone u dedka či susedov na dedine a tí čo majú vytrvalosť v krvi pokračujú v niektorej z jazdeckých škôl. Tí menej odvážni to skúsia v sedle aspoň niekde počas dovolenky. Ale niektorým to stále nestačí. Majú svoj sen... mať raz vlastného koňa!
Nuž, dnes je to jednoduché... kúpiť si koňa. Nájdete ich dosť aj na Bazoši a niektoré nestoja ani tak veľa, takže sa dá rozhodnúť rýchlo. Ponuka ustajnení na rančoch či v športových stajniach je čoraz širšia a aj predstava mať koňa za domom, na vlastnej farme.. je pre niekoho značne lákavá.
Ale čo všetko život s koňom naozaj prináša, zistia ľudia často až počas jazdy, teda počas praktického života s ním. Ja som toho ukážkový príklad. Nie je vôbec nasledovaniahodný, skôr by mohol slúžiť ako odstrašujúci príklad😊 Neskúsená, začínajúca koniarka si kúpila neskúseného koňa a doviezla si ho domov... do novej ohrady kúsok od domu. Nebyť mojich predchádzajúcich skúseností z iných oblastí života, chuti učiť sa a skvelých ľudí, ktorí sa objavili v mojom živote akoby "náhodou", ktovie, ako by to dopadlo. Možno by som skončila niekde v nemocnici a kôň u ďalšieho a ďalšieho majiteľa, s novým šrámom na duši. Presne tak, ako skončí mnoho koní, ktorých majitelia netušia do čoho idú. Zvonku to predsa vyzerá tak jednoducho - vysadnúť do sedla a cválať spolu lúkou či skákať cez prekážky za víťazstvom. Čo sa ale odohráva medzi koňom a jeho človekom... čo všetko sa musí udiať, aby zavládla harmónia a krása.... to žiaľ zvonku vidieť nie je. Konskému jazyku prirodzene rozumie málokto a tak prichádza k zbytočným nedorozumeniam. Pretože jazdiť na koni, alebo ho vlastniť, nie je všetko. Keď si človek koňa aj kúpi a neustojí to, kôň chradne na tele i na duši. Veľa koní skončí naozaj zle, nevynímajúc kone u súkromných majiteľov či v jazdeckých školách.
Život s koňom totiž nie je len o jazdení. Nie je ani o neustále sa opakujúcich momentoch šťastia, energie a krásy. Keď človek "vytriezvie" (ako zo zamilovanosti), tak vidí veci a svojho koňa v jasnejších farbách. Už vedľa neho nestojí ten pokojný "čarovný jednorožec" z rozprávok a filmov, ale približne 500 kg živej váhy, rozbuška energie pripravená hocikedy vybuchnúť a parný valec odhodlaný vyraziť opačným smerom, ako by ste zrovna chceli. Kôň sa nestáva "zlým a neposlušným", stáva sa len zrkadlom svojho nového majiteľa. Môže sa stať, že si kúpite pokojného a vychovaného koňa od skúseného chovateľa a keď prídete domov, je z neho divoká paripa. Kôň nie je motorka, ktorá funguje na gombíky a správa sa vždy rovnako. Je to živý tvor, ktorý má bohatý citový život, sociálne väzby a svoje potreby. Takže doma budete musieť "odznova". Kôň bude chcieť jednoducho vedieť, kým skutočne ste a preverí všetky vaše schopnosti, odhodlanie, zdravé sebavedomie, dôveru aj trpezlivosť. Takmer nikdy to totiž nie je o koni... je to o majiteľovi, jeho vzťahu k sebe a k druhým.
V poslednej dobe narastá záujem o rekreačné jazdenie či život na vlastnej farme, kde sa "hodí" mať aj kone. V porovnaní s Českom je toho na Slovensku ešte stále málo, tak sa dá predpokladať, že záujem porastie a to aj vďaka televíznym seriálom, filmom či atraktívnym obrázkom na sociálnych sieťach či v časopisoch. Rodičia sú vystavení nátlaku a prosebným očiam svojich detí a často tomu tlaku podvolia. Druhú stranu mince a dokonca aj týranie koní spôsobené neznalosťou konského sveta, fyzických a duševných potrieb koní, už uvidí len málokto. Aby bolo menej podobných neuvážených rozhodnutí ako bolo to moje, a menej zranených tiel i duší, konských aj tých ľudských, rozhodla som sa o tom hovoriť nahlas. Uprostred októbra 2018 sme v spolupráci so skúsenými koniarmi a Rodinnou farmou Vištuk, zrealizovali seminár určený pre začínajúcich koniarov Chcem koňa! a verím pripravíme aj ďalšie pokračovania, články a odkazy na užitočné informácie. Semináre pre tých, čo už niečo vedia a nejaký ten čas s koňmi žijú, budú nasledovať tiež.
Oblasti, ktorým sme sa na seminári Chcem koňa! venovali boli nielen o koňoch.. ale hlavne o ľuďoch. Boli to témy aj trochu "duchovné", ale hlavne praktické a zážitkové. Od predstavy, čo pre mňa znamená kôň, aké energie a vlastnosti mi pomáha kôň "zharmonizovať" či "dosýtiť" (a či sa to nedá aj bez koňa) a čo znamená "byť s koňmi tu a teraz", blízko a zároveň ďaleko, sme sa dostali až k názorným ukážkam života s koňmi. Účastníci, malí aj veľkí, si mohli vyskúšať situácie, ktoré koniari bežne zažívajú - doviesť koňa z výbehu, previesť ho cez určené miesto, zacúvať, otočiť a zastaviť tam, kde potrebujem. Skúsili sme si základné "hry zo zeme" a preverovali či to s koňmi myslíme vážne a či vieme, kde je koho osobný priestor. Všímali sme si aj to, ako sa kone cítia a ako im môžeme pomôcť prekonať prípadnú nepohodu. Bezpečne, jednoznačne a s dôverou i rešpektom voči nášmu štvornohému partnerovi. Prediskutovali sme nemálo detailov týkajúcich sa zdravia, výživy, kopýt a duševnej pohody koní a dotkli sme sa aj legislatívnych hlavolamov pri kúpe koňa či zriadení farmy.
Nemám žiadnu ambíciu učiť ľudí to, čo všetko by mali ľudia o koňoch vedieť. Na to je okolo mňa dosť iných, skúsenejších koniarov, kníh, kurzov aj dokumentov. Ale dobre si pamätám frustráciu, ktorú som zažívala v jazdeckých školách, kde som darmo pátrala po prístupe, ktorý by vyhovoval mojim predstavám o súlade s koňmi. Nebol na to jednoducho čas, chuť ani priestor. Na seminároch pre skúsenejších koniarov som sa zase často cítila neistá a stratená. Ale hľadala som a nakoniec som našla. Pár dobrých kurzov a stretnutí ma posunulo a posúva neustále.. bližšie k sebe... bližšie ku koňom. Jedno viem však už dnes - existujú veci, ktoré by mal vedieť každý začínajúci koniar, malý či veľký. Tak ak máte podobnú chuť "splniť si sen o vlastnom koni", príďte si to rovno vyskúšať tam, kde to bude najviac na mieste... medzi kone. Radi vám s tým pomôžeme.
Daniela
Naše AKTUÁLNE AKTIVITY pre koniarov i nekoniarov nájdete na stránke ČAROVNÉ KONE alebo Facebook ČAROVNÉ KONE
Ešte pár praktických odporúčaní a tipov kde čo hľadať:
- O konoch.sk
- Nadej pre kone.sk
- Václav Bořánek Horsmanship.cz
- VaclavVydra.cz
- S úctou ku koňom
- Koňske knihy.cz
Základné predpoklady pre obojstranne prospešný vzťah s koňmi
- Ochota učiť sa (neustále)
- Trpezlivosť, empatia, kreativita a vytrvalosť
- Duševná rovnováha (ak ju nemáte, kôň vás k nej prinúti... ale môže to aj bolieť😊)
- Telesná zdatnosť (berte do úvahy 500 kg koňa vs. vašich 30-80 kg a odlišné fyzické potreby)
- Primerané seba-vedomie (rozhodnosť a dôvera vo vlastné schopnosti)
- Dôvera (viera bez naivity, že ten druhý...napr. kôň/tréner... to so mnou myslí dobre)
- Rešpekt a úcta voči potrebám a citom zvierat / koní
Kúpa a prihlásenia koňa
- k tlačivu "Hlásenie.. o zmene vlastníka.. o premiestnení koňovitého zvieraťa" je potrebné priložiť
- Pas (ak pas neexistuje, treba vyplniť "Žiadosť o vydanie pasu")
- Potvrdenie o pôvode koňa (ak sa jedná o plemenné zviera)
- Kúpnu zmluvu
- Hlásenie o zmene majiteľa alebo Hlásenie o trvalom dovoze koňa
- Ak je kôň dovezený zo zahraničia a bude v SR zaregistrovaný prvýkrát, potrebné je aj potvrdenie o vlastníctva koňa (Eigentumsurkunde), u westernových plemien Certifikát o pôvode.
- Nahlásiť zmenu v pase do 14 dní na Plemenárske služby Slovenskej Republiky - PS SR š.p. Hlohovecká 5. 951 41 Lužianky (predpísané tlačivá nájdete na stránke www.pssr.sk)
- Držiteľ - fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá je zodpovedná za zvieratá, a to i na prechodný čas (farma alebo športová stajňa, kde je kôň umiestnený)
- Vlastník - fyzická osoba alebo právnická osoba vlastniaca chov a/alebo HZ (hospodárske zviera). Ak má vlastník chovu pridelené IČO, vyžaduje sa jeho uvedenie!
CEHZ - Centrálna evidencia hospodárskych zvierat (Žilina)
ZCHKS - Zväz chovateľov koní na Slovensku (Topolčianky)
Z Á K O N z 25. mája 2018, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2018/184/ZZ_2018_184.pdf
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-16
Zriadenie farmy
Tlačivo "Registrácia chovu" (potvrdí veterinár krajskej alebo regionálnej veterinárnej správy, pričom musia byť splnené podmienky na chov hospodárskych zvierat - prístrešok, voda, oplotenie)
Tlačivo sa zasiela na Plemenárske služby SR, š. p., Centrálna evidencia HZ, Rosinská cesta 12, 010 08 ŽILINA
Vybavenie farmy
- prístrešok (minimálne 4x4 m/1 koňa) a spevnená plocha pri prístrešku proti blatu
- krmelec (ideálne prikrytý a so spevnenou plochou okolo)
- čistá voda (nepretržite)
- elektrina (nie je nevyhnutné, ale bez nej to je veľmi náročné v zimných mesiacoch a keď sa niečo vážne udeje)
- pevná ohrada, nestačia len pásky (kone si nájdu cestu von, keď sa nudia alebo nemajú už trávu)
- pastvina/výbeh, minimálne 3000m2 na 1 koňa a aspoň polovica terénu by mala byť rovina (sem tam stromy a kríky sú skôr výhodou - prirodzená ochrana pred slnkom, okusovanie a pod.). Ak by mal byť kôň len na pastvine (v lete bez potreby dokrmovania senom), tak potrebuje aspoň 1ha (pre 1 koňa)!
- hnojisko - ideálne vlečka alebo pravidelný odvoz (2 kone vám dajú cca 3 fúriky hnoja denne!)
- senník - na zimu je potrebné mať seno na celé obdobie dopredu, potom sa ťažko zháňa aj dováža (seno musí byť prikryté, aby nenavlhlo)
- "jazdiareň" - aspoň 20 x 40 s rovným, nie tvrdým terénom, kde nestojí voda
- minimálne 2 KONE! Kôň nesmie byť sám, potrebuje spoločnosť a ovečky a pod. nie sú pre neho dostatočným parťákom.
Pravidelné náklady:
- USTAJNENIE od 130 do 450 eur / mesiac
- prenájom pozemku - záleží hlavne od lokality
VETERINÁR:
- Chrípka - 1x ročne (zvyčajne v jednej vakcíne s tetanom, cca 25 eur)
- Tetanus - 1x ročne
- Besnota - 1x ročne
- Herpesvírusové ochorenia - 2x ročne
- Odčervovanie - 2x ročne (cca 20 eur dávka)
- Zubár - 1-2x ročne (cca 60 eur)
SENO - cca 300 kg balík na mesiac/1 kôň (cca 40 eur/mesiac + dovoz)
- Výživové doplnky, vitamíny atď (cca 10 eur mesačne)
VODA - cca 30 l denne
KOPYTÁ (dôležité rovnako ako umývanie zubov u ľudí:-)
- Strúhanie kopýt - 6-8 týždňov (cca 20 eur)
- Podkúvanie - 6-8 týždňov (cca 60 eur)
TRÉNINGY - odporúčame kontinuálne vzdelávanie a trénovanie, majiteľa aj koňa
Základná výbava pre koňa
- Stajňová ohlávka a vodítko
- Základná výbava na prácu "zo zeme" (horsmanship) - povrazová ohlávka, pracovné vodítko (2,7 m a viac) a tréningový bič
- Uzdečka, sedlo, podsedlovka
- Čistenie na koňa
- Ochrana pred hmyzom (maska, repelenty a pod.)
- Deka na koňa (nie je nevyhnutné, treba prispôsobiť potrebám koňa)
Veľmi kvalitné a dobré povrazové veci nájdete na https://www.banghandmade.cz/cz/