Mala som 16 rokov, keď sme na námestí SNP štrngali kľúčmi. Cítila som, že niečo nie je v krajine v poriadku. Moji rodičia vraveli, že potrebujeme SLOBODU a komunizmu treba zazvoniť KONIEC! Viedli o tom doma vášnivé diskusie a hlavne vždy po tom, ako sa otec vrátil zo služobných ciest na Západe. Bolo mi zrejmé, že za niečo treba bojovať, niečo treba zmeniť. Príležitosť uliať sa trochu zo školy a možnosť cítiť sa dôležito, tej mojej energii rozhodne pomohla. A tak sme tam stáli, tlačili sa a kričali. Ale priznám sa, moc som tomu nerozumela.
Žila som dovtedy pokojný a šťastný život, s pocitom láskavého domova, krásnymi zážitkami a možnosťou robiť si čo chcem. Bývali sme piati v priestrannom 4izbovom byte s balkónom a výhľadom ponad Dunaj, až za hranice Bratislavy a Slovenska. Celé prázdniny aj voľné dni a sviatky sme trávili na chalupe v Tatrách, alebo sme sa chodili kúpať na jazerá a skrine sme mali plné dobrôt a krásnych vecí. Z pohľadu dieťaťa som si žila môj malý Raj a nič mi nechýbalo. Ani to more mi nechýbalo, hoci sme tam boli s rodičmi len raz.
Rodičia, ani nikto z rodiny, však nemal "červený preukaz" a s tým spojené stranícke výhody. Skôr naopak, dávali "na nás pozor" a nemohli sme "hocičo"... napríklad hocikedy vycestovať k moru alebo za otcovou sestrou do Rakúska. V práci si otec musel dávať pozor na jazyk, oči a uši boli všade.
Žili sme si dobre a mali sa všetci navzájom radi. Až kým prišiel zlom a všetko sa zmenilo. Rodičia zomreli, babi tiež a chalupu, ktorú rodičia stavali 25 rokov! sme museli predať. So sestrou sme sa na dlhý čas odcudzili. S odstupom času môžem povedať, že to bola práve nežná revolúcia, ktorá urobila v našej rodine "prevrat". Nie, nebojte sa, neviním ju za to. Som vďačná za zmeny v krajine.
Ale je pár vecí, ktoré môžu byť poučením pre ostatných a možno aj pre budúce generácie.
Čo sa stalo po 17. novembri?
Zmeny prinášajú možnosť výberu
Môj otec zdedil prirodzenú inteligenciu po svojich predkoch, rád filozofoval, miloval dobré jedlo, umenie aj techniku a humor Jana Wericha. Všetci ho mali radi. A keďže veľa cestoval aj počúval zakázané vysielače, mal rozhľad a jediné po čom túžil bolo, aby "veci fungovali tak ako majú". V 69-tom bol práve na služobnej ceste v Taliansku, aj s mojou mamou a keď k nám vtrhli tanky, dostal príležitosť rozhodnúť sa. Ponúkli mu prácu aj ubytovanie. Rozhodol sa však vrátiť na Slovenkso. Mal tu predsa svoju milovanú mamu, našu babi, aj časť rodiny a veril, že to predsa "nebude také zlé". Mýlil sa. Stálo to však za to?
Keď prišiel 17. november a koleso zmien sa rozbehlo, nádej na zmeny dostala novú energiu. Otec začal pozornejšie sledovať domáce dianie, zapájať sa do diskusií a chodil voliť. Vyzeralo to celé nádejne a aj mame sa otvorila cesta k slobodnému podnikaniu. Keď jej podnik zrušili a ju už nepotrebovali, začala prenajímať chalupu a vďaka kamarátom aj vlastnej šikovnosti k nám prichádzali zahraniční turisti hladní po autentickom vidieku. Nebolo to jednoduché, ale svet sa zdal byť gombička, či skôr jablko, ktoré stačí zobrať zo stromu.
Ale so slobodou prichádza aj možnosť výberu, rôznorodosť a váženie hodnôt. Zmena preverí aj skutočné charaktery a postoje ľudí. A tak sa stalo, že kamaráti, ktorí spolu prežili celý život, od detstva až po šediny, začali ten vývoj a príležitosti nového sveta vidieť každý trochu inak. A tak sa celoživotní kamaráti aj známi úplne rozkmotrili a ich srdcia zakryl závoj hmly. Prestali sa úplne stýkať, rozprávať, spomínať na mladosť, smiať sa spolu.
Politické udalosti a ekonomický vývoj v krajine v 90-tych rokoch a nedorozumenia medzi priateľmi a tým aj v rodine, zobrali môjmu otcovi energiu a vôľu opäť veriť, že "sa to dá". Vzdal to. Bol často smutný a sám. Prestal veriť, že svet začne fungovať "ako má", že veci majú byť hlavne užitočné a ľudia si majú pomáhať, spolupracovať a vedieť sa dohodnúť.
Nerád o tom všetkom rozprával. Sedel v chalupe, prikladal do ohňa a ďalej počúval Hlas Ameriky. Keď sa konečne odhodlal ísť k lekárovi, pretože ho bolel žalúdok, dostal rovno termín na operáciu. 15 cm nádor sa však už vyoperovať nedal. Zomrel o 4 mesiace neskôr, začiatkom jari 1997. Ubolený, vychudnutý, šedivý a smutný. Držala som v rukách jeho chladnúcu ruku, zmätená a s otázkami na duši. Stálo to všetko za to?
Chalupa potrebuje gazdu a moja mama na to už sama nestačila. Museli sme ju predať. Keď som sa s ňou lúčila, bolo to takmer rovnako ťažké ako dať zbohom otcovi. Bolo to ako predať celé moje detstvo a sny. Otec s mamou ju budovali celý môj život... 25 rokov! Trávili tam všetok svoj voľný čas a investovali do nej všetky svoje úspory a energiu. Boli ochotní cestovať 6 hodín autom, keďže diaľnica viedla vtedy len do Nitry. A to aj vtedy, ak išli len na víkend, aby urobili aspoň niečo. Dreli sa lopotili, ale popri tom nám tam bolo stále veselo, teplo a dobre. Ale aj tak sme sa s ňou museli, či možno chceli .. rozlúčiť. Stálo to za to?