Čo pomáha na PMS?

16.02.2021

Poznáte dôverne predmenštruačný syndróm? Bolí vás pár dní pred menštruáciou úplne všetko a máte pocit, že svet sa na vás zrúti? Bolí vás hlava, chrbát, prsia aj hlasné zvuky vlastných detí a dotyky partnera? Cítite sa nafúknutá a nemožná a eufóriu strieda depka, podobne ako aprílové počasie? Nie ste sama. Ale nemusí to tak byť navždy.

Menštruácii časte predchádza obdobie, známe ako predmenštruačný syndróm, kedy ženy (a s nimi aj ľudí okolo nich), sužujú premenlivé nálady, nepríjemné prejavy aj bolesti. Menštruácia ale nie niečo, za čo máme "trpieť". 

Mesačný cyklus ženy je dar, vďaka ktorému máme my ženy jedinečnú možnosť tvorby života. Kým však neprijmeme tento dar ako našu prirodzenosť a neporozumieme zákonitostiam, ktoré ju sprevádzajú, trpieť budeme.

Moja cesta mesačného cyklu začala znenazdajky, jedného letného dňa, keď som mala ledva 11 rokov. Nič som vtedy o menštruácii nevedela a červená farba v spodnom prádle ma vystrašila. Nestihli mi doma "o menzese" nič povedať. Vo vzduchu som však cítila akúsi hrozbu "krámov", ktoré mi budú otravovať život, kým nebudem stará a nepotrebná. Bála som sa čokoľvek spýtať. Menštruácia ma trápila ďalších 20 rokov. Bolestivé dni som preležala s červeným vínom po ruke, alebo som sa aspoň nadopovala paralenom. Prijala som to ako "nutné zlo".

Až po 30tke som sa spamätala a začala som hľadať aj iné riešenia. Jedného dňa som sa ocitla na "ženskom kruhu" a postupne som to celé začala chápať. Uľavilo sa mi a moje trápenia časom naozaj prestali. 

Dnes vám prinášam zhrnutie toho najdôležitejšieho o menštruácii a o tom, čo ovplyvňuje predmenštruačný syndróm, nie z lekárskeho pohľadu, ale z toho nášho, ženského a skôr prírodného. Môže sa vám to hodiť, ak vám to nemal kto doma vysvetliť:-)


Ako zvládnuť PMS a celý menštruačný cyklus bez trápenia?

Ak žena v sebe prijme cyklicitu tvorenia a zániku a porozumie sile svojej menštruácie, môže sa zbaviť dlhoročných trápení a posunúť svoj život do novej dimenzie.

Prestane bojovať sama so sebou a bolesť, ktorá ju sprevádzala každý mesiac, zmizne. Bolesť už potom nemusí trápiť jej telo, jednoducho ju už nebude treba, aby upozorňovala na nesúlad medzi tým, čo žena skutočne potrebuje a tým, čo nakoniec robí. 

Menštruačný cyklus ženy sprevádza pravidelná zmena a opakovanie telesných i duševných prejavov, podobne ako sa mení aj príroda a ako sa opakujú fázy Mesiaca. 

Okrem fyzikálnych a hormonálnych zmien ženy, sa mení aj úroveň jej energie, nálady, prejavy zdravia, sexuálna energia aj spôsob je vonkajšieho prejavu i obliekania. Každá žena prežíva ten svoj cyklus "po svojom", v tom tkvie jej jedinečnosť a je prospešné, ak si to žena aj uvedomuje. 

Cyklus ženy však sprevádzajú aj prejavy viac-menej spoločné všetkým ženám a tieto "tendencie" sa zväčša rozdeľujú do štyroch fáz - menštruácia, predovulačná fáza, ovulácia a predmenštruačná fáza. 

Je dobré ich poznať, pretože nám, ženám, dávajú slobodu byť každý deň samé sebou... byť tou, ktorou sme... každý deň v mesiaci.


PREDOVULAČNÁ FÁZA

Od konca menštruácie zhruba do obdobia ovulácie (fáza trvá približne týždeň) má žena najnižšiu rozmnožovaciu schopnosť, pretože vajíčko ešte len dozrieva. Telo aj duša sa zbavili nedôležitých a zaťažujúcich častí, maternica sa prečistila a je pripravená začať odznovu tvoriť. 

Žena má viac energie na svoje vonkajšie fyzické prejavy, ale stúpa aj jej duševná sila. Má najväčšiu príležitosť presadiť sa v práci, viac chuti na spoločenský život a aktivity vonku. Je silnejšie odhodlaná dosiahnuť svoje ciele, venuje sa viac sama sebe a stúpa aj jej sebavedomie. Túži vychutnávať život plnými dúškami, užívať si svoju sexualitu a príťažlivosť. 

Je to doba zahajovania nových projektov. V tejto fáze žena prejavuje najviac z archetypu mladej nespútanej ženy "panny", je svieža, plná energie, ohňa a radosti. Táto fáza býva často v súlade s dorastajúcou fázou mesiaca a svojou energiou pripomína jar, keď sa príroda prebúdza.

OVULÁCIA

Jeden z vaječníkov uvoľní dozreté vajíčko a to putuje vajcovodom smerom k maternici a je pripravené na oplodnenie. Dozreté vajíčko je pripravené prijať spermiu počas jedného až piatich dní, podľa kvality hlienu, ktorý mu umožňuje prežiť. 

Žena je v tejto fáze najviac naladená na to, stať sa matkou a môže otehotnieť (spravidla niekoľko dní pred a jeden deň po ovulácii, ktorú spoznáte podľa merania telesnej teploty , zvýšenej vlhkosti v pošve a redšieho výdatného hlienu). Žena vtedy pociťuje silnejšiu potrebu starať sa o druhých, zodpovedne prijímať a aktívne plniť svoje úlohy, tvoriť (duchovne i fyzicky) a žiť v súlade s okolím. 

Žena si viac verí a tak je ochotná i schopná veci úspešne riešiť aj pomáhať iným, ktorí jej silu zároveň aj vycítia. Je ako voda, ktorá dáva životu silu. 

V tejto fáze stelesňuje žena predobraz "matky" alebo "milenky", ktorá je plná lásky, porozumenia, vyžaruje z nej krása, sebavedomie a pocit bezpečia. Najsilnejšia je i jej sexuálna energia, ktorá znásobuje jej príťažlivosť (je ako "magnet") pre mužov.

PREDMENŠTRUAČNÁ FÁZA

V tejto fáze (trvá približne 14 dní) vajíčko putuje vajcovodom do maternice, ktorá mu v prípade oplodnenia poskytne vhodné prostredie na uhniezdenie, alebo vajíčko "umiera" a putuje smerom von z tela. Možno práve preto, že začínajúci život v žene v tejto fáze "umiera", žena častejšie ako inokedy zažíva pocity bezradnosti, smútku a rozladenia. 

Žena sa v tomto období môže sa cítiť nemožná a slabá alebo naopak plná deštruktívnej energie, ktorú najlepšie transformuje a prejaví pri tanci či speve. Čím viac sa žena približuje k svojej menštruácii (ale aj tesne po nej), tým menej vlhkosti (hlienu) produkuje jej telo a znižuje sa možnosť otehotnieť. Pred menštruáciou sa naopak zvyšuje jej pozornosť, vnímavosť a schopnosť vhľadu do podstaty vecí, nevedomie vstupuje do vedomia. 

Vďaka svojej citlivosti disponuje žena väčšou schopnosťou chápať tajomstvá prírody a využívať ich vo svoj prospech, ale i objaviť neriešené veci zo svojho vnútra. 

Podobá sa tak archetypu ženy "čarodejky", zvodkyne či "vedmy". Energie, ktoré prežíva môžu byť veľmi premenlivé a vášnivé, rovnako ako vietor a vzduch, ktorý nás všetkých spája i rozdeľuje. Zmenšuje sa jej schopnosť sústredenia a záujem riešiť každodenné záležitosti. Naopak, zvyšuje sa intuícia a túžby, žena sa stáva viac emotívnou a menej čitateľnou.

MENŠTRUÁCIA

Z maternice sa spolu s jej sliznicou vylúči neoplodnené vajíčko, aby sa mohla začať vytvárať nová "výstelka" pre nové vajíčko. Žena sa počas tejto fázy (trvá približne 5-7 dní) sťahuje viacej do seba, telo má menej fyzickej energie a viacej potreby spánku a kľudu, vyžaduje viac tepla a pohodlia, ale i spojenia so zemou (našou "základňou"). Telo totiž potrebuje dostatok energie na vyváženie "ukončeného života", zbavenie sa nepotrebného (telesne i duševne) a na prípravu na nový život. 

Každodenné úlohy a povinnosti, rovnako ako spoločenský život strácajú na svojej dôležitosti a môžu byť dokonca rušivé. Je to obdobie introspekcie, snenia, citovej hĺbky a intuície. Táto fáza pripomína archetyp múdrej "stareny", alebo obdobie zimy, keď život na povrchu ustupuje potrebe kľudu a pokoja. 

Ak menštruácia prichádza v čase novu, má žena najviac tvorivej energie na počatie dieťaťa. 

Ak žena menštruuje počas splnu, jej tvorivá energia smeruje viac k vnútorným prejavom a duševnej činnosti ako k rodeniu a realizácii v hmotnom svete. 

Tieto dve polohy sa môžu meniť počas života ženy, v závislosti od životných okolností, emócií či podmienok.


Kalendár Žena v rytme prírody, 2013. Autor Daniela Tejkalová
Kalendár Žena v rytme prírody, 2013. Autor Daniela Tejkalová

Načo je dobré poznať svoj menštruačný cyklus?

Sledovaním svojho mesačného cyklu môže žena vypozorovať určité pravidelnosti, zariadiť sa podľa nich a tak aj ovplyvňovať kvalitu svojho života, napríklad:

  • rozumieť dôvodom vlastnej nervozity a podráždenosti, aj výkyvom sexuálnej žiadostivosti
  • využiť maximum svojej energie pri riešení dôležitých úloh a napĺňaní svojich plánov (podľa fáz cyklu)
  • vyhnúť sa prepracovanosti či chorobe tým, že nebude zneužívať svoje sily (dopriať telu i duši oddych a regeneráciu vtedy, keď to najviac potrebuje)
  • dopriať si čas pre seba (napr. odmietnuť pozvanie do spoločnosti, ak má práve chuť robiť niečo iné alebo len tak byť sama so sebou)
  • venovať pozornosť vlastným pocitom, myšlienkam a intuícii, ktorá môže ženu priviesť k novým nápadom či užitočnému vhľadu do problému

Nie je potrebné báť sa svojej prirodzenosti, ak vieme, na čo je nám dobrá a ako ju vieme využiť vo svoj prospech (aj prospech svojho okolia). 

Predmenštruačný syndróm nie je teda niečo, čo "musíme strpieť" alebo potláčať liekmi. Samozrejme, že je dobré poznať svoj reálny zdravotný stav a prípadné riziká (cysty, hormonálne zmeny a pod.), ale je užitočné venovať pozornosť aj úprave životosprávy a hlavne vnímaniu vlastných pocitov a potrieb.

Ja som dnes som nesmierne vďačná za svoj mesačný cyklus a všetky jeho fázy. Je pravidelný, bezproblémový a taký "akurát". Občasné bolesti viem korigovať pochopením súvislostí a obnovou rovnováhy. Vlastne si ho v mojich 47 rokoch plne užívam a verím, že so mnou zostane čo najdlhšie. Pomáha mi cítiť sa ženou, takou aká som... každý deň v mesiaci.

Daniela Tejkalová


Ďalšie články v Inšpirovni:

Dnes spoločnosťou rezonuje téma duševného zdravia a stresu viac ako kedysi. Niet sa čo čudovať. Pandémia s nami zamávala a ďalšie udalosti tiež. Mnoho nevideného a potlačovaného sa dostáva na povrch. Aj ja som si len nedávno uvedomila niekoľko dôležitých súvislostí, ktoré mali vplyv nielen na smrť mojich rodičov, ale aj na môj život, zdravie,...

Stalo sa vám, že vám niekto nerozumel, cítili ste sa prehliadaní alebo neistí, vyčerpaní a bez nápadov ako ďalej? Tak aj s tým vám kone dokážu pomôcť a dokonca aj bez toho, aby ste na nich sedeli! Dnes pár slov o tom, čo je (aj nie je) koučing a osobný rozvoj s koňmi, komu je určený aj ako to prebieha....

Ako sa máš? Dobre. Dá sa to. V pohode! Odpovedáme často, no je to naozaj tak? Ako vlastne vyzerá život, v ktorom vládne pohoda, pokoj a máme sa fakt dobre? Pre každého asi nejako inak. Niekto sa cíti dobre keď ho nič nebolí alebo je zamilovaný. Iní keď má za sebou tretiu dovolenku, dokončil projekt a zožal úspech. A ďalší...

Predstavte si, že kráčate krajinou a usmievate sa šťastím, pokojom a krásou, ktorá vás obklopuje. Vychutnávate si každý krok a tešíte sa, ako si večer urobíte oheň. O pár minút nato sa strhne búrka a príval ľadovej vody vás premočí do nitky.

Nechaj svoju prirodzenosť prúdiť