Dá sa udržať zdravie bez liekov?

16.02.2021

Vo svete je čoraz viac liekov, no zároveň pribúda čoraz viac chorých ľudí. Potrebujú vedci len nájsť "ten správny liek" alebo potrebujú ľudia ešte niečo iné? Pohľady vedcov a odborníkov na to, ako získať imunitu či vyliečiť rôzne choroby, sa rôznia. Jasné odpovede asi tak skoro nezískame. Dokedy ale máme čakať? Pozrime sa na to, aké máme možnosti.

Otázky zdravia a choroby si kladiem a skúmam už vyše 25 rokov. Ako mladá som bývala často chorá a unavená. Trápili ma respiračné ochorenia, alergia a neskôr trpeli aj ženské orgány. Môj prvý životný partner bol zdravý ako repa, ale jedného dňa mu zistili rakovinu lymfatického systému. Bol to šok, ale robili sme čo sa dalo. O pár rokov neskôr ochorel na rakovinu aj môj otec a mama. Mladý muž to zvládol, rodičia už nie.

Téma zdravia mi odvtedy nedala spávať. Po 20-tich rokoch hľadania a pátrania po prameňoch zdravia v rôznych knihách a príbehoch ľudí, ktorí sa vyliečili z nevyliečiteľných chorôb, aj cez osobné skúsenosti, som dospela len k jednej odpovedi.

Človek SÁM SEBE je najlepším LIEKOM.

Zdá sa, že je viac menej jedno, akú METÓDU si kto zvolí. Najviac pomôže tá, ktorej človek UVERÍ z hĺbky DUŠE. Preto je toľko spôsobov liečenia, ktoré zaručene fungujú.

Dnes naozaj existuje veľa spôsobov liečby na rôzne ochorenia: medicínska, prírodná, výživová, bylinková, meditačná, vitamínová, otužovacia, šamanská, kvantová... a každý jej zástanca tvrdí, že tá "jeho" je najlepšia. Ako je to možné? Zdá sa, akoby na rôznych ľudí nefungovalo vždy to isté. Niet sa čo čudovať. 

Ľudia nie sú stroje, kde stačí nájsť ten správny "kľúč"!

Človek je živá bytosť, schopná samopohybu a slobodnej voľby. Ak chce človek prežiť... musí sa "zapojiť", byť aktívne účastný vlastného procesu života. 

Ak sa "zapojíme" aj do záchrany života a zdravia telom aj dušou, máme väčšiu šancu na úspech. Podstatná je viera v schopnosť uzdravenia. Dobrý lekár to vie a pomáha svojim pacientom to pochopiť tiež. 

Človek je úžasne komplexná bytosť, zložená z navzájom prepojených systémov a vzťahy medzi jednotlivými jeho časťami, zdá sa nedokážeme rozumom ešte naplno pochopiť. Hoci sa o to dnešná medicína snaží, množstvo vedľajších účinkov moderných liekov aj narastajúci počet ochorení rôzneho druhu, nasvedčuje skôr len čiastkovým úspechom.

O tom, že zdravie sa netýka len tela a že existuje spojitosť našej psychiky s telesným zdravím, hovorí nielen tradičná čínska medicína alebo indická ajurvéda (liečebné systémy staré niekoľko tisícročí), ale aj novšie odvetvia ako napríklad psychosomatická, holistická alebo alternatívna a komplementárna medicína a rovnako aj dôkazy o zázračných vyliečeniach nevyliečiteľne chorých.

Keby sme zobrali súhrn dostupných informácií o tom, ako funguje ľudské zdravie a neriadili by sme sa len jednostranným pohľadom výrobcov liekov a rôznodorých "pomôcok", dospeli by sme teda k záveru, že zdravie závisí aj od stavu našej duše a mysle, čiže od nášho vlastného psychického a emočného prežívania a viery.  


Kto má najväčší vplyv na to, ako myslíme, čomu veríme a ako sa cítime? 


No predsa my sami!

Možno si poviete, že nedokážete ovplyvniť svoje pocity a emócie, pretože svet "tam vonku" vám to nedovolí. Možno máte pocit, že vo svete, či vo vašom osobnom živote, je príliš veľa "zla", neistoty, stresu a smutných udalostí a že pri tom všetkom sa predsa nedá cítiť dobre. 

Dobrá správa je, že sa to dá!

Svedčia o tom príbehy ľudí, ktorí prežili koncentračné tábory, smrteľné choroby a rôzne traumatizujúce životné situácie. Tí ľudia vedeli, ako prekonať náročné obdobie a mnohí sa dnes cítia dobre a v plnom zdraví. Zhodujú sa v tom, že "verili", že to dokážu. 

Ak to dokázali oni, niet dôvodu, prečo vy nie. Rozhodne to za to stojí. Pretože ak sa naučíte ovplyvniť to, ako sa cítite, ako myslíte a čomu veríte (aké sú vaše životné presvedčenia), získate aj väčšiu kontrolu nad vašim vlastným zdravým.

Rovnováha tela, mysle a duše
Rovnováha tela, mysle a duše

Ako chrániť vlastné zdravie a čo je dobré pre posilnenie imunity? 


Dnes už asi každý vie, že zdravie úzko súvisí s imunitou. Imunita je pritom definovaná ako odolnosť (schopnosť) živého organizmu "úspešne" reagovať voči pôvodcovi choroby. Ak je imunita oslabená alebo zlyhá, môžeme ochorieť.

Ako vzniká imunita a čo všetko má na ňu vplyv? 

Záleží na tom, na aké zdroje narazíte. Na silu a funkčnosť nášho prirodzeného imunitného systému vplýva podľa bežných medicínskych zdrojov hlavne genetika, životospráva a prostredie, s ktorým sme v kontakte. Výrobcovia a predajcovia výživových doplnkov dopĺňajú do zoznamu aj množstvo látok, ktoré telo potrebuje pre správne fungovanie a ktoré bežnou stravou už nedokážeme získať. 

Ak sa na imunitu pozrieme zo širšieho (holistického) pohľadu na zdravie, potrebujeme k vyššie uvedeným faktorom ovplyvňujúcim zdravie pridať ešte jeden dôležitý faktor a tým je naše emočné prežívanie a spôsob myslenia. Toto napokon dokazujú už aj posledné výskumy v imunológii, ktoré potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou. Niektorí lekári to priznávajú a medzi faktory vplývajúce na imunitu radia napríklad aj stres. 

Dobrú imunitu teda nedokáže zabezpečiť len zdravá životospráva a dodržiavanie hygienických predpisov či šťastie zdravej genetickej výbavy.


Imunitu podporuje nielen vonkajšie prostredie, ale aj naša vlastná životospráva, emócie, myšlienky a presvedčenia.

Ak si chcete udržať zdravie, venujte pozornosť týmto trom základným okruhom:

  1. HARMONICKÁ ŽIVOTOSPRÁVA - dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, vyvážená a plnohodnotná zdravá výživa, pokojný spánok a dýchanie, rovnováha medzi prácou a oddychom
  2. HARMONICKÉ VZŤAHY - rovnováha srdca a rozumu (emočného prežívania a spôsob myslenia) - vnímanie a uspokojovanie vlastných citových potrieb a potrieb svojich blízkych (empatia, sociálne cítenie, spracovanie stresu a náročných životných situácií atď.),  komunikácia, postoje a myšlienkové vzorce a presvedčenia (viera)
  3. HARMONICKÉ PROSTREDIE - rovnováha vo všetkom (ani veľa - ani málo, napríklad aj techniky alebo mikróbov, ktoré pre život dnes potrebujeme)

Lieky na imunitu vedia pomôcť tiež, hlavne pri ťažších ochoreniach a v ich vyšších štádiách, no pri bežných ochoreniach je ich účinok ovplyvnený cenou, ktorú za ne užívateľ zaplatí. Tou cenou sa môže stať závislosť na ich pravidelnom prísune a oslabenie našich vlastných regeneračných schopností.


Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), je zdravie "stav kompletnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a nielen stav neprítomnosti choroby a slabosti". 

Podľa tejto definície je však 70 - 95 % populácie nezdravej a to aj napriek značne vysokým investíciám do výskumu, do výroby liekov a do formy zdravotnej starostlivosti. 

Zdá sa teda, že súčasný zdravotný systém plne nestačí pokryť naše potreby. Možno je len niekde jednoducho "diera" alebo "slepý bod", ktorí kompetentí z nejakého dôvodu nevidia, alebo nechcú vidieť.


Čo máme teda robiť, aby sme boli zdraví a cítili sa v pohode? 

Zdravie každého z nás je náš osobný príbeh, týka sa nášho vlastného života. 

Venujme preto pozornosť aj tvorbe a udržiavaniu harmonických vzťahov a nášmu vlastnému emočnému prežívaniu i mysleniu, na ktorom stojí náš život a nielen prostrediu a životospráve.

  • Naučme sa vnímať vlastné potreby a pracovať s vlastnými emóciami, zvládať stres a náročné životné situácie.
  • Naučme sa spolupracovať a vnímať potreby "tých druhých", rozvíjajme empatiu a sociálne cítenie.
  • Naučme sa uvažovať o našej minulosti, vzťahoch či budúcnosti tak, aby nám to neškodilo, ale pomáhalo.
  • Udržujme také presvedčenia a vieru, ktorá nám pomáha žiť v mieri so sebou aj s okolitým svetom.

Za mňa osobne sa riadim heslom: Ži tým, čomu naozaj VERÍŠ.

Venujem veľkú pozornosť rovnováhe srdca a rozumu a prírode, pretože prirodzenej harmónii verím stále viac ako tej, ktorú vymýšľa len ľudský rozum. 

Ak moje telo a duša ale nebudú raz vládať udržať si zdravie, vďačne uvítam napríklad aj pomoc liekov a nevylučujem ani prijatie nejakej vakcíny, ak to bude nevyhnutné a relevantné v danom čase. Aby to však nebolo potrebné a nevznikala len tak moja ďalšia závislosť na pomoci zvonku, robím dnes všetko preto, aby som si dokázala chrániť vlastné zdravie aj zdravie môjho dieťaťa, vlastnými silami. 

Dôverovať sám sebe odporúčal aj jeden múdry pán lekár začiatkom minulého storočia, ktorý sa napokon vzdal lekárskej praxe a liečil ľudí osobným prístupom a silou prírody. 

"Súlad s našou dušou je predpokladom nášho zdravia."  

Dr. Edward Bach

Po skúsenostiach, ktoré mi život priniesol a v súlade s najnovšími poznatkami vedy (ktoré ešte nie sú ani v učebniciach, ale sú dostupné pre ľudí, ktorí hľadajú odpovede), nemôžem inak ako s pánom Bachom plne súhlasiť. 


Vedeli ste napríklad, že pán Darwin nemal až tak úplne pravdu, keď tvrdil, že život riadi náhodný výber, konkurenčný boj a prežije len ten najsilnejší? Je to celé trochu inak, no podľa tejto premisy dnes funguje celý svet! 

Najnovšie poznatky vedy sa už začínajú prelínať s rôznymi duchovnými učeniami a dokazujú skôr opak. Aj vedci sa už začínajú prikláňať k tvrdeniu, že život je spolupráca všetkých jeho častí, že všetko dianie v živote má určitý zmysel a že konkurenčný boj (medzi sebou navzájom, aj s prírodou) nám, ako ľudstvu nepomáha a nikam nás neposúva, skôr naopak, nám škodí. 


Na záver pár otázok.

  • Koľko ľudí dnes žije tak, ako naozaj chce a cíti sa dobre vo vlastnom živote?
  • Koľko ľudí cíti, že je "pánom svojho života" a vidí v ňom zmysel? 
  • Koľko ľudí verí, že má moc ovplyvniť vlastné emočné prežívanie a spôsob myslenia? 
  • Koľko ľudí radšej spolupracuje ako bojuje o "vlastné miesto pod slnkom"?
  • Ako to máte vy sami?

Budeme šťastní, až keď budeme zdraví, alebo budeme zdraví, až keď budeme šťastní?


Podľa mňa ľudstvo nepotrebuje viac liekov, ale viac šťastných ľudí.

Tvorme preto naše vlastné šťastie zodpovedne k sebe aj k svetu a najlepšie ako vieme, každý deň, znovu a znovu. A nečakajme, že to niekto vyrieši za nás. Hrdinami totiž môžeme byť my všetci.

Daniela Tejkalová


Ďalšie články v Inšpirovni:

Chcete nájsť vnútornú harmóniu?