Kone - legendy a symboly

09.03.2022

Kone oddávna fascinovali ľudí. Silné a dôstojné telá koní, ich inteligencia a šikovnosť sprevádzali vládcov i poddaných a to na všetkých kontinentoch sveta. Ich dokonalé vlastnosti v pôsobivom tele inšpirovali ľudí aj k tvorbe rôznych príbehov, mýtov a legiend. Častokrát sa spájali s príbehmi bohov alebo iných nadprirodzených bytostí, ktorých energia a moc mala silu meniť beh sveta. Ktoré sú tie najdôležitejšie? Pozrime sa na ne spoločne!


Bohyňa EPONA a RHNIANNON


Ochrankyňou koní a ich energie je keltská bohyňa EPONA, sprevádzaná aj avalonskou (welsh) bohyňou RHIANNON. Obe symbolizujú plodnosť života na Zemi - teda plodnosť tela, mysle a ducha a zároveň spojenie so smrťou a podvedomím.

Stelesňujú jemnú "ženskú cestu" a sny, ktoré nás vedú na našej životnej ceste. Učia ženy o ich sile a suverenite a pomáhajú im objaviť ich celistvosť.

"Rhiannon nám pripomína našu vlastnú božskosť a pomáha nám stotožniť sa s našou suverénnou celistvosťou. Umožňuje nám navždy vylúčiť rolu obete z našich životov. Jej prítomnosť nás vyzýva k trpezlivosti a odpúšťaniu. Osvetľuje našu cestu k schopnosti prekonať nespravodlivosť a zachovať súcit s našimi žalobcami." Judith Shaw (Feminism and Religion)


PEGASUS

Pegasus, alebo Pegas je známy aj ako okrídlený kôň alebo kôň s peruťami. Spája sa najčastejšie s umelcami, ako ich inšpirácia a schopnosť prepájať svety - neba a zeme. Jeho pôvodný význam je však ešte hlbší.

Podľa starogréckej mytológie bol Pegas syn boha morí Poseidóna a Medúzy. Podľa jednej z legiend Pegasus pomáhal Bellerofontesovi zničiť Chiméru - fantastickú obludu, ktorá sa stala symbolom preludu, vidiny, klamnej predstavy, či niečoho nereálneho.

"Toto slávne stvorenie sa pohybuje jednak na zemi, ale aj na nebi a stáva sa tak stelesnením vyjadrenia "ako hore, tak dole". V zemskej ríši poskytuje Pegasus stabilitu a pohyb. V nebesiach sa Pegasus stáva znakom našich ideálov, úspechov a Vyššieho Ja. Tento zvierací duch nám navyše pripomína, že nie sme iba mäso a krv, ale aj duch. Predstavuje silu ohňa, vodcovstvo, charizmu, statočnosť a umenie. Jeho oddanosť Diovi je dôvod, prečo sa zmenil na večnú bytosť."

Zdroj: https://whatismyspiritanimal.com


JEDNOROŽEC

Od kresťanského stredoveku je jednorožec v podobe bieleho koňa s rohom považovný za symbol sily, čistoty, nevinnosti, života, šťastia, krásy a panenstva. Má však mnoho významov a aj jeho podoba sa líši naprieč zemeguľou.

Vo všeobecnosti sa považuje za ochrancu duše človeka, symbol cnosti, dôstojnosti a čistoty. Jednorožce sú spojené so svetlom Mesiaca (ženská energia), láskou, LIEČENÍM, harmóniou a porozumením.

Kone však majú množstvo ďalších symbolov a významov! Postupne informácie doplním:-)

Verte však, že na každom mýte je aj čosi pravdy! Vždy sa totiž dotýkajú dačoho hlboko v nás. Chcete vedieť, prečo sa vám zjavujú v snoch, obrazoch a priťahujú práve vás?

Príďte to zistiť osobne cez program STRETNI SEBA s koňmi.

Chcete spoznať silu bájnych bytostí?