Kúzlo žien a koní

12.01.2017

Ženy a kone. Oddávna sme inšpirovali mužov a ovplyvňovali chod dejín. Možno práve preto, že máme tak veľa spoločného. Podobne ako kone, tak aj každá z nás žien, je raz krásna a nežná ako jarná lúka, inokedy divoká a rázna ako letná búrka. Sme stále iné a predsa tie isté. Ako príroda samotná.

V každej z nás sa skrýva hravá či zvodná kráska a rovnako aj kráľovná odhodlaná brániť svoje kráľovstvo. Každá z nás je raz zvedavá a odvážna a inokedy potrebuje byť v tichu zahĺbená sama do seba. Aj kone sú na tom podobne. Ten istý kôň je raz pokojný a vnímavý a inokedy energický, zvedavý či brániaci vlastné potreby. Kone vedia byť nežné i starostlivé, ale i priebojné a odvážne. Striedanie týchto energií je prirodzené a tvorí harmonický celok umožňujúci naše prežitie. Ak dlhodobo prevažuje len jedna z týchto energií, vzniká nerovnováha. Ak je napríklad žena dlhodobo len "starostlivá" a "nežná", prirodzene jej nedostatok "rozhodnosti" a "energickosti" musí niekto alebo niečo vyvážiť. Niekedy im túto nerovnováhu zrkadlia partneri, deti či vlastné zdravotné problémy a niekedy si nerovnováhu ženy dopĺňajú aj zástupnými energiami skrytými v nákupnom košíku. Aj kone majú "svoje dni" a ak im zoberieme možnosť objavovať, hrať sa či brániť svoje práva, tiež vzniká nerovnováha vyvolávajúca psychické a neskôr fyzické problémy. Premenlivé energie sa však netýkajú výhradne žien. U žien sú len možno omnoho viditeľnejšie a umocnené aj ich mesačnými cyklami.

Práve vzájomná príťažlivosť i krása žien a koní ma inšpirovala k vytvoreniu kalendáru Kúzlo žien a koní - 2017. Tak ako po predošlé roky, aj tento kalendár bol určený hlavne ženám a ich mesačnému cyklu, zobrazenom v mesačnej špirále. Verím však, že v ňom našli to svoje aj muži a milovníci koní a že svojim dielom prispel k ich vzájomnému porozumeniu. Zámerom kalendáru bolo

 • pripomenúť, koľko rôznorodosti a zároveň cyklickosti majú ženy v sebe
 • pomôcť ženám uvedomovať si svoje potreby a dodať im odvahu prejaviť sa v celej škále svojich prirodzených potrieb a pocitov
 • poodhaliť svet koní a ukázať, že sú to rovnako citlivé a vnímavé bytosti a že majú celú škálu svojich prejavov a potrieb podobných ako my, ľudia
 • predstaviť prirodzenú krásu žien a koní v ich spojení a v prítomnom okamžiku, keď sú samé sebou

Nástenný kalendár 2017 mal 14 strán (28 plnofarebných listov) s rozmermi 21 x 21cm a obsahoval 13 amatérskych fotografií a 12 mesačných špirál, rešpektujúcich mesačný cyklus ženy a fázy mesiaca.

K myšlienke kalendáru a spojenia žien a koní ma inšpiroval čas strávený v prítomností mojej milovanej kobylky Ninky a koníka Merlina. Len pred rokom vstúpila Nina do môjho života a prevrátila ho naruby. Pochopila som vďaka nej veľmi veľa o sebe aj o živote koní a učím sa popri nich neustále. Koníky do môjho života pritiahli aj ďalších krásnych ľudí, nové príležitosti i starosti, ale aj radosť a pocit zmysluplnosti života. Zažívam s nimi neopakovateľné momenty plné vhľadov a prepojenia s ostatnou prírodou i celým Vesmírom. Tak sa aj objavila myšlienka spojiť 12 mesiacov s 12-timi archetypmi, zobrazujúcimi základné pocity a vízie ľudstva. Skĺbila som tak dlhoročné štúdium tajov ľudskej duše s poznaním získaným zo stretávania sa s inšpiratívnymi ženami a s dych berúcou krásou koní.

V 12 mesiacoch je ukrytých 12 archetypov vychádzajúcich z diela Carla Gustava Junga, tradícií staroveku, ďalekého Východu a Západu aj Austrálie. Archetypy popisujú základné predobrazy ľudských pocitov, vízií a fantázií objavujúcich sa vo všetkých kultúrach sveta v podobe umenia, bájí, povestí a príbehov. O archetypoch sa zväčša rozpráva v mužskom rode, tu som si dovolila premietnuť energie archetypov do sveta žien a ich prejavov. Archetypy stelesňujú čistú formu určitej energie. V bežnom živote ich v takejto podobe málokedy môžeme vidieť. Ich energia sa totiž mení podľa konkrétnej situácie a je len na nás, ako ju využijeme. Keď to pochopíme a prijmeme do svojho života, môže nám to pomôcť lepšie rozumieť samým sebe a jednoduchšie kráčať životom.

V kalendári nájdete 12 energií meniacich sa s pribúdajúcimi mesiacmi, presne tak, ako sa mení príroda - od ticha zimy, cez krehkosť jari a plodnosť leta až po úrodu jesene. 12 mesiacov v podobe pocitov, vlastností a archetypov vyjadruje to, aké rôznorodé dokážu ženy aj kone byť.

 • NEŽNÉ. Máme veľa podôb, ale v hĺbke sme všetky rovnako nežné a citlivé. Milujeme dotyky, harmóniu a veríme v krásu. Dôvera nám otvára srdcia a dovoľuje nám ukázať, čo je v nás. Archetyp zasnená NEVINNÁ (PANNA) pomáha veriť v lepší svet.
 • STAROSTLIVÉ. Záleží nám na druhých, na ich spokojnosti a pohode. Dávame pozor, aby boli druhí v bezpečí a bolo o nich dobre postarané. Dobre však vieme, že najskôr sa musíme postarať samé o seba, aby sme mohli pomáhať iným. Archetyp starostlivá MATKA pomáha starať sa o iných.
 • SPOLOČENSKÉ. Vieme bez iných cválať životom, aj sa postaviť samé za seba. Spoločnosť priateľov a ich blízkosť nám však pomáha vidieť aj to, čo nevidíme a kráčať životom ľahšie a zábavnejšie. Archetyp obyčajná DEVA pomáha cítiť sa súčasťou celku.
 • KRÁSNE. Sme si vedomé svojej vnútornej sily, krásy a príťažlivosti a keď po niečom túžime vieme o to požiadať a dopriať si slasti života. Archetyp zvodná MILENKA umožňuje vychutnávať si pôžitky sveta.
 • HRAVÉ. Život je naše láskavé ihrisko. Prináša zmenu i nové príležitosti, kde môžeme rásť a rozvíjať svoje schopnosti i cítiť radosť zo života. Archetyp bláznivá ZABÁVAČKA vnáša do života radosť a hru.
 • ZVEDAVÉ. Nič nie je pre nás nemožné. Máme veľa otázok a rady na ne hľadáme odpovede. Láka nás objavovať nové obzory a hľadať iné cesty. Archetyp cestujúca OBJAVITEĽKA pomáha rozširovať si obzory.
 • DIVOKÉ. Milujeme vietor vo vlasoch a pocit slobody. Keď niečo chceme, nič nás nezastaví. Nepoznáme žiadne bariéry a máme odvahu prejaviť sa. Archetyp divoká REBELKA pomáha svojou energiou rúcať zažité a nefunkčné stereotypy.
 • TVORIVÉ. Máme rady nachádzanie nových súvislostí, tvarov a možností. Tvorba nám dáva príležitosť dostať sa ďalej, vyššie, bližšie... k iným aj k sebe. Archetyp tvorivá UMELKYŇA pomáha prejaviť svoje pocity a postoje cez umenie a akúkoľvek tvorbu.
 • ROZHODNÉ. Vieme kam kráčame a vieme prečo. A vedia to aj tí, ktorí nás nasledujú, pretože naše kroky majú zmysel. Ak sa raz pre niečo rozhodneme, dosiahneme to. Archetyp bojovná HRDINKA umožňuje dávať veci do pohybu a zmeniť čo nefunguje.
 • ZODPOVEDNÉ. Sme kráľovné vo svojom kráľovstve. Vieme, čo je dobré pre nás, aj pre iných. Ctíme si tradíciu a dôveru iných. Vládneme zodpovedne a spravodlivo v prospech celku. Archetyp spravodlivá KRÁĽOVNÁ udržuje veci pod kontrolou a na poriadku.
 • MÚDRE. Máme rady pokoj a čas, keď nás nikto neruší alebo naozaj počúva. Vtedy môžeme premýšľať a získať nadhľad i pochopenie diania okolo nás. Archetyp vedkyňa UČITEĽKA pomáha udržiavať hodnoty a rovnováhu.
 • VNÍMAVÉ. Cítime a vidíme oveľa viac, ako vidno na povrchu a inak, ako káže rozum. Sme vnímavé voči najjemnejším podnetom z okolia i nečakaným vhľadom a vieme sa podľa toho riadiť. Archetyp čarodejná VEDMA pomáha chápať podstatu vecí.

Počas roka stráveného po boku koní a múdrych žien som si uvedomila ako tieto archetypy fungujú v našich bežných životoch. Stretávala som odvážne ženy, ktoré viedli svoje vlastné podnikanie alebo skupiny ľudí, sálala z nich sebaistota, cieľavedomosť a rozhodnosť. A stretávala som aj jemné a citlivé ženy, vnímavé na drobné odtiene života, starostlivé a pokojné, odhodlané slúžiť iným. Akoby predo mnou stáli raz hrdinky, rebelky a kráľovné a inokedy nežné panny, matky a spoločenské devy. Keď sa tieto ženy stretli zoči voči s koňmi, odrazu uvideli svoju silu, i svoje skryté miesta. Tie prvé, odvážne a priebojné, boli schopné mať hneď všetko pod kontrolou a udávať tempo, nevšímali si však jemné signály a odpovede koní a nakoniec ich bojovná komunikácia navzájom vyčerpala. Tie druhé, jemné a starostlivé, sa chceli s koňmi hlavne po dobrom dohodnúť, netlačiť na ne a získať si ich zároveň na svoju stranu. A tak od nich často ani nič nechceli. Nakoniec potom robili to, čo chcel kôň a snažili sa presvedčiť samé seba, že to tak vlastne chceli. Väčšina z nich priznala, že presne tak to má aj vo svojom bežnom živote a boli vďačné za toto zrkadlo.

Mne sa stalo už veľakrát, že som nepočúvala iných, alebo som iných počúvala až moc. Nikdy to však neviedlo k úplnej spokojnosti - ani mňa, ani tých druhých. Chýbala v tom totiž rovnováha. Bolo toho príliš veľa alebo príliš málo. A aj preto vznikol kalendár Kúzlo žien a koní, aby mi pripomínal všetky farby mojej duše a odtiene vlastných pocitov a potrieb. Je dobré využívať v určitých chvíľach jednoznačnú energiu a nechať sa viesť niektorým z archetypov. Pomáha nám dopracovať sa k tomu, čo naozaj chceme. A je zároveň nadmieru prospešné vedieť, či ten jeden archetyp používame stále a dokola, alebo len vtedy, keď odzrkadľuje našu aktuálnu potrebu, pocit vedúci nás za hlasom srdca.

Častokrát nás totiž riadi niečo iné, ako vlastný pocit. Riadime sa vtedy našou predstavou o tom, akí chceme byť, alebo programom získaným na základe silného emočného zážitku. Ak sme v detstve videli vzor v rodine, alebo ak v spoločnosti prevláda názor, že žiadúce sú napríklad ženy MATKY či MILENKY a my tejto predstave uveríme, budeme sa z celej duše snažiť takými byť a to neustále, aj keď to nie vždy odzrkadľuje našu skutočnú potrebu. Chceme byť "nejaké", uspokojiť čiesi očakávania, naplniť vlastné (už dávno nefunkčné) programy a vyhovieť zaužívaným stereotypom. Toto všetko nám však bráni prežívať svet taký, aký skutočne je, žiť prítomným okamžikom a prejavovať sa vo všetkej svojej rôznorodosti.

Čo presne znamená "žiť prítomným okamžikom" sa tiež denne učím od koní. Kone (a všetky zvieratá) majú jednu úžasnú vlastnosť - žijú v prítomnosti. Reagujú okamžite, nepremýšľajú, len sú. Nesúdia a neočakávajú. Dajú najavo čo sa im páči a čo nie a to hneď. Existuje pre nich len TERAZ. A podľa toho aj reagujú. Ak nie sú vypočuté, len zvyšujú intenzitu. A tým, že sú také nádherné a také veľké, je to na nich dobre vidieť. Reagujú najprv jemne, pohľadom, ušami... a keď to nestačí, tak postupne silnejšie a silnejšie... a keď druhá strana stále nereaguje (nepočuje, nechce počuť), tak nakoniec použijú svoju silu, zuby a nohy. Ako na stupnici 1 až 10. My to zväčša na koňoch nevnímame a aj vo vlastnom živote používame menšiu škálu reakcií a zvyčajne v extrémoch, 1-2 a potom rovno 10. A je z toho nakoniec boj či prekvapenie na druhej strane. Za tieto prejavy si môžeme sami, pretože sa navzájom nepočúvame, nevnímame pocity druchých, necítime, nevieme vlastne, čo naozaj chceme a tak namiesto jemných signálov a postupného zvyšovania "hlasitosti", volíme ticho, alebo hluk.

Navyše my ľudia žijeme zväčša v minulosti alebo v budúcnosti, hodnotíme a stále niečo očakávame. Držíme sa našich programov a uchovávame v sebe vlastné pocity dovtedy, kým nádoba nepraskne a nával emócií z nás vytryskne ako gejzír, zväčša v nepravej chvíli. V jednej múdrej knižke som čítala, že je to akoby jazdec sedel na slonovy. Jazdec predstavuje rozum a riadi slona symbolizujúceho emócie. Rozum dokáže ovládnuť slona, ale nie nadlho. Jeho sila je priveľká. Môžeme sa akokoľvek snažiť ovládnuť svoj pocit, ale kým mu neporozumieme a nepretavíme ho do pravdivej reakcie, zostane tlieť vo vnútri nás a nakoniec nás spáli. Vnímaví ľudia a kone (aj ostatné zvieratá i rastliny) to dokážu vycítiť. Keď napríklad stojím pri koni a riešim včerajšiu hádku s mužom, kôň vníma len to, čo aktuálne cítim, teda hnev. Ak po koni niečo chcem a hoci sa tvárim príjemne, ale cítim hnev, bude reagovať na môj hnev a to odporom a svojim hnevom. Vzniká ďalšie nedorozumenie a viac hnevu. Zvalím to na neposlušného koňa a svoj hnev si vybijem na ňom. Ak by som však reagovala v prítomnosti, bez zaťaženia minulosťou (včerajšou hádkou), budem reagovať vnímavejšie a jemnejšie a spolupráca s koňom (či iným človekom) bude omnoho príjemnejšia.

Ako ľudia možno nemáme toľko vonkajších vyjadrovacích prostriedkov ako zvieratá - nemáme uši, ktoré sa dajú natáčať, nemáme chvost, ktorým sa dá švihať, ale vieme sa mračiť, usmievať, používať hlas aj celé telo. Navyše existuje niečo ako "mimozmyslová komunikácia", teda schopnosť empatie, vcítenia sa do druhého, intuícia či telepatia. Takúto komunikáciu používajú aj kone a ostatné zvieratá a je možná vďaka tomu, že sme navzájom všetci poprepájaní neviditeľnou sieťou, umožňujúcou dorozumieť sa, vnímať druhého. A to je presne to, čo ma na koňoch tak fascinuje. Sú úžasné vo svojich fyzických prejavoch a zároveň vnímavé a citlivé ako tie najjemnejšie bytosti na Zemi. Ak sa všetky tie odtiene duše a komunikačné kanály naučíme využívať aj my ľudia, bude sa nám všetkým spolu krajšie žiť.


Daniela