O menštruácii

18.03.2013

Keď som sa ako 11 ročná dozvedela, že moje červené nohavičky a zvláštne bolestivé bruško znamená "mesačné krvácanie", prekvapilo ma, že to prišlo už aj ku mne. Nič viac som o tom nevedela a doma som cítila škodoradosť, že "tu máš, uži si to" . Nik sa nepotešil, ani mi nevysvetlil, čo sa to vlastne so mnou deje. Z domácej knižnice som teda vybrala útlu knižku "Dievčatá, na slovíčko". Po pár stránkach mnou prebehlo zdesenie, že zrazu budem musieť trpieť tie neznesiteľné bolesti, duševnú nervozitu a strpieť nepohodlnú vložku medzi nohami a to bez výnímky každý mesiac! Znovu a znovu. A tak aj bolo. Celých 28 rokov trvalo, kým sa tento "des", premenil na radosť a ja som sa stala slobodnou, plnohodnotnou a radostne cyklickou ženou, ktorá si svoju menštruáciu váži a teší sa z nej. Čo mi k tomu pomohlo?

Jedného dňa som sa dopočula o nezvyčajnom seminári, kde sa ženy zoznámia s pravým významom menštruačného cyklu a môžu si aj spätne uctiť príchod svojej prvej menštruácie - Menarché. Oslavujú pritom svoj mesačný cyklus ako dar, vďaka ktorému môžu tvoriť život a prejaviť samé seba. Cítila som že práve toto potrebujem, pretože sa mi (ako mnohým ženám mojej generácie socialistických detí) tejto radosti nedostalo, a tak som sa prihlásila. Bolo to zvláštne a očarujúce vidieť mladé, dospelé aj zrelé ženy, ktoré pri "korunovácii" do stavu ženy plakali a s radosťou prijímali svoju úlohu, zodpovednosť i radosť zo svojho cyklu. Uľavilo sa mi, pretože som pochopila, že už sa nemusím snažiť potlačať svoju prirodzenosť. Ale naopak, môžem a mám ju využiť, ak túžim naplniť svoj život radosťou. Ak by sme s podobnou radosťou i vážnosťou odovzdávali toto "tajomstvo" svojim dcéram a všetkým mladým dievčatám, som presvedčená, že množstvo ich trápenia nad vlastnou "nedokonalosťou" by sa stratilo. Muži by možno konečne pochopili, prečo sme náladové, každú chvíľu iné a vedeli by, že takto je to naozaj prirodzené a ľudstvu prospešné.

Dnes sa veľa hovorí o predmenštruačnom syndróme a bolestiach počas menštruácie, o hormónoch, chorobách a telesných príčinách týchto nepríjemností, ako aj o liekoch a spôsoboch ako tieto neduhy potlačiť, či odstrániť. Na webe nájdete množstvo "kalkulačiek", ktoré vám na základe pár údajov o menštruačnom cykle vypočítajú najvhodnejšie dni na počatie dieťaťa alebo bezpečný sex bez rizika otehotnenia. Na trhu nájdete množstvo "ultratenkých" vložiek či tampónov, ktoré akékoľvek prejavy menštruácie ukryjú pred okolitým svetom a žene doprajú pocit "slobody a voľnosti". Niet sa čo čudovať, že menštruácia a celý mesačný cyklus dnes ženy vnímajú ako niečo nežiadúce, spoločensky nevhodné a nepríjemné, určené len a len ako nástroj na plodenie detí, či sex. Verte - neverte, nemusí to tak byť vždy. Je to ako keď sa učíte jazdiť na koni a zrazu, po dňoch trápenia a vyhadzovania zo sedla, jedného dňa "chytíte" jeho rytmus a splyniete s jeho pohybom.

Keď žena porozumie sile svojej menštruácie a objaví v sebe cyklicitu tvorenia a zániku, môže lepšie chápať aj svoj vlastný život. Prestane bojovať sama so sebou a bolesť, ktorá ju sprevádzala každý mesiac, zmizne. Bolesť už potom nemusí trápiť jej telo, jednoducho ju už nebude treba, aby upozorňovala na nesúlad medzi tým, čo žena skutočne potrebuje a tým, čo nakoniec robí. Sledovaním svojho mesačného cyklu môže žena vypozorovať určité pravidelnosti, zariadiť sa podľa nich a tak aj ovplyvňovať kvalitu svojho života, napríklad:

  • naplánovať svoj čas a aktivity tak, aby sa žene viacej darilo dosiahnuť čo potrebuje (napr. ideálny čas na dôležité pracovné stretnutie, dovolenku, šport)
  • rozumieť dôvodom vlastnej nervozity a podráždenosti
  • využiť maximum svojej energie pri riešení dôležitých úloh a napĺňaní svojich plánov
  • chápať dôvody svojej zvýšenej alebo zníženej sexuálnej žiadostivosti
  • vyhnúť sa prepracovanosti či chorobe tým, že nebude zneužívať svoje sily (dopriať telu i duši oddych a regeneráciu vtedy, keď to najviac potrebuje)
  • dopriať si čas pre seba (napr. odmietnuť pozvanie do spoločnosti, ak má práve chuť robiť niečo iné alebo len tak byť sama so sebou)
  • venovať pozornosť vlastným pocitom, myšlienkam a intuícii, ktorá môže ženu priviesť k novým nápadom či užitočnému vhľadu do problému

Menštruačný cyklus ženy sprevádza pravidelná zmena a opakovanie telesných i duševných prejavov, podobne ako sa mení aj príroda a ako sa opakujú fázy Mesiaca. Okrem fyzikálnych a hormonálnych zmien ženy, sa mení aj úroveň jej energie, nálady, prejavy zdravia, sexuálna energia aj spôsob je vonkajšieho prejavu i obliekania.Každá žena prežíva ten svoj cyklus "po svojom", v tom tkvie jej jedinečnosť a je prospešné, ak si to žena aj uvedomuje. Cyklus ženy však sprevádzajú aj prejavy viac-menej spoločné všetkým ženám a tieto "tendencie" sa zväčša rozdeľujú do štyroch fáz - menštruácia, predovulačná fáza, ovulácia a predmenštruačná fáza. Je dobré ich poznať, pretože nám, ženám, dávajú slobodu byť každý deň samé sebou.

PREDOVULAČNÁ FÁZA
Od konca menštruácie zhruba do obdobia ovulácie (fáza trvá približne týždeň) má žena najnižšiu rozmnožovaciu schopnosť, pretože vajíčko ešte len dozrieva. Telo aj duša sa zbavili nedôležitých a zaťažujúcich častí, maternica sa prečistila a je pripravená začať odznovu tvoriť. Žena má viac energie na svoje vonkajšie fyzické prejavy, ale stúpa aj jej duševná sila. Má najväčšiu príležitosť presadiť sa v práci, viac chuti na spoločenský život a aktivity vonku. Je silnejšie odhodlaná dosiahnuť svoje ciele, venuje sa viac sama sebe a stúpa aj jej sebavedomie. Túži vychutnávať život plnými dúškami, užívať si svoju sexualitu a príťažlivosť. Je to doba zahajovania nových projektov. V tejto fáze žena prejavuje najviac z archetypu mladej nespútanej ženy "panny", je svieža, plná energie, ohňa a radosti. Táto fáza býva často v súlade s dorastajúcou fázou mesiaca a svojou energiou pripomína jar, keď sa príroda prebúdza.

OVULÁCIA
Jeden z vaječníkov uvoľní dozreté vajíčko a to putuje vajcovodom smerom k maternici a je pripravené na oplodnenie. Dozreté vajíčko je pripravené prijať spermiu počas jedného až piatich dní, podľa kvality hlienu, ktorý mu umožňuje prežiť. Žena je v tejto fáze najviac naladená na to, stať sa matkou a môže otehotnieť (spravidla niekoľko dní pred a jeden deň po ovulácii, ktorú spoznáte podľa merania telesnej teploty , zvýšenej vlhkosti v pošve a redšieho výdatného hlienu). Žena vtedy pociťuje silnejšiu potrebu starať sa o druhých, zodpovedne prijímať a aktívne plniť svoje úlohy, tvoriť (duchovne i fyzicky) a žiť v súlade s okolím. Žena si viac verí a tak je ochotná i schopná veci úspešne riešiť aj pomáhať iným, ktorí jej silu zároveň aj vycítia. Je ako voda, ktorá dáva životu silu. V tejto fáze stelesňuje žena predobraz "matky" alebo "milenky", ktorá je plná lásky, porozumenia, vyžaruje z nej krása, sebavedomie a pocit bezpečia. Najsilnejšia je i jej sexuálna energia, ktorá znásobuje jej príťažlivosť (je ako "magnet") pre mužov.

PREDMENŠTRUAČNÁ FÁZA
V tejto fáze (trvá približne 14 dní) vajíčko putuje vajcovodom do maternice, ktorá mu v prípade oplodnenia poskytne vhodné prostredie na uhniezdenie, alebo vajíčko "umiera" a putuje smerom von z tela. Možno práve preto, že začínajúci život v žene v tejto fáze "umiera", žena častejšie ako inokedy zažíva pocity bezradnosti, smútku a rozladenia. Môže sa cítiť nemožná a slabá alebo naopak plná deštruktívnej energie, ktorú najlepšie transformuje a prejaví pri tanci či speve. Čím viac sa žena približuje k svojej menštruácii (ale aj tesne po nej), tým menej vlhkosti (hlienu) produkuje jej telo a znižuje sa možnosť otehotnieť. Pred menštruáciou sa naopak zvyšuje jej pozornosť, vnímavosť a schopnosť vhľadu do podstaty vecí, nevedomie vstupuje do vedomia. Vďaka svojej citlivosti disponuje žena väčšou schopnosťou chápať tajomstvá prírody a využívať ich vo svoj prospech, ale i objaviť neriešené veci zo svojho vnútra. Podobá sa tak archetypu ženy "čarodejky", zvodkyne či "vedmy". Energie, ktoré prežíva môžu byť veľmi premenlivé a vášnivé, rovnako ako vietor a vzduch, ktorý nás všetkých spája i rozdeľuje. Zmenšuje sa jej schopnosť sústredenia a záujem riešiť každodenné záležitosti. Naopak, zvyšuje sa intuícia a túžby, žena sa stáva viac emotívnou a menej čitateľnou.

MENŠTRUÁCIA
Z maternice sa spolu s jej sliznicou vylúči neoplodnené vajíčko, aby sa mohla začať vytvárať nová "výstelka" pre nové vajíčko. Žena sa počas tejto fázy (trvá približne 5-7 dní) sťahuje viacej do seba, telo má menej fyzickej energie a viacej potreby spánku a kľudu, vyžaduje viac tepla a pohodlia, ale i spojenia so zemou (našou "základňou"). Telo totiž potrebuje dostatok energie na vyváženie "ukončeného života", zbavenie sa nepotrebného (telesne i duševne) a na prípravu na nový život. Každodenné úlohy a povinnosti, rovnako ako spoločenský život strácajú na svojej dôležitosti a môžu byť dokonca rušivé. Je to obdobie introspekcie, snenia, citovej hĺbky a intuície. Táto fáza pripomína archetyp múdrej "stareny", alebo obdobie zimy, keď život na povrchu ustupuje potrebe kľudu a pokoja. Ak menštruácia prichádza v čase novu, má žena najviac tvorivej energie na počatie dieťaťa. Ak žena menštruuje počas splnu, jej tvorivá energia smeruje viac k vnútorným prejavom a duševnej činnosti ako k rodeniu a realizácii v hmotnom svete. Tieto dve polohy sa môžu meniť počas života ženy, v závislosti od životných okolností, emócií či podmienok.

Keď som si uvedomila tento cyklus a opakovanie štyroch fáz, bolo mi jasné, že sa už nedokážem orientovať v klasickom "lineárnom" kalendári, ale potrebujem niečo, čo lepšie vystihne moju cyklicitu. Okrem užitočných "mesačných hodín", ktoré pomáhajú sledovať vlastný cyklus ženy, mi chýbalo ešte niečo praktické pre každodenný život. Nedalo mi to spávať a tak som za pár dní prišla s myšlienkou umiestnenia kalendárneho mesiaca do špirály, ktorá sybmolizuje opakovanie i vývoj, presne tak, ako prebieha náš život. A tak, po pár týždňoch písania a grafických prác, vznikol nový kalendár - Žena v rytme prírody (marec 2013 - marec 2014, pre pokračovanie hľadám vydavateľa).

Viac informácií o mesačných cykloch a ich vplyve na náš každodenný život, odborné rady a odkazy na zaujímavé aktivity pre ženy, nájdete na nasledovných stránkach:
• www.mesicvnas.cz
• www.vedomezenstvi.cz
• www.arunka.sk
• www.terezaruth.sk
• www.sancatanca.sk

Na záver len toľko, že odkedy vnímam svoj cyklus, nemusím sa už báť bolesti, ani nepríjemných pocitov, pretože sa stratili. Každým dňom si uvedomujem, čo sa so mnou deje, v čom mám dnes svoju silu a ako ju môžem využiť. Žije sa mi ľahšie:-)

Daniela


Odporúčaná literatúra a filmy:

• Měsíc v nás (DVD), Diana Fabianova
• Cyklická žena, Miranda Grey
• Rudý měsíc, Miranda Grey
• Cyklická cesta životem, Lilia Khousnoutdinova

Máte otázku? NAPÍŠTE MI:

Som Daniela. Filozofujem, píšem a sprevádzam deti, dospelých a seniorov, najradšej aj spolu s koňmi, na ceste k väčšej pohode a harmónii na Zemi. 

Ecovea - všetky práva vyhradené, 2023

*GDPR 


Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!