Od čoho závisí naša odolnosť?
Čo všetko zvládne váš mobil? Pre mnohých sú kapacita, odolnosť a inteligentné funkcie kľúčovým faktorom pri výbere. Niet divu. Zostať v spojení a byť konkurencieschopní, je dnes mimoriadne dôležité. Veď koľko ľudí by dnes bez mobilu "neprežilo"? A to nevravím len o tínedžeroch, ale aj nás dospelých:-)
Aby sme udržali spojenie so svetom a mali po
ruke "smart riešenia", potrebujem však okrem mobilu ale ešte aj niečo iné. Potrebujeme
byť "použiteľní", flexibilní a odolní hlavne my sami! Tak dnes pár slov o reziliencii a inteligencii srdca, pretože práve tam pramení naša výkonnosť, flexibilita a schopnosť odolávať stresu aj riešiť problémy.

Vnútorné baterky a reziliencia
Možno ste si už všimli, že keď nemáte dosť energie a cítite sa vyčerpaní (vaše baterky sú vybité), je pre vás náročné jasne myslieť, riešiť úlohy, zmysluplne komunikovať či zotaviť sa po náročnej situácii a vrátiť sa späť do pohody.
Naša odolnosť, resp. reziliencia, je pri vybitých baterkách nízka. Aby sme svoju odolnosť zvýšili a stali sa opäť lepšie "použiteľnými", je mimoriadne dôležité vedieť si energiu (svoje vnútorné baterky) chrániť, dobíjať aj používať efektívne.
Pohľadov na to, čo je reziliencia je dnes viacero, ja si tu prepožičiam definíciu reziliencie od HeartMath Institue, pretože je mi veľmi blízka a dáva mi to zmysel. Vďaka HeartMath, ku ktorému som sa dostala cez rozvoj s koňmi, som si uvedomila mnoho súvislostí aj v mojom osobnom živote.
"Reziliencia je kapacita pripraviť sa, zotaviť sa a prispôsobiť sa stresu, výzve alebo nepriazni osudu."
Kľúčové je tu pritom slovo kapacita,vystihujúce objem využiteľnej energie, ktorý máme na zvládanie denných úloh a výziev.
Ak máme vysokú úroveň reziliencie, resp. plne dobité
baterky, máme väčšiu kapacitu zostávať kľudní, myslieť jasne a mať pod
kontrolou svoje emócie.
Úplne iné to je, keď sme vyčerpaní a stres naše vyčerpanie len ďalej prehlbuje. Je to podobné, ako keby sme chceli naštartovať auto s vybitou baterkou. Jednoducho to nejde a nás to brzdí v rozlete.
Možno to poznáte: prídete domov z práce a namiesto vľúdnych slov, venujete parnerovi to, čo sa vo vás nazhromaždilo za celý deň. Respektíve hľadáte to, čo vám uniklo.
Dobíjači a žrúti energie
Čo nám vlastne energiu, naše vnútorné beterky, dobíja a čo žerie?
Pre každého z nás to bude asi niečo iné. Niekoho o energiu oberá ranná zápcha, iného náročná práca, nový projekt alebo svokra, ďalšieho politická situácia alebo partner či neposedné deti.
Jediné, čo majú všetky situácie spoločné je, že je fajn vedieť, čo to je - čo nám energiu berie a čo ju dobíja.
Ak to ešte neviete, mám pre vás jeden tip!
Skúste sa na chvíľu zastaviť a premyslite si nasledovné otázky:
- Čo mi dobíja energiu? Aké situácie? Ako sa pri tom cítim? Ako to ovplyvňuje môj život?
- Čo mi berie energiu? Aké situácie ma stresujú a zaťažujú? Ako sa pri tom cítim? Ako to ovplyvňuje môj život? A čo s tým robím?
Pokojne si ich aj zapisujte na kus papiera počas dňa a večer alebo po nejakom čase si ich prezrite. Možno objavíte niečo zaujímavé... a hlavne o tom, ako vaše emócie vplývajú na to, koľko energie máte alebo nemáte aktuálne k dispozícii.
Poznanie osobných "dobíjačov" a "žrútov energie" vám môže priniesť dôležité seba-uvedomenie a stať sa prvým krokom k obnove rovnováhy, zdravia, stres manažmentu a budovaniu väčšej odolnosti.
Štyri piliere odolnosti
Okrem uvedených dobíjačov a žrútov našej energie, vplýva na celkovú odolnosť ešte aj niečo iné. Faktorov je veľa, no dajú sa rozdeliť na 4 základné piliere/oblasti:
- FYZICKÝ pilier: koľko máme fyzickej sily a vytrvalosti
- EMOČNÝ pilier: ako sme schopní seba-regulácie (dobíjačov a žrútov emočnej energie) a pozitívneho nastavenia
- MENTÁLNY pilier: aký je rozsah našej pozornosti, schopnosť sústrediť sa a zohľadňovať viacero hľadísk
- SPIRITUÁLNY pilier: ako sme verní svojim hodnotám a akú máme toleranciu iných hodnôt a viery
Všetky 4 oblasti sa navzájom ovplyvňujú a až ich prienik a spolupráca, respektíve súdržnosť / koherencia (súlad medzi nimi) plní kapacitu našich bateriek. A ako už viete, od kapacity bateriek závisí aj naša odolnosť.
Je to užitočné vedieť, preže ak napríklad pociťujete úbytok energie v emočnej oblasti (napr. vplyvom stresu), má to vplyv aj na fyzickú stránku (napr. spánok) a zároveň mentálnu (napr. analytické myslenie). A opačne. To všetko má vplyv na našu celkovú odolnosť.
Niektorí ľudia sú prirodzene "silnejší" (viac odolní) v jednej z oblastí, čo je síce výhoda a dokáže ich to "potiahnuť" (napr. fyzická odolnosť či viera počas náročných období), no akonáhle si nedávajú pozor a vyčerpajú si zásoby v ostatných oblastiach, ich celková odolnosť klesá. Preto je dôležité venovať pozornosť všetkým štyrom oblastiam!
Nedá sa preto povedať, čo je dôležitejšie, celkovú odolnosť a našu osobnú silu tvorí
až súlad a spolupráca všetkých častí. Ak sú vo vzájomnom odpore (bojujú medzi sebou, napríklad hlava a emócie, hodnoty a konanie), cítime tlak, stres, nepohodu, nesúlad... a málo energie na to, čo potrebujeme a chceme.
A ako to máte vy? Poznáte svoje štyri oblasti? A spolupracujú?
Ak nie, tak mám pre vás druhý tip na zamyslenie:
- Ktorý zo 4 pilierov vás "drží" nad hladinou? Kde pre neho čerpáte energiu?
- Ktorý zo 4 pilierov vás "potápa" pod hladinu? Čo vám najviac odčerpáva energiu?
- Ktoré piliere "bojujú medzi sebou"? Čo viete urobiť preto, aby začali spolupracovať?
Viac o koherencii, odolnosti a zvládaní rôznych ťažších aj ľahších životných nabudúce. Nateraz len toľko, že dobíjať si baterky a dostať svoje 4 piliere do súladu / koherencie, nemusí byť vecou náhody, ale môže byť aj v našich vlastných silách! Stačí sa aktívne zaujímať o dianie okolo nás aj v nás, o nové poznatky vedy a múdrosť našich predkov.
Lebo aj vďaka poznaniu vieme uveriť (ak ešte neveríme:-), že nemusíme byť len hračkou v rukách osudu, génov, iných ľudí či systému, ale vieme byť schopní odolávať zmenám, nepriazni aj stresu moderného života a stať sa tvorcami toho nového - kedykoľvek chceme.
Na záver
Nástrojov, ako sa stať "silnými a slobodnými" je dnes mnoho, dokonca toľko, koľko je ľudí. Každý sme schopní nájsť svoj vlastný spôsob obnovy energie, len sa netreba báť hľadať a využívať to.
Mne osobne napríklad veľmi pomáhajú kone, príroda, dych a láska. Prečo práve toto a čo to má spoločné s našou osobnou silou, silou srdca a odolnosťou, dopíšem inokedy. A keby ste to chceli počuť naživo, môžete sa pridať do programu Budujeme osobnú silu a odolnosť, kde sa dozviete aj ako na to v bežnom živote:-)
Daniela
O tom, prečo je dobré poznávať svet a sami seba, aj rozvíjať svoju silu, si môžete prečítať aj v mojej filozofickej bakalárskej práci z roku 1995! - Zamyslenie nad nutnosťou hľadať človeka (pokus o dialektickú etiku).
