Prekážky na ceste z Matrixu

31.01.2023

Pár postrehov z marketingovej praxe a zo života, aj o prekážkach na ceste za vlastným šťastím. Čo nám bráni dostať sa do cieľa a nájsť svoj vysnívaný Raj na Zemi? A akú rolu zohrávajú naše skúsenosti, zručnosti, hodnoty a viera? A na čo nezabúdať počas cesty? Tu je môj osobný "check list", aby som sa nestratila.


Prečo mi to stále nefunguje?

Dnes je taký deň, že nič nemusím... a tak sa balím do deky, nalievam čaj a púšťam jazzík. Čumím chvíľu "do blba" a na padajúce vločky a nechám myšlienky plávať. Väčšinou odídu tak ako prišli, no táto tu neodchádza. Tak otváram počítač... s nádejom, že potom zmizne!

O "mágii marketingu", o značkách a stratégiach "veľkých", som chcela už dávno viacej hovoriť, veď strávila som ponorená v marketingových stratégiách veľkých firiem plných 13 rokov, plus 1 rok v copywritingu. Dala by sa o tom napísať kniha! Ale načo, všetko už bolo povedané... pár mojich slov navyše si však stále môžem zapísať... aspoň pre seba:-) Aspoň si tak pospomínam na roky dávno minulé, oživím sny a trochu si aj mozgové závity prevetrám.

Všimla som si totiž, že internet sa dnes ozaj hemží "zaručenými návodmi" a odkazmi ako môžeme zbohatnúť, byť zdraví a šťastní, mať harmonické vzťahy, poslušné deti či zvieratá a ako získať "high value" zákazníkov či trvalé vzťahy. Pripomenulo mi to prácu v agentúre, keď sme pre klientov testovali rôzne reklamy, letáky a produkty aj navrhovali "ako osloviť zákazníka". Vtedy to bola výsada bohatých firiem, ktoré mali dosť zdrojov na prieskum trhu, reklamu aj mediálny priestor. 

Dnes je to jednoduché. Všetko je na nete! Stačí si to vyhľadať a potom dodržať pár overených postupov a ejhľa... všetko sa (vraj) naplní. V dobe rýchlych sietí vraj aj HNEĎ! Áno, veď všetko je možné, nespochybňujem. Ak sa vám to podarilo a všetky odporúčania fungujú, gratulujem a to fakt úprimne!

Tieto riadky venujem skôr tým, ktorí sa sami seba pýtajú "prečo sa mi nedarí" (cítiť sa dobre, uspieť v podnikaní, projekte atď), hoc aplikujú všetky dobre mienené rady . Alebo tým, ktorým sa v podnikaní či živote celkom darí, no stále spokojní nie sú.

Taktiež toto nie je návod, ale len moje vlastné postrehy z praxe. Zoberte si z nich, čo potrebujete.


Na mojej kostrbatej "Ceste z Matrixu" (smerom k slobode a sebarealizácii) som si všimla pár prekážok, ktoré si vyrábam ja sama (asi podobne ako aj iní ľudia:-). Aby som na to nezabúdala, tak som si to zhrnula, zapísala a aj to dopisujem, keď na niečo nové zase prídem. Je to taký môj "check list" možných prekážok, ktoré mi pomáhajú nestratiť sa.

Takže... vždy keď mám pocit, že sa mi NEDARÍ napĺňať vlastné ciele, pýtam sa sama seba:

 1. Som autentická? Alebo len kopírujem cestu iných? (Som v súlade s vlastnými hodnotami a so sebou alebo sa snažím uhýbať z cesty duše v snahe uľahčiť si výstup?)
 2. Viem o čo mi ide, aký je môj zámer? Poznám svoj cieľ a "core values", svoje vlastné hodnoty na ktorých staviam a cez ktoré "nejde vlak"? A dodržujem ich?
 3. Poznám svoje silné a slabé stránky, príležitostí a riziká? Mám svoju SWOTku? S (strenghts/silné stránky) W (weakneses/slabé miesta) O (opportunities/príležitosti) T (threats/riziká)? A používam to?
 4. Ovládam svoju oblasť dosť dobre? Je to skutočne moja "doména"? (Mám na to prirodzený talent alebo skúsenosti, teda veci "odžité" a nielen naučené z kníh a pár kurzov?)
 5. Som ochotná učiť sa a požiadať o pomoc? (Alebo mám pocit, že len blbí sa musia učiť? Či sa bojím, že na to aj tak nemám, tak načo sa snažiť? Alebo len nechcem počuť kritiku a niečo u seba zase meniť?)
 6. Mám pochopenie pre ekonomiku a rovnováhu? (Chápem obe strany mince: má dať - dal / výdavky - príjmy / zdroje - investície / podhodnota - nadhodnota?)
 7. Som vytrvalá a trpezlivá? Mám dostatok seba-disciplíny dodržať vlastné ciele? (Alebo chcem všetko hneď, rýchlo a ľahko a odmietam stúpať pomaly, postupne, po stupňoch?)
 8. Nezasekla som sa náhodou v roli obete či v zajatí závisti? Nezostávam "v kúte" len preto, že sa mi nechce prekonávať vlastné komfortné zóny? Čoho sa bojím? (Viem si zastať samu seba, nastaviť hranice a dopriať sebe niečo dobré?)
 9. Nepodceňujem seba prezentáciu? Vyhýbam sa pocitu "byť videná / počutá" zo strachu zo zlyhania, pocitu nedôležitosti alebo obáv že "budem trapná"? Alebo naopak... nepreháňam to a nerobím zbytočné veľa z obavy že "ma prehliadnu"?
 10. Mám dosť seba-vedomia, seba-dôvery aj súcitu so sebou? Cením si samú seba a rešpektujem svoje potreby? Verím vlastným pocitom, ktoré mi ukazujú cestu? (Alebo sa len slepo spolieham na slová, vyšľapané cestičky či rady iných?)
 11. Existuje pre moju oblasť prirodzená potreba? Potrebujú ľudia naozaj to, čo ponúkam? Alebo triafam mimo a snažím sa "upliesť z hovna bič" (Veď marketing predá všetko, aj potreby vie vyrobiť:-)
 12. Hovorím jazykom cieľovej skupiny? (Poznám svojich zákazníkov dobre? Viem, čomu rozumejú a čo potrebujú? Sústredím sa viac na seba / produkt, alebo na pohľad zákazníka a jeho úžitok?)
 13. Som férová voči konkurencii a mojim inšpirátorom? Spolupracujem a prepájam znalosti alebo si razím cestu "ja sám - vlk v poli" bojujem o prežitie (a zostávam nakoniec sám)?


Ku každému bodu by sa hodilo vysvetlenie, možno sa mi to podarí dopísať postupne:-)  

Nateraz viac len k bodu číslo 1 nájdete v článku O Autenticite alebo v článku O sile archetypov.


A ak by ste chceli vedieť viac o mojej ceste z Matrixu, o "mágii marketingu" alebo o budovaní značky, sledujte to tu, možno budem mať raz zase chuť na písanie. Alebo... napíšte mi. Prípadne sledujte čo nové chystám a o čom budem debatovať v našej komunitnej kaviarni CoffeeShopa.

Daniela

A ešte k letnej foto. Je z nejakého gréckeho ostrova, z roku 2002, kam sme s manželom často cestovali. Nemala som ani 30 a bola som plná životného elánu, energie aj plánov. Svet sa zdal byť gombička aj napriek prekážkam, tak ako mnohým mladým ľuďom. Dnes s odstupom času konštatujem, že prekážky neprestali existovať (patria k životu). Len sa už prekonávajú pomalšie... no zato s väčším nadhľadom a ľahkosťou na hrudi:-) Tak si tú fotku tu odkladám, aby som na to nezabudla a pripomenula si aj tú vôňu starodávnej gréckej múdrosti, ktorá ma do tých končín vždy ťahala aj ovplyvnila.

Páčil sa vám článok? Uložte si CHECK LIST  a vytrvajte!:-)

Chcete vedieť viac?