Psychická sila a reziliencia: načo nám sú?

03.01.2025

Kedykoľvek, keď čelíme náročným situáciám - chorobe, konfliktom, rodinným či finančným problémom, ale aj každodennému stresu – potrebujeme energiu, aby sme to zvládli. Hoci vonkajšia podpora pomáha, najväčšiu silu na zvládnutie máme v sebe. Čo je psychická sila, odolnosť a reziliencia, ako nám vedia pomôcť a ako ich môžeme posilniť? Nechajte sa inšpirovať v dnešnom článku, aj mojim príbehom.

Keď je stresu priveľa, psychická sila ubúda

Pred 9 rokmi zomierala v ukrutných bolestiach moja mama. Jej trápenie bolo aj mojim. Podobne, ako keď 18 rokov predtým bojoval o život môj otec a aj môj vtedajší partner. Bolo to náročné obdobie a trvalo veľmi dlho.

V mojom prípade sa k bolesti a strachu zo straty blízkych postupne nabalili každodenné pracovné stresy a neskôr aj rodinné a zdravotné problémy, rozchody aj finančné problémy. Navonok však bolo všetko v poriadku. Javila som sa ako "silná a nezávislá", hoc to tak úplne nebolo.

Rakovina či iné trápenie dokáže bolieť nielen toho, kto ju má v žilách, ale aj blízkych. A čím sme si bližší, tým viac nás to oberá o vnútorné sily.

Pred koronou nebolo veľmi "in" hovoriť o svojich emóciách, strese a bolesti nahlas. Mnohí sme si to vlastne ani neuvedomovali. Veď koho by to zajímalo...

Ak je však stresu priveľa a neriešime ho efektívne, starosti narastajú ako snehová guľa. Tlačiť ju je potom čoraz ťažšie. Niekto napokon ochorie, iný sa uzavrie do seba, odíde sa ukryť do hôr (či na farmu ako ja:) alebo začne pracovať ešte viac, nakupovať ešte viac. Niekto začne viac piť či jesť alebo prekrývať stres inými drogami... aj tými "duchovnými". Iný buchne dverami a opustí partnera, rodinu, prácu... seba.

Dá sa s tým vôbec niečo robiť?

Dnes už viem, že áno! A práve preto píšem tieto riadky. Aby ste vedeli, že môžete podporiť svoju psychickú silu a odolnosť skôr, ako vás stres pripraví o radosť zo života. Pretože žiť a rásť vieme v akýchkoľvek podmienkach, ak silu v nás sami neudusíme.  

Čo je psychická sila a reziliencia?

Pohľadov na to, čo je psychická sila, odolnosť stresu a reziliencia, je veľa. Ja vám dnes chcem priblížiť ten pohľad a cestu, ktorá je mi najbližšia, pretože mi reálne pomohla.

Psychická sila

Psychická sila je niečo, čo nám v aktuálnej situácii dáva energiu zvládať výzvy a tlak. Vďaka nej sme schopní zvládnuť akútny stres, konať racionálne aj v emočne vypätých situáciách, vytrvať fyzicky a dosahovať svoje ciele. Napríklad postarať sa o deti či rodičov počas choroby, zabehnúť maratón alebo zvládnuť nový veľký projekt.

Reziliencia

Reziliencia alebo aj odolnosť stresu je trochu širší pojem. HeartMath Institute, ktorý sa téme venuje na vedeckej úrovni od roku 1991, definuje rezilienciu ako kapacitu pripraviť sa, zotaviť sa a prispôsobiť sa stresu, výzve alebo nepriazni osudu.

Kľúčovým slovom je tu slovo kapacita, ktorá vyjadruje, koľko (niečoho) máme k dispozícii. Môžete si to predstaviť ako množstvo energie, ktorú máme uloženú vo svojej vnútornej batérii a ktorú môžeme použiť, aby sme zvládali svoje každodenné výzvy a úlohy.

Reziliencia je kapacita pripraviť sa, zotaviť sa a prispôsobiť sa stresu, výzve alebo nepriazni osudu.

Reziliencia je ako baterka, ktorá nám svieti na cestu

Keď máme vysokú úroveň reziliencie resp. plne nabitú svoju vnútornú batériu, máme väčšiu schopnosť zostať pokojný, jasne myslieť a mať pod kontrolou svoje emócie, takže nereagujeme prehnane. Máme prístup k svojej vnútornej múdrosti, využívame intuíciu a sme viac sami sebou.

Dokážeme sebe (aj iným) "svietiť" na cestu, aj keď je naokolo tma. Inými slovami, dokážeme efektívnejšie zvládať výzvy a plynúť cez ne, namiesto toho, aby sme sa stresovali, čo len vyčerpáva našu energetickú rezervu.

Keď máme slabú alebo dokonca vybitú baterka v aute, v mobile či v stane, spoznáme to veľmi rýchlo. Nedovoláme sa nikomu, nič nevidíme, ani sa nikam nepohneme. Preto si baterky v autách, stanoch aj v mobiloch pravidelne dobíjame. Staráme sa ale aj o naše vlastné baterky?

Prečo je psychická sila a reziliencia dôležitá?

Keď sme psychicky silní, vieme "aj horou pohnúť", resp. minimálne na ňu vyliezť. Keď sme odolní, resp. rezilientní, dokážeme ľahšie vstať, lepšie sa odraziť (aj od dna) a rýchlejšie sa zotaviť po náročných situáciách. To má vplyv nielen na nás, ale aj na ľudí okolo nás. Ako to vyzerá v praxi?

Život je plný stresu

Možno to poznáte: v práci sa nakopili úlohy a prestávate stíhať. Šéf tlačí a kolegovia nepomáhajú. Radi by ste to dokončili. Beriete si prácu domov, no tam vás čaká partner/ka alebo aj deti. Cestou domov vám zdvihne tlak nešikovný vodič a nepríjemná predavačka. Nákup predsa len dokončíte, aj s boľavých chrbtom. Kým otvoríte dvere svojho domova, zavolá vám niekto s nepríjemnou správou. Za dverami nájdete neporiadok a každý po vás niečo chce. Vy však chcete jediné: pokoj!

Namiesto pokoja zvyšujete hlas a napätie stúpa s každou ďalšou otázkou. Napokon vám "prasknú nervy". Hádate sa, trieskate dverami, otvárate ďalšou fľašu piva či čokoládu, odchádzate. Alebo si len potichu sadnete pred telku a myšlienky v hlave umlčíte zvukmi iných. O pár dní zistíte, že vás ešte viac bolí hlava, žlčník, tlak neprimerane stúpol a nič sa vám nedarí.

Ak viete, že toto nie je cesta a že stres a zdravie spolu úzko súvisia, tak sa zhlboka nadýchnete, pomaly vyložíte nákup, pohráte sa s deťmi, vezmete si knihu, alebo si dáte aspoň teplú vaňu. Alebo si idete zabehať, či vybehať psa. Na chvíľu to pomôže.

Po čase však zistíte, že už nevládzete toľko, čo predtým. To bude vekom – vravíte si. No ste predsa silní a nevzdáte to tak ľahko. Silou vôle pretlačíte svoju nepohodu a dúfate, že nabudúce to bude inak. Ale... je to nabudúce naozaj inak?

S rezilienciou sme silnejší

Ak sme psychicky silní, prekonáme takéto nepríjemné situácie relatívne ľahko. No s rezilienciou sme ešte silnejší a to dlhodobo! Ako sa reziliencia prejavuje a čo vďaka nej získavame?

Reziliencia v každodennom živote nám pomáha nevstupovať zbytočne do konfliktov, využívať svoju intuíciu a mať dosť energie na zvládanie bežne stresujúcich situácií ako napr. pracovné úlohy, choré deti, partnerské nedorozumenia, rodinné financie a pod. Jednoducho nás nič nerozhodí natoľko, aby to bol problém – pre nás či okolie.

Reziliencia v kritických situáciách nám umožňuje prekonať život alebo zdravie ohrozujúce situácie, ako napr. vážna choroba, nehoda, smrť blízkeho, živelná katastrofa, prepadnutie, strata príjmu a pod. To znamená, že nás ani takéto traumatizujúce situácie nepoložia a nezlomia.

Ak sme rezilientní a odolní stresu, neznamená to, že stres neprežívame. Sme však schopní nevyčerpávať svoje vnútorné zdroje zbytočne a tak zvládneme viac. Tým neoslabujeme ani svoju imunitu a znižujeme riziko straty fyzického aj psychického zdravia. To stojí za to, sa reziliencii venovať, čo poviete?

Čo je dôležité a ako sa dá reziliencia posilniť?

Spôsobov ako sa dá podporiť reziliencia vedúca k väčšej duševnej i fyzickej pohode, je viac ako kvetov na jarnej lúke. Vyberte si ten, ktorý sa vám najviac páči, vyskúšajte a sami zistite, či vám funguje. 

Mne osobne pomohli čarovné kone a veda HeartMath. Podstatné pre mňa bolo zvedomenie si a dôležitosť súladu a spolupráce týchto 4 oblastí:

Fyzická flexibilita dáva telu silu

Dostatočný pohyb a správne dýchanie, vyvážená strava, ohybnosť, vytrvalosť a sila svalov nám prináša lepší pocit zo života, umožňuje prekonávať bežné fyzické prekážky a zvládať napr. schody, nákupy, upratovanie či vychádzky bez bolesti a pocitu vyčerpania.

Netreba to s pohybom veľmi preháňať, dobrý je aj obyčajný beh, joga, tanec, pravidelné cvičenie, prechádzky a strava, ktorá dodá telu potrebné živiny.

Mentálna flexibilita umožňuje nachádzať riešenia

Schopnosť usmerňovať vlastné myšlienky, logicky myslieť, chápať súvislosti či meniť postoje, je dôležitá pre zvládanie mentálnej záťaže súčasnej doby a množstva každodenných úloh, od správy rodinných financií, cez zvládanie pracovných projektov, až po plánovanie dovolenky či stavbu domu.

Pomôcť môžu mentálne cvičenia, meditácie, mindfulness techniky, ale aj čítanie kníh, šach a učenie sa novým veciam a tréning pamäte.

Emočná flexibilita podporuje vzťahy i zdravie

Schopnosť vnímať svoje emočné potreby a regulovať svoje emócie počas každodenných situácií, je predpokladom duševnej rovnováhy, zdravých vzťahov a vnútornej sily, aj základom fungovania nášho tela.

Rôzne techniky na zvládanie stresu, dychové cvičenia, sebapoznanie a metódy efektívnej komunikácie a spätnej väzby, vedia byť v mnohom nápomocné v akomkoľvek veku.

Duchovná flexibilita nás spája a dáva životu zmysel

Vízie a hodnoty, ktorým veríme a sme ochotní ich nasledovať aj napriek nepohodliu, ale aj schopnosť rešpektovať vieru a hodnoty iných, nám umožňuje žiť v súlade so sebou, i s inými a mať pocit zmysluplnosti života.

Stretávanie sa s ľuďmi, aj z iných kultúr či sociálnych skupín, rozširovanie si obzorov, hľadanie zmyslu života aj ochota pripustiť iný pohľad, nám pomáha cítiť sa súčasťou niečoho, čo nás všetkých presahuje a spája.

Ako sa reziliencia prejavuje v praxi?

Keď nám zomrie niekto blízky a následne prídeme o prácu alebo aj o partnera, môže nás to stáť veľmi veľa energie. Podobne náročný je ale aj drobný stres, ktorý akoby nevnímame, no dáva nám zabrať.

Ak nie sme dostatočne rezilientní a nemáme ani nikoho, kto by nám s tým pomohol, naša šanca na kvalitný život klesá. Dni nás prestávajú baviť, sťažujeme sa na všetko a stávame sa ideálnym adeptom pre niektoré z civilizačných ochorení, rozpad rodiny, finančné problémy, závislosti atď.

Reziliencia nám pomáha cítiť sa v živote dobre

"Je to náročné, ale zvládnem to", vraví si človek, ktorý má dostatok vnútornej sily a reziliencie. Hoci nemusí vedieť všetko, má dostatok sebavedomia, ochotu aj silu hľadať riešenia, dokáže efektívne komunikovať a využívať svoje vnútorné zdroje, vrátane intuície.

Rezilientní jedinci sú darom pre spoločnosť

"Viem sa na neho spoľahnúť, je radosť byť v jeho/jej prítomnosti", vravia ľudia, ktorí stretnú rezilientného človeka. Títo ľudia nemajú potrebu sťažovať sa, vyvyšovať sa, ani ubližovať iným. Vedia kým sú a čo naozaj potrebujú a svoju energiu šetria na čas, keď bude reálne potrebná.

Na záver

Je viac než isté, že náročným situáciám sa v živote nevyhneme. Dobrá správa je, že reziliencia a psychická odolnosť nie sú vrodené – môžeme ich vybudovať a posilňovať. Príkladov je veľa, vrátane toho môjho. Preto považujem rezilienciu za základ, ktorý by mal byť súčasťou vzdelávania už na základných školách.

Ak chcete vedieť o reziliencii viac, odporúčam vedou overené techniky HeartMath, alebo ma kontaktujte a dohodnite si bezplatnú konzultáciu o možnostiach podpory vašej sily a reziliencie so mnou.

Daniela  

Foto: archív DT, Canva Pro