Rýchlo, ľahko, jednoducho

Takto je nastavený dnešný svet. Všetko a všetci sa podriaďujeme jedinému cieľu - prežiť a mať sa dobre čím skôr, ideálne hneď a bez námahy. Nebolo by na tom nič zlé, ak by to zároveň bolo aj v súlade s celkom a viedlo k všeobecnej harmónii a prosperite všetkých žijúcich bytostí tohto sveta. Ale zdá sa, že nie je. Ako to?
Keď sa pozrieme do prírody, aj tam sa zdá, že ide len o to, kto prežije a kto sa bude mať "lepšie" - kto bude mať lepšie jedlo, lepšie miesto na život a lepšiu príležitosť plodiť potomkov. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že ide len o to, kto z koho. Toto nás učili (a v podstate učia aj dnes) na školách aj v práci. Že život je boj, súťaž o to, kto získa prvé miesto. Že to nie je pravda? Stačí si otvoriť akýkoľvek denník či spravodajský portál. Informácií o "konkurenčnom boji" a súťažiach nájdete neúrekom. Nazrime na web:
"Konkurenciu definujeme ako boj ekonomických subjektov, ktoré bojujú rôznymi ekonomickými prostriedkami o to, aby v čo najvyššej miere dosiahli svoje ciele. Konkurencia je pojem, ktorý sa vyskytuje v mnohých oblastiach života, nielen v ekonomike. Vyskytuje sa v pracovnej oblasti, kde uchádzajúci sa o prácu sú konkurenti. Rovnako v rodinách sa stretávame aj so súrodeneckou konkurenciou. Zdravá konkurencia je znakom dobre fungujúceho trhového mechanizmu." (Zdroj: https://oskole.detiamy.sk/clanok/konkurencia)
Znie to ako samozrejmosť a nezdá sa na tom nič zlé. Ale zamyslite sa trochu viac napríklad nad týmto slovami: "bojujú rôznymi ekonomickými prostriedkami o to, aby v čo najvyššej miere dosiahli svoje ciele". Ak jednotlivé ekonomické subjekty nemajú spoločný cieľ (čo dnes jednoznačne nemajú), kto zaručí, že v snahe uspieť na trhu nepoužijú niečo, čo nie je v súlade s celkom? Poviete si, že veď predsa štát určuje pravidlá "zdravého konkurenčného prostredia" a striehne nad "nekalými súťažami". Lenže kto určí, čo je "zdravé" a čo "nekalé" ak ten, kto rozhoduje opäť len nasleduje svoj vlastný program "boj o prežitie"? A ako sa majú dohodnúť štáty či národy, keď tie vlastne len "bojujú" o svoje miesto pod slnkom?
V prípade planéty Zem, určovala donedávna pravidlá samotná Príroda. Keď sa na to pozriete z nadhľadu, tak tie jej pravidlá pretrvali veky a udržali diverzitu, krásu aj funkčnosť po celé milióny rokov. Všetko bolo nastavené tak, aby to všetko spolu pekne hralo a udržalo Život ako taký. Tú dokonalú harmóniu a súlad je možné ešte aj dnes cítiť kdekoľvek, kde niet ľudí. To je ten pocit, ktorý ľudia cítia, keď prídu do prírody a nadchýňajú sa jej krásou a dokonalosťou. Nič tam nie je navyše a všetko je presne tak, ako má byť. Jednoducho dokonalá symfónia, ktorej dirigentom je samotná Príroda.
Dnešný svet už ale ovládajú ľudia, respektíve jednotlivci. Fungovanie sveta nastavili tak, aby prežili ako "jedinci". Sú tu milióny dirigentov a každý hrá "po svojom". Celá filozofia modernej ekonomiky je postavená na tomto jednoduchom princípe a ako "alibi" používa príklady z prírody - bojuj, lebo neprežiješ. Málokto z tých, ktorí rozhodujú však vidí veci v kontexte a svet z nadhľadu, tak ako to celé diriguje z nadhľadu Matka Príroda. Málokto z tých mocných je zároveň aj ochotný uznať, že bez celku to dlhodobo jednoducho nepôjde a že bez "vyššieho... spoločného záujmu" sa tu všetci navzájom vyhubíme.
Dlhé roky som pracovala v duchu "modernej ekonomiky" a pomáhala klientom "uspieť v konkurenčnom boji". A priznávam, že "rôzne ekonomické prostriedky", ktoré sme používali a dodnes sa v marketingu používajú, nie sú zdá sa vôbec v súlade s celkom. Výsledok je vidieť plávať v našich riekach, aj v útrobách rýb aj v počte nárastu civilizačných ochorení. Podobne ako v oblasti farmakológie, aj v ekonomike existujú "vedľajšie účinky" moderných a zaručene efektívnych spôsobov, ktoré z ľudí robia konzumentov a verných zákazníkov. Vedci a výskumníci sú totiž veľmi chytrí a vedia použiť rôzne metódy, sľubujúce ľuďom zázračné "skratky". Vedia ako sa dostať ľuďom hlboko pod kožu a motivovať ich utrácať peniaze (aj tie, ktoré nemajú) na veci, ktoré vlastne nepotrebujú.
Stáva sa vám niekedy, že zájdete do obchodu kúpiť si chleba a odídete s plným nákupným košíkom... a možno aj bez chleba? Alebo si kúpite novú tašku z druhého konca sveta, pretože bola zrovna v zľave, hoci doma už máte plnú skriňu? Možno vy zrovna nie, ale deje sa to bežne. Prečo? Nuž preto, že ľudia nevedia, čo vlastne chcú a kým sú a tak sú ľahkým cieľom tých, ktorí vedia, čo s tým. Stačí s tými "potrebami" a túžbami trošku "popracovať", správne to podať, dobre nastaviť, urobiť jednoduchým a ľahkým, správne to poprepájať a šíriť do sveta. A keďže kúpiť si napríklad farbu na vlasy je oveľa jednoduchšie ako pátrať po tom, kým skutočne som... výsledok je zaručený.
Vrátim sa k pravidlám v Prírode. Hruška ani jablko nedokáže dozrieť skôr, ako mu určila príroda. Ani motýľ sa nevyliahne z kukly skôr. Jednoducho potrebujú svoj čas. Ak si poviete, že dokážu... veď máme "urychlovače"... tak skúste odhadnúť dopad o niekoľko rokov dopredu, predstavte si tam svojich potomkov a vezmite za to zodpovednosť.
Moderná ekonomika dnes produkuje milióny "urýchľovačov" na uspokojenie základných ľudských potrieb. Máme rôzne aplikácie, produkty a riešenia, možnosti a návody, ako rýchlo zbohatnúť, obnoviť zdravie, dopriať si to, na čo ešte nemáme, stať sa úspešným, krajším, žiadanejším, veselším, ako sa cítiť v bezpečí a bez trápení v duši. Máme všetko ako "na dlani", vlastne rovno "v dlani". Nikdy predtým nebolo nakupovanie také jednoduché. A netýka sa to len vecí, ale aj služieb. Stačí pár klikov a netreba ani vystrčiť nohu z domu. Na trhu vyhráva "user friendly", teda ten, kto žiadanú vec či službu ponúkne rýchlo a doručí ľahko a jednoducho. Ideálne hneď. Náš zákazník, náš pán. Kto tu ale naozaj vládne a s akým výsledkom? Je ľudstvo a planéta ako celok rovnako krásna ako pred rozmachom ľudstva? Sú dnes ľudia naozaj zdravší, keď si dajú tabletku a cítia sa viac v bezpečí, ak im dom stráži alarm na diaľku? Sú ženy krajšie s farbami na tvári, deti múdrejšie s tabletom v ruke a starí ľudia spokojnejší ako kedysi? Koľko nás, ako ľudstvo, stoja tieto "skratky" za šťastím?
Ľudská myseľ je mocná a dokáže zázraky. Uzdraviť telo z nevyliečiteľných chorôb aj urobiť z chudáka boháča za jednu noc. Otázne je len to, s akým zámerom je použitá. Ak je duša zahrabaná pod nánosom svojich dlhov z minulosti a myseľ oddelená od celku.. od svojho dirigenta, bude hľadať najľahšiu cestu sama pre seba. Nebude chcieť dlho hľadať, čakať, kým sa rany zahoja, "trpieť" akúkoľvek bolesť a prekračovať svoje "komfortné zóny". Ani kôň nebude zbytočne chodiť po obrovskom pozemku, keď mu človek dá kopu sena priamo pod nos. Bude tam stáť a žrať a žrať a šetriť energiu. Bude mu úplne jedno, že stlstne a jeho schopnosti budú chradnúť. Ale keď bude žiť slobodne, vo svojom prirodzenom prostredí chudobnom na výživu, tak bude celé dni putovať spolu so svojim stádom a hľadať zdroje potravy a vodu. Týmto spôsobom mu inštinkt a "přírodní řád" zabezpečí prirodzené posilňovanie svojho tela a dostatočnú prípravu na úniky pred dravcami. Ak si zraní nohu, bolesť mu pohyb spomalí, až do chvíle, kým sa mu rana zahojí. Buď neprežije a stane sa korisťou, alebo sa stane skúsenejším a zveľadí aj svoje DNA. Keď uvidí pumu ako oddychuje (pretože tá vie, kedy má dosť), bude sa naďalej pásť, ale ak zvetrí, že puma bystrí pozornosť, nič ho už nezastaví a napne všetky svoje sily na útek. Tak to zariadila Príroda. Všetky bytosti, ak sú "napojené na svoj zdroj", prirodzene vedia, čo majú robiť a ako spolu tvoriť jednu dokonalú symfóniu. Ale ako jednotlivci sú aj prirodzene leniví a hľadajú ľahšiu cestu k cieľu. Ak však nad tým všetkým bdie múdry dirigent, respektíve "vyšší program" (inštinkt, vízia, morálka, viera...), nedovolí urobiť takú skratku, ktorá poškodí celok.
Nebojte sa, nechcem odsudzovať pokrok a moderný svet s jeho "vychytávkami". Niektoré sú fakt užitočné, krásne, liečivé a potešia srdce. ALE ... blížia sa VIANOCE. A všetci chystáme a očakávame DARČEKY. Veď je to také milé!:-) Áno je. Aj ja milujem prekvapenia a pocit keď môžem niekomu urobiť radosť a aj niečo dostať. Lenže dnes už naozaj viem, že moji blízki ma nebudú viac milovať a nebudú šťastnejší, keď im kúpim ďalšiu vysnívanú VEC.
Hoci dnes mnohým ľuďom ešte stále veľa vecí chýba a žijú na hranici chudoby, vo všeobecnosti sa dnešný svet topí vo veciach. Obchody sú plné a vecí pribúda, ale ľuďom stále čosi chýba ku šťastiu. Čo to sakra je? Nuž pre každého niečo trošku iné, ale po dlhých rokoch skúmania ľudských potrieb a nazerania do príbehov ľudí, je mi dnes jasné, že veci to naozaj nie sú. To, čo plní srdcia ľudí šťastím a pokojom na duši je pocit, že niekam patria, sú súčasťou "niečoho väčšieho" a niekomu na nich úprimne záleží. Pocit, že je všetko ako má byť, že ich niekto miluje takých, akí sú a že vedia, kým skutočne sú. Nikto z nás si nebude na smrteľnej posteli pamätať ozdoby, darčeky a veci, ktoré ho obklopovali. Budeme si pamätať ATMOSFÉRU ktorú spolu vytvoríme a zážitky, ktoré SPOLU zažijeme. Možno aj vianočné ozdoby, dobroty a darčeky, ktoré spolu vyrobíme a vôňu, ktorú spolu napečieme. Hry ktoré sa spolu zahráme a príbehy, ktoré si pozdieľame. Námaha a energia, ktorú minieme v snahe o krásu, porozumenie a harmóniu. Možno aj drobné darčeky venované z hĺbky srdca a prijaté s úprimnou vďakou. Každý jeden MOMENT, od upratovania až po svetielka na stole, budú plniť studňu našich spomienok.
Tak ak sa ešte trápite nad tým, čo DAROVAŤ svojim blízkym tento rok pod stromček, spomeňte si na časy, keď ste boli deťmi.. a choďte skutočne do hĺbky. Čo najviac potešilo vaše srdce?
Vrátim sa na záver ešte k pôvodnej téme tohto článku "rýchlo, ľahko, jednoducho". Je úžasné, že máme dnes možnosť vybaviť všetko z pohodlia domova a že máme množstvo "user friendly" riešení a produktov na všetky naše túžby a každé naše trápenie. Kým však využijeme tieto "skratky" za šťastím, premýšľajme a sledujme to všetko v širších súvislostiach. Tí, ktorí už našli spojenie s Matkou Prírodou (bohom, Vesmírom...) vo svojom srdci a cítia tú láskavú a múdru dirigentskú paličku, verím, že vedia, čo by im poradila urobiť a budú to nasledovať. No a tí ostatní, ktorí ešte stále "bojujú" (sami za seba či "proti niečomu" a vyznávajú len svoje vlastné pohodlie), verím, že sa časom pridajú tiež. Sami totiž nemajú šancu tú symfóniu zahrať...
Ak budete mať cez Vianoce chuť sa nielen zabaviť a dobre najesť, ale sa aj trochu zamyslieť nad lákadlami dnešnej doby, pozrite si s deťmi animák WALL-E. Je presne o tom, čo sa nám môže stať, ak dáme prednosť pohodliu a vlastným cieľom pre tými spoločnými.
Príjemný predvianočný čas priatelia,
s láskou,
Daniela