Túžba po slobode. Čo s ňou?

23.04.2021

Všetci sa rodíme slobodní, s túžbou po harmónii a kráse. Vplyvom podmienok sa z nás však časom mnohokrát stávajú postavičky vláčené systémom alebo vlastnými presvedčeniami. Cítime sa vyčerpaní, obklopení chaosom a nedôverou. Túžba po slobode však stále drieme kdesi v nás a ovplyvňuje naše kroky aj pocit zo života. Aj mňa už mnohokrát doviedla k zvláštnym situáciám. Niektoré ma dodnes rozosmievajú a iné dokážu rozplakať. Dá sa vôbec obnoviť pocit harmónie a cítiť sa slobodne v tomto divnom svete?

Vidina slobody


Pred piatimi rokmi, v apríli 2016, som sa ráno zobudila a oblial ma neopísateľný pocit krásy, harmónie a slobody. Dívala som sa z okna útulnej maringotky na dva driemajúce kone, zobúdzajúcu sa prírodu a modré nebo na hlavou. Splnil sa mi sen a moja duša plesala radosťou. Áno, toto som chcela! Ten pocit pripomínal moje detstvo strávené v čistej tatranskej prírode a z toho prameniaci pocit slobody a harmónie.

Namiesto open space kancelárie, nekonečných projektov a nezmyselných porád ma čakalo TOTO. Juch😊 Už žiadne ďalšie úlohy, termíny, nezmysly, hádky, premotivovaní manažéri, klimatizácia, hodiny za počítačom a v rannej zápche. Tu ma čaká príroda, pohoda, nebo a slnko... a SLOBODAAAAAA robiť veci tak, ako chcem JA!

Po piatich rokoch zodpovedne hlásim, že tento pocit slobody vyprchal rovnako rýchlo, ako prišiel. A že ja len tuším o niečo viac, čo sloboda naozaj je a ako ju udržať v srdci.

Čím som staršia, tým mi je bližšie Sokratovo prehlásenie "viem, že nič neviem". No viem aspoň jedno a to je pocit, keď sa cítim dobre a kedy nie. Podľa toho viem aj to, či sa cítim slobodná alebo nie.

 • Ak mi je dobre na srdci, cítim sa slobodná aj krásna a celý svet naokolo tiež.
 • Ak sa dobre necítim, môj pocit slobody a harmónie mizne šibnutím čarovného prútika.

Sloboda v praxi


Keď som si kupovala koňa a rozhodla sa ho mať "doma", na vlastnej farme, tušila som trochu, do čoho idem. Aj som sa pripravovala. Tak ako mnohí iní. No kým to človek nezažije na vlastnej koži, tak v skutočnosti vlastne nevie. Nedokáže si predstaviť všetko, čo sloboda so sebou naozaj prináša. Akoby človek túžiaci po slobode nechcel vidieť, že slnko raz vystrieda mráz, oddych vystrieda námaha a pohodu nahradí dennodenné rozhodovanie. Predstavy slobody sú hlavne príjemné, zabalené do pocitu voľnosti a ľahkosti bytia.

Tak podobne som to mala aj ja. Predstavovala som si len to pekné. Možno len preto, že som nevedela dosť veľa.

Nevedela som... aké to je postaviť sa čelom voči 500 kg živej váhy inej bytosti, ktorá má slobodu v duši a na veci iný názor. Aké to je odolávať vetru, dažďu, mrazu, suchu alebo horúčave každý jeden deň a namiesto papiera a písmen v počítači prekladať konské bobky, 300 kg balíky sena, čeliť náladám svojich zverencov, opravovať ohrady a pumpovať vodu zo studne. Aké to je usínať za svetla od únavy a namiesto štíhleho vege obeda len narýchlo aj o polnoci zhltnúť slaninu s chlebom a cibuľou. Aké to je nevedieť z čoho zaplatím účty, namiesto istoty tučnej výplaty každý mesiac. Aké to je dohliadať na tlupu rozbláznených pubertiakov, čo sa pletú pod nohy polodivokých koní, namiesto písania článkoch o nich.

Nevedela som.... ale už tuším. Je to občas na h...o, občas úžasnééééé a občas fakt sranda! All inclusive:-) No stále pod vplyvom mojej slobodnej voľby. Ber alebo neber!

Tak spolu s tým ohmataním pravdy mi došlo aj to, čo pre mňa osobne znamená sloboda a čo všetko som ochotná pre ten pocit v duši urobiť.


Piliere slobody


Toto je môj uhol pohľadu na slobodu a všetko dôležité, čo ovplyvňuje môj pocit slobody. Možno vás inšpiruje.

Sloboda pre mňa znamená:

 • rozhodnutie žiť život na tejto planéte a akceptovať podmienky aké tu vládnu (všetky farby dúhy aj rozmary počasia, zákony Zeme aj Vesmíru)
 • poznanie a nasledovanie životného zámeru mojej duše
 • OCHOTA UČIŤ SA a rásť... a baviť sa pri tom:-)
 • ZODPOVEDNOSŤ za seba, za svoje dieťa a iné bytosti, ktoré sú v mojej opatere (pes, kôň, Zem...) - to znamená zodpovednosť za svoj aj ich život, zdravie a životnú pohodu (fyzickú aj psychickú)
 • seba-disciplína - prekonávanie komfortných zón a vlastnej pohodlnosti
 • seba-spoznávanie a uvedomenie si vlastných potrieb (fyzických aj emočných)
 • uvedomenie si vlastných schopností, zručností, nežnej sily a ochota to všetko používať
 • uvedomenie si vlastných nedostatkov a slabých stránok a ochota ich meniť k lepšiemu
 • poznanie a udržiavanie vlastných hraníc (ochota postaviť sa za seba, v láske a s rešpektom k potrebám iných)
 • ochota meniť názory, postoje, zvyklosti, presvedčenia, ktoré mi neprospievajú alebo bránia slobode iných
 • OCHOTA BYŤ SÚČASŤOU komunity, s ktorou zdieľam rovnaký priestor - to znamená spolu-TVORIŤ aj REŠPEKTOVAŤ spoločné PRAVIDLÁ a zároveň ochota rešpektovať práva a slobody iných
 • ochota byť konfrontovaná s pravdou iných a to ako ma vidia (napr. vystaviť sa možnosti NEBYŤ obľúbená, pochopená, prijímaná, dobrá, úžasná, akceptovaná inými... alebo aj naopak BYŤ úspešná, múdra a obľúbená)
 • vysporiadať sa aj s vlastným pocitom zlyhania alebo viny - to znamená pripustiť možnosť omylu, chyby a prevziať zodpovednosť za svoje konanie a nápravu
 • ROZHODOVANIE.... každú sekundu... znovu a znovu.... pretože viem, že MÁM SLOBODNÚ VOĽBU  a svoj život si tvorím ja sama... nech je akýkoľvek!:-)

A rozhodujem sa veru každý deň, od rána do večera vlastne stále. Akonáhle sa riadim týmito pravidlami, cítim sa slobodná a v harmónii so sebou aj s okolitým svetom. Ak mi to nejde, stačí ak zavriem oči, zhlboka dýcham a nahliadnem hlbšie. Tam je slobody aj múdrosti habadej!:-)


Ako dosiahnuť pocit slobody v bežnom živote?


Napríklad aj také ne-obľúbené témy ako koronatestovanie, očkovanie, nakupovanie, práca, upratovanie, komunikácia, vzťahy.... prechádzajú u mňa zakaždým filtrom "dôležitosti" a hodnôt, osobných presvedčení a aktuálnych pocitov. Keďže viem, že v podstate som slobodná duša, ktorá sa rozhodla žiť tu, na Zemi, tak pri každej možnej príležitosti uplatňujem svoju slobodnú vôľu a rozhodujem sa podľa toho.

Vždy sa pýtam sama seba:

 • Je toto v súlade s mojim životným zámerom?
 • O čo mi v tejto chvíli naozaj ide? Hovorí zo mňa ego, zranenie, srdce, pohodlnosť, zvyk, aký pocit...?
 • Čo v tejto chvíli naozaj potrebujem?
 • Je moje konanie v súlade s mojimi fyzickými a duševnými potrebami a schopnosťami?
 • Je moje konanie v súlade s potrebami celku, ktorého som súčasťou?
 • Ak sú moje potreby v rozpore s potrebami iných, čo je v mojich vlastných silách urobiť pre to, aby boli moje potreby uspokojené, aby ma vypočuli alebo rešpektovali rovnako ako ja ich?
 • Kam až som ochotná zájsť, kde sú moje hranice, čo "ešte môžem" a čo už "naozaj nemusím"?
 • Potrebujem sa rozhodnúť v tejto chvíli, alebo to rozhodnutie môžem odložiť na neskôr?
 • Čo najhoršie (alebo aj najlepšie) sa môže stať mne, alebo iným, ak sa rozhodnem "takto"? Viem s tým (alebo pre to) niečo urobiť? Stojí mi to za to?


Keď sa mi podarí zodpovedať si tieto otázky, tlak v duši zvyčajne pominie a ja sa môžem slobodne rozhodnúť ako konať. Vždy mám totiž voľbu. 

Pretože aj neurobiť nič je slobodná voľba. Aj zmeniť názor alebo ísť hlavou proti múru je voľba. Niekedy tá voľba nie je jednoduchá, pretože každá možnosť sa zdá "tá horšia". Ale história ukazuje, že sa to dá.

Čo napríklad vtedy, ak niekto prežil traumu, v ktorej naozaj nemal možnosť slobodne sa rozhodnúť? Áno, aj také sa stáva. Ale ak prežil, stále má ten človek možnosť rozhodnúť sa, čo s tým urobí.... aký postoj k situácii (ktorá už odoznela) zaujme. Ak by to nebolo možné, tak všetky obete holokaustu alebo iných životných tráum by skončili rovnako. Niektorí však dokázali prekonať aj tie najhoršie utrpenia a neskôr sa zo života ešte aj radovať. Väčšina z nich sa zhoduje v tom, že to, čo im pomohlo prežiť najťažšie chvíle a neskôr obnoviť pocit rovnováhy, opustiť pocit obete, bola ich schopnosť povzniesť sa nad situáciu, veriť, mať svoje myšlienky aj pocity pod kontrolou a hľadieť vpred.


Keď som si to takto spísala, vyzerá, že toho nie je vôbec málo. A to je len obyčajné slovo SLOBODA!

A ako to máte vy?

Viete čo ovplyvňuje váš pocit slobody a čo všetko ste ochotní pre ten pocit urobiť? Skúste sa zamyslieť a urobiť si vlastný zoznam. 

Prajem vám, nech sa vám darí nielen si to spísať, ale aj zaviesť do života. A keď už nebudete vedieť ako ďalej, ozvite sa a niečo vymyslíme:-)


Daniela


Niekedy ani ja neviem ako ďalej. Tak keď mávam pocit, že sloboda sa vyparila s rannou hmlou a ja som sa chytila do pasce, použijem karty. Mám ich viacero, no zvieracie sú moje obľúbené. Pre tému "sloboda" som práve teraz vytiahla kartu HOLUBICA. Myslím, že viac k tomu dodať netreba:-) Z textu k nej vyberám: 

Zhlboka se nadechněte. A teď znovu... A znovu. Sledujte, co se přitom děje ve vašem těle. Přesně to musíte udělat, kdykoli jste neklidní, plní zmatku, úzkosti a strachu, nebo když jste rozčilení. Vaše rozborené nitro se tím znovu ukotví ve vašem těle, a díky tomu se mysl i emoce pomaly zklidní. Dýchaní vás vrací do vaše poklidného nitra. Múžete přitom naslouchat hudbě vašeho tepu a dechu, jenž vás uklidní a ujistí, že jste živí a vše je v pořádku. 

...

Musíte dúvěrovat, že to, zda něco podniknout a nebo zda nečinit vúbec nic, se ukáže ve chvíli, kdy se uvnitřníte. 

Síla zvířat, Stevan D. Farmer


sloboda pramení v duši