Veľké jarné upratovanie - v hlave

27.02.2021

Potrebujete v živote zmenu, alebo len hľadáte "svoje miesto" a prácu, ktorá by vás napĺňala aj živila? Nie vždy je to jednoduché. A v tejto koro-novej dobe obzvlášť. Tento čas nám však dáva príležitosť preveriť, kým skutočne sme a o čo nám naozaj ide a hlavne... všetko pekne upratať a obnoviť rovnováhu.


Za posledný rok sa stalo niečo, po čom sme mnohí túžili. Svet sa naozaj zmenil. Síce nie tak, ako sme možno čakali, ale zmenil.

Niekto zmenu možno ani nepocítil a niekomu sa práve teraz začalo viac dariť. Ale sú aj ľudia, ktorí sa ocitli kdesi vo "vzduchoprázdne" a netušia, ako sa s tým všetkým zrovnať. A mnohí si uvedomili aj to, že dnešný svet je celý naruby a že ak nezmeníme doterajší spôsob fungovania, naplnia sa správy aj o konci sveta.  V hlavách sa objavujú otázky "čo s tým"?

A čo ďalej? Ako žiť "po novom"?

Ak aj vás trápia podobné otázky, práve teraz je ideálny čas upratať si v tom. Využite veľké jarné upratovanie nielen na to, že si prevetráte šatník a vyhodíte staré veci, ale skúste sa pozrieť aj na to, čo máte v hlave.  

Ak ste si kedysi písali denník, nahliadnite do neho alebo naopak zoberte si čistý papier a pero a dajte všetko zo seba von. Všetko! 

Kým sa pustíte do okopávania záhradky, či umývania okien, venujte pozornosť svojim vlastným myšlienkam, postojom, očakávaniam, predstavám, bariéram aj príležitostiam a nebojte sa aj snívať. Zapojte srdce a svoje túžby. Nedávajte si žiadne obmedzenia, aj keď sa zdá, že je to nemožné. Pozorujte sami seba a zapisujte si to. Nehodnoťte. 

Staňte sa pozorovateľom samej / samého seba.

Ak sa vám to zdá ako zbytočná strata času alebo nemožné, skúsete pozorovať sami seba, svoje myšlienky, hoci aj počas okopávania záhradky či čistenia okien. 

  • Na čo práve myslím? O čom premýšľam? Pomáha mi to a posúva ma to ďalej? Alebo ma to len utvrdzuje v tom, že je všetko naprd? Kam smerujú moje myšlienky? Na koho alebo na čo myslím, a prečo? O čo mi ide? Ako sa pri tom cítim? Ktoré myšlienky sa opakujú a čo z toho mám?

Pozorujte a kľudne si to aj zapíšte. Možno sa o sebe dozviete všeličo nové:-)

Na čo to "upratovanie" má byť dobré?

Jednoducho na to, že potrebujeme obnoviť rovnováhu. A to nielen v sebe, ale aj okolo nás. Ak veľa ľudí robí niečo úplne iné, ako to, na čo má "bunky", niet sa čo čudovať, že ľudia sú nešťastní a chorí a svet sa otriasa v základoch. Už nemá na čom stáť. Je čas "poskladať" základy nanovo a dovoliť energii tvoriť nový svet prostredníctvom nás a spolu s nami. Obnoviť súlad.


Ak chceš upratať svet, začni u seba 

Mne osobne dal posledný rok riadne zabrať. Vlnobytie sa striedalo s pokojnou hladinou z minúty na minútu a ja som strácala smer aj chuť pokračovať. Po niekoľkých rokoch podobného vlnobytia to bolo občas nad moje sily. Ale napokon som opäť našla pevný bod a za toto obdobie som nesmierne vďačná. Veľa vecí mi "docvaklo", upratalo sa a ukázali sa aj nové možnosti. 

Aby som si ujasnila, o čo mi v novom živote pôjde a aby som mohla sústrediť energiu želaným smerom, začala som si koncom minulého roku klásť otázky a tentorkát som išla po odpovede naozaj hlboko. Veď inak sa už naozaj nedalo. Dnes vám ich prinášam a zámerne uvádzam aj príklady z môjho života, lebo viem, že mnohým pomáhajú skôr osobné príklady ako nudná teória. Využite ich pre vlastné zamyslenia.

Takže ak práve hľadáte spôsob, ako obnoviť sily a dobrý pocit zo seba samého/samej, alebo len hľadáte nový spôsob obživy a vysnívanú prácu a túžite vedieť AKO ZÍSKAŤ DOBRÝ POCIT ZO ŽIVOTA, skúste si položiť nasledujúce otázky.


O čo mi v živote naozaj ide? 

Čo tu na Zemi hľadám? Prečo som tu? 

Ľudia sú ako bunky v tele, každý máme iné "poslanie" a zručnosti. Niekto vie a potrebuje tvoriť krásu, iný objavovať nové, ďalší učiť, liečiť, variť, piecť, vyrábať, prepájať alebo baviť iných atď. A tak je to správne. Veď si len predstavte, že by všetky bunky v tele mali rovnaké funkcie! Také spoločenstvo buniek by neprežilo. Samozrejme, že majú aj jeden cieľ spoločný - prežiť, ale každá bunka k tomu prispieva svojim vlastným dielom.

Viete vy, prečo žijete? Čo tu na Zemi hľadáte a potrebujete? Prečo ste v tomto tele a na tomto mieste? O čo vám naozaj ide?

Niekto to vie od detstva, iný na to príde pred tridsiatkou a niekto na konci života. Nezáleží na tom, kedy... ale či vôbec. Dôležitý je ten pocit, keď viete, že ste "správne" a aj robíte to, čo viete, že máte robiť. Máte ten pocit, keď je "duša na mieste". 

Inak ako skúsenosťou ten pocit nezískate, takže sa netrápte, ako to ešte neviete. Hľadajte, cíťte a ak to nájdete, budete to vedieť:-) Pomôcť vám k tomu môžu aj ďalšie otázky.


Čo mi robí radosť v živote?

Kde mám svoje zdroje energie?

Bez radosti strácame chuť žiť. Radosť však nie je niečo, čo raz získame a zostane s nami naveky. Je to pocit, rovnako ako ostatné pocity. Príde a odíde. Neznamená to však, že nie je dôležitý a nestojí za to ho cítiť a vyhľadávať. Naopak. Pocit radosti nám obnovuje naše sily aj zmysel kvôli ktorému sa oplatí žiť. 

Ako nájsť pocit radosti? V každodenných drobnostiach. Stačí ich precítiť... tu a teraz.

Mne napríklad robí radosť pohľad na spiceho aj hrajúceho sa psa, spev vtákov, lúče slnka na tvári, nové rastlinky, smiech môjho dieťaťa, poďakovanie, zdieľanie, dotyk priateľa, dobré správy, možnosť tvoriť a objavovať súvislosti, činnosti, ktoré mi idú od ruky, prítomnosť koní, krásne diela, skvelá hudba, ladný pohyb... júúúj veľa je toho. A keďže viem, čo mi robí radosť, tak tieto situácie zámerne vyhľadávam a opakujem si ich. Tak si viem radosť priniesť do života kedykoľvek a aj úplne zadarmo.


Čo viem robiť, v čom som fakt dobrá?

Na čo mám talent, čo mi ide ľahko a od ruky?

Prečo učiť slona lietať? Je to zbytočné mrhanie energie, frustrujúci zážitok a nezmysel. Rovnako je blbosť chcieť byť dobrá v tom, na čo jednoducho nemám "bunky". Oveľa zmysluplnejšie je rozvíjať a podporovať to, v čom som dobrá, na čo mám talent. 

Ak neviete, na čo máte talent, pozorujte sami seba a hľadajte, čo vám nerobí žiadne ťažkosti a ide vám ako by samo.  Užitočnú spätnú väzbu vám dajú aj dobrí priatelia, alebo odborníci, ktorí to zistiť vedia.

Keď má niekto talentov viac, môže sa časom rozhodnúť, ktorý využije naplno a ktorý len okrajovo. Ak máte pocit, že nemáte talent na nič, ubezpečujem vás, že sa mýlite:-) V tomto sú univerzálne zákony Vesmíru a prírody dokonalé, všetko má svoj zmysel a kvôli niečomu tu je. Aj vy. Len ho treba vykopať spod nánosov vlastných myšlienok a očakávaní iných.

Premýšľala som a spísala som si všetko, čo ide ľahko mne: viem písať, debatovať s ľuďmi, hľadať, prepájať a nachádzať súvislosti. Mám odvahu zdieľať aj to, do čoho sa iným moc nechce. Viem premýšľať aj cítiť a mám túžbu to všetko pospájať.  Vidím do hĺbky a viem klásť otázky, ktoré iným otvárajú oči. Bolo toho ešte viac a zoznam aj mňa samotnú prekvapil. Ale spísala som si aj svoje slabé stránky, nech mám prehľad. Zoznam všetkého, čo neviem, bol ešte dlhší, tak ho sem nevkladám a sústredím sa už radšej len na to, čo viem.


Čo chcem robiť, aká činnosť ma naozaj baví a napĺňa? 

Čo budem ľutovať na smrteľnej posteli, ak by som to nerobila? 

Každý to máme inak. Predstavte si, že by všetci ľudia chceli byť umelcami. Alebo všetci by chceli všetko riadiť, alebo stavať domy či učiť. Kto by robil to ostatné? Zariadené je to ale tak, že každý je dobrý v niečom inom a aby to mohol robiť, tak mu to prináša príjemné pocity a uspokojenie. Len málokto však vie, čo to "jeho" je alebo aj keď vie, tak to nerobí, lebo neverí, že by mu to mohlo priniesť aj šťastie a hojnosť. 

A pritom "to naše", je náš spôsob tvorby sveta. Našou ľudskou prirodzenosťou je totiž spolu-tvorba, nielen holé prežitie, ako sa nás o tom snažili presvedčiť v škole. Darwin mal možno v mnohom pravdu, ale že život je "náhoda" a "boj o prežitie", tomu už neverím:-)

Ako to máte vy? Bez čoho si neviete predstaviť svoj vlastný život, bez akých aktivít a činností? Nemyslím tým jedlo, sex ani spánok. Ale to, pri čom vám plesá srdce a odmena ani čas nehrá rolu. Čo je to, pri čom máte pocit, že ste to "celý vy" a tá činnosť vás napĺňa od hlavy po päty?

Keď som sa nad svojim životným zámerom zamyslela, došlo mi, že piť drink na pláži nie je činnosť, kvôli ktorej tu som. Áno, viem si ju užiť, ale nie dlho. To som pochopila celkom skoro, ale až neskôr mi došlo, bez čoho si neviem svoj život vážne predstaviť. Potrebujem objavovať život na Zemi a jeho pestrosť a dokonalosť, písať o tom, klásť otázky a pomáhať vidieť nevidené, zdieľať, podporovať krásu a spoluprácu a robiť s ľuďmi a so zvieratami. Ideálne na vzduchu. Vlastne až teraz som si spomenula, že moja prvá platená brigáda bola vlastne v ZOO, pri zvieratách. Mala som čerstvých 15 rokov a netušila som, čo budem v živote robiť. A nevedela som to, kým som nemala 45. No nemohlo mi do dockvanúť skôr? No veru asi nemohlo. Mnoho iných vecí o živote by som asi nepochopila, neobjavila a nezažila.


Čo je pre mňa dôležité? 

Aké kritériá má spĺňať práca a život, ktorý si prajem? 

Každý to máme inak. Niekto chce len "zarobiť peniaze" a iný chce robiť niečo "zmysluplné" a niekto chce oboje. Niekto potrebuje stabilný pracovný čas, istotu príjmu a dobré vedenie, iný možnosť rozhodovať, programovať alebo príležitosť rásť a ďalší urobiť "niečo veľké". V tom sa ako ľudia líšime. Žiadne kritériá pre spokojný život nie sú dobré alebo zlé. Záleží od každého z nás, ako to má a čo potrebuje.

Aké kritéria pre aktivity a prácu sú dôležité pre vás osobne? Kedy vám dáva činnosť zmysel a máte pri nej dobrý pocit zo života aj zo seba samej/samého?

Ja napríklad potrebujem časovú slobodu a voľnosť robiť, to, čo ma teší. Chcem byť aj pri koňoch aj doma, aj medzi ľuďmi. Chcem mať možnosť dať do práce "seba", spolutvoriť pravidlá aj ukazovať nové možnosti a potrebujem robiť to, čo je v súlade s mojimi životnými hodnotami. A potrebujem aj spolupracovať s ľuďmi, ktorí cítia a vidia svet aspoň trochu podobne ako ja a majú rovnaké životné zámery. 


Čo rozhodne nechcem? 

Kde sú moje "hranice", čo áno a čo nie? 

Niekedy je treba vedieť povedať aj nie. V tom je čaro slobodnej voľby. Nemusíme robiť "hocičo", len aby sme prežili alebo zarobili peniaze na živobytie, ale môžeme, ak je to potrebné. Dôležitý je ale vždy súlad s našou dušou, inak sa to odrazí na našom psychickom a časom aj telesnom zdraví. To je ten geniálny "trik" Prírody a Vesmíru, ktorý nás má "donútiť" robiť to, čo je práve potrebné pre jednotlivca aj pre celok.

Ktoré aktivity a činnosti sú pre vás tabu alebo sa pri nich necítite dobre? Ak ich predsa len robíte (lebo neviete, čo iné by ste robili, alebo nemáte na výber), ako to vplýva na váš pocit životnej pohody a na pocit zdravia? Ako sa to mení, keď robít to, v čom ste "doma" a robí vám to radosť?

Vplyv nesúladu so sebou som zažila už niekoľkokrát aj v praxi. Vždy keď "stúpim vedľa" a oklamem samú seba, ochoriem. Naozaj... je to tak. Takže som sa naučila vravieť nie, alebo sa zladiť s tým, do čoho sa mi až tak moc nechce, ale je to naozaj potrebné.  Napríklad viem, že nedokážem predávať a ponúkať niečo, čomu neverím a nie je v súlade s mojim životným plánom. A nie som ani bylinkárka, kuchárka, manažérka, ekonómka, podnikateľka, účtovníčka ani záchranárka. Ale ak to bude potrebné, kľudne budem na chvíľu opäť aj baristka, skladníčka a administrátorka alebo aj copywriterka, prieskumníčka a asistentka pri niečom, čomu verím. To mi došlo počas toho, ako som si ne-hľadala prácu:-) Uvedomujem si, že mám širokú škálu možností, ale už viem, čo naozaj nesmiem. Na to sa mám už príliš rada:-)

"Súlad s našou dušou je predpokladom nášho zdravia." 

Dr. Edward Bach


Prišli ste na niečo? Ak zatiaľ nie a stále netušíte, čo by ste chceli robiť a ako žiť v novom svete, alebo sa vám nedarí nájsť to správne miesto, netrápte sa. Počkajte si na to pravé pre vás. Ak máte vážne obavy, cítite neistotu a strach o budúcnosť, vyhľadajte pomoc. Niekto sa určite nájde a pomôže vám naozaj rád. Máme to tu všetko pekne podelené:-)

Za záver

Neberte hľadanie životného poslania ani práce moc vážne. Skôr si to skúste "len tak premyslieť " a hlavne "precítiť", ideálne predtým, ako zaspíte, alebo ráno, kým vstanete. A nechajte to na Vesmír. Len sledujte vlastné pocity a zostaňte "na príjme":-) Nikdy totiž neviete, odkiaľ vám Vesmír pošle správu, že ste stúpili vedľa alebo že je zásielka už pripravená na vyzdvihnutie. Potom je to už na vás, či sa po ňu načiahnete... a či budete mať odvahu si za tým stáť.

A ako zistíte, že je to "to pravé"? Jednoducho. Budete mať zo seba, z ľudí a aj zo života dobrý pocit, v duši kľud a v tele zdravie.

Daniela


Dnes spoločnosťou rezonuje téma duševného zdravia a stresu viac ako kedysi. Niet sa čo čudovať. Pandémia s nami zamávala a ďalšie udalosti tiež. Mnoho nevideného a potlačovaného sa dostáva na povrch. Aj ja som si len nedávno uvedomila niekoľko dôležitých súvislostí, ktoré mali vplyv nielen na smrť mojich rodičov, ale aj na môj život, zdravie,...

Stalo sa vám, že vám niekto nerozumel, cítili ste sa prehliadaní alebo neistí, vyčerpaní a bez nápadov ako ďalej? Tak aj s tým vám kone dokážu pomôcť a dokonca aj bez toho, aby ste na nich sedeli! Dnes pár slov o tom, čo je (aj nie je) koučing a osobný rozvoj s koňmi, komu je určený aj ako to prebieha....

Ako sa máš? Dobre. Dá sa to. V pohode! Odpovedáme často, no je to naozaj tak? Ako vlastne vyzerá život, v ktorom vládne pohoda, pokoj a máme sa fakt dobre? Pre každého asi nejako inak. Niekto sa cíti dobre keď ho nič nebolí alebo je zamilovaný. Iní keď má za sebou tretiu dovolenku, dokončil projekt a zožal úspech. A ďalší...

Predstavte si, že kráčate krajinou a usmievate sa šťastím, pokojom a krásou, ktorá vás obklopuje. Vychutnávate si každý krok a tešíte sa, ako si večer urobíte oheň. O pár minút nato sa strhne búrka a príval ľadovej vody vás premočí do nitky.

Načúvajte, čo vám duša hovorí