Všetko je inak!

05.07.2021

Otec mi často spomínal tieto slová umierajúceho rabína. Chápala som ich význam.. kdesi v hĺbke duše som to tak cítila... no nerozumela som im. Rozum to ešte nebral. Ale už tomu začínam trochu rozumieť. Pretože všetko, čo som sa kedysi učila o svete, počula alebo aj čítala v múdrych knihách, vždy jedného dňa prestane platiť a nahradí to niečo nové... a je to zrazu celé fakt inak! Občas ma ide poraziť a chytám sa za hlavu.. jak je celý svet naopak. Ale je to asi ako s tou korytnačkou. Vždy, keď sa Achilles dostane do bodu, kde bola predtým korytnačka, ona je už o kúsok ďalej a tak donekonečna... A ako to prebieha v bežnom živote?

Keď je všetko inak - v obyčajnom živote

Ochorie váš priateľ, priateľka, mama alebo otec a hrozí im smrť. Lekári vravia jedno, no vy sa dočítate iné a tak skúšate a hľadáte možnosti, ako im pomôcť nestať sa smutnou štatistikou v novinách. Jedni vravia zober lieky, ďalší radia surovú stravu a čerstvé šťavy, iní odporúčajú detox a výplach čriev, ďalší meditáciu, makrobiotiku, hypnózu, terapiu a osmotickú vodu. A ešte bylinné kvapky, masáže, vitamíny a akupunktúru.... alebo aj chemickú vojnu. Jednému to zaberie a druhému nie.... jeden žije ďalej... druhý už nie. Tak ako to je? Asi úplne inak!

Narodí sa vám dieťa a ako dobrá mama mu samozrejme chcete to najlepšie čo môže byť. Zdravá strava, ekobio všetko v dome, kojenie a chodenie na boso. Správne hračky, správne slová, správne rozprávky. A hlavne na neho nekričať! Ako dieťa dorastá, prerastajú vám tie správne veci cez hlavu, dieťa tiež a vy začínate zapájať "seba". A ejhla... dá sa to! Dieťa žuje slaninu, čumí na blblosti a oblieka sa "divne". Vy občas zvýšite aj hlas, kupujete desné veci a kľudne si aj poplačete. A dieťa je furt zdravé, veselé a motivované. Možno je to génmi a možno pubertou a možno nie. Čo ak je to všetko inak???

Život v kancelárii korporátu je neslobodná a nezdravá nuda, čo popiera rozvoj ducha. Ide akurát tak o peniaze "tým hore"! No vzápätí potrebujete fungujúce spojenie s blízkymi vo dne v noci, rýchlu zdravotnícku pomoc, rovné cesty či čerstvé potraviny a užitočné veci mať vždy po ruke. A dôjde vám, že robiť to, čo vás baví, vás vôbec nemusí vždy len baviť a peniaze vlastne potrebujete aj vy. Asi to bude nejako inak!

Žena musí nosiť sukňu, pekne sa o seba starať, starať sa o dieťa aj o muža, byť šťastná v práci a dobre variť. Inak teplo domova nevytvorí! No dobre, za pokus to stojí. Treba len dať do toho seba. No vzápätí žena zistí, že muž sa baví inou, dieťa sa nebaví a ju to všetko prestáva baviť úplne. Začne sa baviť sama sebou... a ejhľa, začína byť doma príjemne teplo.. bez ohľadu na to, kto tam je či nie je. Tak ako to je?!

20 rokov budujete kariéru, robíte si "dobré meno" a napokon zistíte, že to vôbec nie je vaša téma. Že musíte jednoducho začať odznova... úplne inak!

Túžite po krásnom dome s veľkou záhradou, na mieste kde niet všetečných susedov. A keď ho získate, tak zrazu zistíte, že je vám ten dom priveľký a cena privysoká. Uvedomíte si, že vám stačí malý byt s pekným výhľadom a za susedov aj autobus ďakujete, že vám občas pomôžu s tým, na čo sami nestačíte. Malo to byť inak už dávno?

Kúpite si koňa a dočítate sa, že jedine kôň bez podkov, bez uzdy a sedla, žijúci na rozľahlých lúkach a bez trapných povinností môže byť zdravý a šťastný. No časom a praxou zistíte, že kone zo zelenej trávy môžu aj tlstnúť či zomrieť a keď sa nudia či sa trápia, tak môžu ochorieť tiež a niektoré kone podkovy a sedlo jednoducho potrebujú. Žeby to bolo celé inak?

Celý svoj doterajší život sedíte za počítačom a obkecávate prezentácie unudeným manažérom... a nakoniec kecáte s deťmi o nesmrteľnosti chrústa a namiesto počítača držíte koňa alebo lopatu s bobkami. Alebo naopak... od detstva žijete pri koňoch a hráte vo filmoch a veríte, že to tak bude do konca života. No... kým vám nezlyhá jediná oblička, ktorú máte a namiesto koňa, sedíte potom celé dni na stoličke v kancli a vyberáte filmy, v ktorých hrajú už len vaši bývalí kolegovia. Zdá sa to celé naopak!

Tak ako to vlastne je?

Čím som staršia, tým menej mám pocit, že viem, ako veci logicky "majú byť" správne. Lebo veď už ani tá predpoveď počasia nefunguje na 100% a trvalo udržateľný rozvoj nie vždy rozvíja to, čo má! Vždy je tam "niečo medzi nebom a zemou" čo daný deň otočí tak trochu inak.

Podľa kvantovej teórie môže pozorovateľ ovplyvniť priebeh diania, t.j. častice sa začnú chovať inak podľa toho, čo očakáva ten, čo ich pozoruje. Ťažko to uchopiť mechanistickým rozumom... že? 

No verte... mozog je tvárny a učí sa.... rozumieť sám sebe😊 záleží len na tom, či ten, to či tá, čo mozog používa, to naozaj aj chce! 

Veď koľkokrát sa už svet "začal točiť inak"? Kedysi si ľudia mysleli, že Zem je placka, zvieratá necítia, Zem má nevyčerpateľné zdroje, človek je pán tvorstva, žena je menej ako muž a dorozumieť sa na diaľku alebo vyliečiť bez liekov je zázrak. Koľko toho "inak" budeme musieť ešte zažiť, aby sme uznali, že všetko môže byť naozaj inak... ako si v tejto chvíli myslíme???

Kašlem ja na to všetko "správne".. a overujem "správne" vlastným životom. Radím sa s Vesmírom.... v sebe aj navôkol. Sledujem dianie, zapojím sa, overím či je to "moje"... a potom sa rozhodnem, či to moje aj zostane. 

Dnes som dala kobyle podkovy. A uvidím, či po piatich rokoch trápenia budeme mať obe kľud! Potom vám poviem😊

Daniela


Pár postrehov z marketingovej praxe a zo života, aj o prekážkach na ceste za vlastným šťastím. Čo nám bráni dostať sa do cieľa a nájsť svoj vysnívaný Raj na Zemi? A akú rolu zohrávajú naše skúsenosti, zručnosti, hodnoty a viera? A na čo nezabúdať počas cesty? Tu je môj osobný "check list", aby som sa nestratila.

Pár postrehov z marketingovej praxe aj zo života. Čo nám bráni dostať sa do cieľa a nájsť svoj vysnívaný Raj na Zemi? A akú rolu zohráva naša vlastná autentickosť / jedinečnosť / originalita? Je dobré nasledovať "best practices" alebo ísť vlastnou cestou?

Bytie s koňmi

29.12.2022

Len tak spolu byť, cítiť vzájomné prepojenie, súlad a absolútne prijatie toho, kým som. Cítiť sa v bezpečí, obalená všadeprítomnou krásou, dotýkajúcou sa každej bunky môjho tela. Cítiť sa veľká a nekonečná ako Vesmír a zároveň jedinečná a plná živého života Prírody. Takto sa cítim vo vzácnych momentoch bytia s mojou kobylkou Ninkou alebo aj s inými...

Ten hrozivý zvuk praskajúceho svalu si budem pamätať do smrti! Ako keď vám praskne trojitá guma na gatiach a do tela vletí blesk. Au! Včera som si hneď veru aj poplakala. No a čo. Mala som strach... o všetko čo bude nasledovať.


Ak chcete vedieť, ako je to "správne"... poraďte sa najskôr so sebou. 

Keď neviete ako na to... hľadajte a nájdete:-)