Životná pohoda - ako na ňu?

01.07.2023

Ako sa máš? Dobre. Dá sa to. V pohode! Odpovedáme často, no je to naozaj tak? Ako vlastne vyzerá život, v ktorom vládne pohoda, pokoj a máme sa fakt dobre? Pre každého asi nejako inak. Niekto sa cíti dobre keď ho nič nebolí alebo je zamilovaný. Iní keď má za sebou tretiu dovolenku, dokončil projekt a zožal úspech. A ďalší keď sa deti dostali na vysokú školu a sú zdravé. V čom ale spočíva podstata životnej pohody (wellbeing), o ktorej mnohí len snívajú?

Pohoda v praxi

Podľa mňa cítime pohodu a pokoj v duši hlavne vtedy, keď vieme, že je všetko ako má byť.

Keď sa cítime vo svojom živote dobre a všetko spolu "hrá". Vzťahy vás tešia, rodina podporuje, práca nás napĺňa aj živí, projekty sa daria a zdravie prekvitá. Čiže vtedy, keď máme "dušu na mieste" a my sa cítime silní, odolní, slobodní a celí, nech sa deje čokoľvek. A to je ten stav..

 • keď nám každé ráno robí radosť, aj keď zrovna prší (vonku alebo aj v duši).
 • keď nás nezloží, že nás odmietnu, dieťa trucuje, projekty sa nedaria a zdravie štrajkuje.
 • keď ľudia okolo nás nezdieľajú naše názory, ale nám to neberie energiu ani radosť zo života.
 • keď nemáme zrovna milióny na účte, ale máme všetko, čo potrebujeme a vieme si to užiť.
 • keď nás bolí telo, ale my vieme prečo a čo s tým.

Jednoducho keď dokážeme zvládať život a zostať v pohode aj v nepohode... na každej vlne.

Lebo život nie je rovná krivka! Prináša rôzne nečakané situácie. Život sa vlní... tak ako rytmus srdca. Raz hore a raz dolu... raz viac raz menej. Čakať na linearitu je ako čakať na smrť. Je teda asi lepšie naučiť sa na tých vlnách žiť.

Ako zostať v pohode aj v nepohode?

Cítiť sa dobre aj na divokých vlnách života, počas rôznych stresujúcich situácií, je možné vtedy, keď sme vnútorne silní a nenecháme sa rozhodiť. Keď vieme, ako udržať rovnováhu aj počas búrok a keď namiesto urputného boja (ako) o život, skôr spolupracujeme.

Je to podobné ako na lodi. Alebo ako na koni, v rodine aj vo firme. Aby to spolu ladilo - loď sa nepotopila a kôň nás nezhodil alebo aby tím uspel a rodina držala pokope aj počas búrok – potrebujeme byť v súlade a vzájomne si pomáhať a dopĺňať sa.

Aby sme ale mohli udržiavať rovnováhu vonku, musíme mať rovnováhu a súlad najskôr v sami v sebe!

Celé naše JA, čiže naša vlastná myseľ (rozumná logika), naše vlastné telo (fyzická sila), naše vlastné emócie (pocity a vzťahy) a naša duša (viera a hodnoty na ktorých staviame) musia byť v súlade, ťahať za jeden povraz a spolu-pracovať.

To znamená, celé naše JA drží spolu. A nám to dáva obrovskú silu zvládnuť všetko a cítiť sa tak v pohode aj v nepohode.

Súlad riadi srdce

Vo svete vedy existuje na ten súlad našich častí a pocit pohody dokonca výraz a stav, ktorý sa dá fyzicky merať! Je ním KOHERENCIA SRDCA.

Srdca preto, že práve v srdci sídli naša najväčšia sila a úžasná inteligencia, ktorá nás dokáže udržať pri živote. Nielen preto, že pumpuje krv do všetkých častí tela, ale hlavne preto, že riadi väčšinu nášho konania a aj myslenia.

Spôsobov ako koherenciu srdca a jeho silu merať, rozvíjať a dosiahnuť je mnoho. Mne osobne učaroval HeartMath Institute, ktorý sa téme srdca vedecky venuje od roku 1991 a keďže s jeho misiou plne ladím, zdieľam jeho poznania aj v ucelenom v programe Osobná sila a odolnosť.

Vo svete prírody ten súlad a silu srdca zase meria sám život – buď život prosperuje, rastie a spolupracuje alebo nie. Tu mi zase učarovala permakultúra a hlavne kone a ich spôsob ako dokážu dať seba, svoje stádo (aj človeka) do súladu. Práve preto je koučing a rozvoj s koňmi moja srdcovka.

Žijete v súlade so sebou?

Ako sa súlad odráža v bežnom živote? Nuž práve tým, že nás bežné výzvy života a stres nedokážu vystresovať natoľko, aby nám ubližovali a bránili nám žiť príjemný pohodový a zdravý život.

Keď sme v súlade, v našom srdci vtedy vládne pokoj a pozitivita, cítime sa spokojní, silní a naplnení a celkovo dobre vo vlastnom živote.

To je podstata životnej pohody, resp. well-being a podľa mňa rozhodne stojí za to o ten súlad v sebe usilovať.

Keď nám súlad a pohoda chýba, môže sa totiž stať, že

 • bolí nás často hlava, chrbát či celé telo... aj keď cvičíme
 • zle spíme... aj keď večer nejeme ani nepijeme nič ťažké
 • myšlienky sa nám motajú hlavou a neposlúchajú... aj keď ich krotíme ako vieme
 • cítime sa nervózne a frustrovane... aj keď sa snažíme ukľudniť
 • máme plný dom vecí aj ľudí... ale niečo nám stále chýba
 • nebaví nás práca... aj keď iní ľudia či rozum vraví, že by mal

Praktická rada do ne-pohody

Ak ste si práve uvedomili, že vám do súladu a k tej pohode čosi chýba, mám pre vás jednu starú a na pohľad jednoduchú, ale veľmi účinnú techniku. Do tejto podoby ju dal HearMath Institute, no bežne ju využívajú v rôznych verziách hlavne odborníci na duševné zdravie.

Skúste nasledovné cvičenie:

 • Nachvíľku sa zastavte. Dajte si PAUZU. Prestaňte robiť to, čo robíte alebo zastavte aspoň vaše myšlienky a pokojne sa nadýchnite a vydýchnite.
 • Presmerujte pozornosť vašej myseľ na srdce – to vám pomôže zastaviť neposedné myšlienky.
 • Predstavte si ďalej, že váš dych prúdi dovnútra a von z oblasti srdca alebo hrudníka a dýchajte trochu pomalšie a hlbšie ako zvyčajne.
 • Nájdite si jednoduchý rytmus, ktorý je vám pohodlný.
 • Pokračujte aspoň 30 sekúnd.

Možno sa neudeje nič, alebo nič mimoriadne. Ale možno si všimnete, že zrazu sa vám v hlave vyjasnilo, srdce bije o niečo pokojnejšie a telo sa uvoľnilo. A je vám o trochu lepšie.

Toto "dýchanie cez srdce" totiž neutralizujte emocionálne reakcie v danej chvíli, pomáha znížiť vplyvy stresu a zabrániť únikom energie. Skvelo funguje aj pri deťoch a zvieratách (mám odskúšané!) a kdekoľvek, kde treba vniesť pokoj, silu a rozvahu.

Je to zároveň aj začiatok toho, ako tvoriť koherenciu, obnoviť v sebe súlad a silu a postupne sa dostať aj k tomu, aby sa vo vašom živote udomácnila harmónia, pohoda a vysnívaný pokoj v duši.


Nech sa vám súlad darí obnovovať a máte pohodové letné dni,

Daniela


Máte otázku? Našli ste chybu alebo nový postreh? Túžite mať viac životnej pohody?  


"Pozitívne emócie sú spoľahlivým prediktorom lepšieho zdravia, dokonca aj pre ľudí bez jedla alebo prístrešia, zatiaľ čo negatívne emócie sú spoľahlivým prediktorom horšieho zdravia, aj keď sú splnené základné potreby ako jedlo, prístrešie a bezpečnosť."
Pressman, S.D., M.W. Gallagher, and S.J. Lopez, Psychol Sci, 2013 

Chcete do pohody?