Zlobor v nás

18.10.2021

Hnevá vás všeličo a už aj maličkosti? A hnevá vás, že vás to tak hnevá? Alebo vám naopak robí dobre, keď môžete zo seba vypustiť paru a hodiť ju na niekoho iného? Možno vás hnevá partner, deti alebo kolega, určité skupiny či celý systém, ale vás to len oberá o sily a energiu. Kričíte stále viac a viac, tlak vonku aj vnútri narastá, no nič nezaberá. Aj tak žiadna zmena. Čím to je a čo s tým? Pozrime sa na HNEV z nadhľadu.

V spodnej časti tejto stránky nájdete aj eBook Zlobor vo mne - na stiahnutie zdarma.

Hnev nie je veľmi obľúbený pocit a v spoločnosti je aj dosť zaznávaný. Niet sa čo čudovať, dokáže narobiť mnoho kriku a neplechy... občas aj pre nič, za nič... a často aj poriadne ublížiť. Keď HNEV prevezme vládu nad našim správaním a my "stratíme nervy", stáva sa z nás uragán, za ktorého silu sa neskôr hanbíme. A mnohí ani nie... veď bol hnev "oprávnený".

No a... môže byť hnev vlastne "oprávnený"? Jasne že áno. Otázny je len spôsob, ako ten hnev vypustíme von. Hnev môže byť ničivý ako Zlobor, ktorý stratil nervy, ale môže byť aj užitočný, podobne ako Zlobor zamilovaný do Života a svojej Fiony.

Prečo dnes píšem o hneve? 

Lebo spoločnosť je "pretlakovaná".. už to hlásia aj billboardy!! To napätie sa dá občas krájať. Stačí málo a z ľudí sa stávajú uragánové rozbušky.

Čím viac ten HNEV v sebe potláčame, tým viac sa ozýva. Je to ako s nepriateľom. Čím viac s ním bojujeme, tým viac sily do toho dáva.

Ale HNEV nemusí byť náš nepriateľ! Nech sa to zdá akokoľvek divné, HNEV je naozaj náš priateľ a pomocník:-) Len sa s ním musíme naučiť spolupracovať. Podobne ako s ostatnými pocitmi...

Prečo práve o HNEVE?

Pretože HNEV bol dlhé roky aj môj úhlavný nepriateľ. Neznášala som ho a v mojom svete bol vlastne aj zakázaný. V mojom detskom svete vládli nielen heslá socializmu, ale aj niečo takéto:

 • NEKRIČ! 
 • TO SA NEPATRÍ! 
 • BUĎ DOBRÁ! 
 • NEROZČUĽUJ SA, veď sa predsa nič také nestalo!
 • Hlavne nech je doma kľud!

Túžila som vyhovieť mojim blízkym, aby ma prijali a tak som bola radšej ticho. Bola som ticho, aj keď sa mi veľa vecí nepáčilo a mnou lomcoval malý Zlobor. Napríklad keď mi sestra robila zle, cítila som nespravodlivosť alebo že keď nik nechápal, čo potrebuje moja citlivá duša. Bála som sa dať hlasnejšie najavo, ako sa naozaj cítim... veď načo, aj tak ma nik nepočúva. Aspoň tak to z môjho pohľadu často vyzeralo. Zaliezla som radšej pod stôl a neskôr pod perinu a tam som svoj bôľ a nespravodlivosť sveta vyplakala. Zostalo mi to dlhé roky, až kým som nepochopila, že hnev sa nevyplaví v slzách ani nezostane pod stolom. Zostával vo mne a hneval ma ďalej. Bobtnal v tele a dral sa na povrch... cez žalúdok a trávenie, hlavu aj hrdlo, nespokojnosť v duši aj pocit frustrácie a obete. Akurát som nevedela, že za to všetko môže obyčajný HNEV...

Silu hnevu som pochopila až pri koňoch. Tí vedia, čo s hnevom. Pomáha im celé veky udržať sa pri živote. Pri koňoch sa preto schovať nedá. Všetko sa násobí a tak môžete uvidieť svoj hnev rovno pred sebou, cez 500kg živej váhy. A to už nie je ozaj sranda! Takže buď si sa s ním poradíte a poradíte si s ním bez boja... alebo budete musieť proti hnevu bojovať ešte väčšou silou... hoc aj umne schovanou. Ale to stojí mnoho námahy a energie, niekedy aj zranení a vedie k ešte väčšej nespokojnosti - na oboch stranách.

A to je škoda, nie? Míňať si drahocennú energiu na niečo také ako obyčajný, no nepochopený HNEV. Keď s ním vedia spolupracovať kone a iné zvieratá, zaiste existuje možnosť, ako s ním môžeme lepšie spolupracovať aj my, inteligentní ľudia. A verte, že existuje!

Ja som sa o hneve aj iných pocitoch... aj ako s pocitmi pracovať.... dozvedela najviac práve pri koňoch, od múdrych ľudí, ako je Linda Kohanov, alebo Zdenka Jordánová. 

Ak o hneve veľa neviete a tiež vám lezie na nervy... poďte sa PORADIŤ S HNEVOM a zistiť, o čo mu vlastne ide a čo s ním, keď príde.

Viac info nájdete nižšie v linku, kde si môžete ZADARMO STIAHNUŤ jednoduchú pomôcku "ZLOBOR vo mne". E-book obsahuje základné informácie o tom, načo je nám HNEV a ako sa s ním vysporiadať. Postupne do cyklu Lekcie od koní, pridám aj ďalšie pocity. Nech sú všetky pokope.

V e-booku Zlobor vo mne sa dozviete:

 • Čo je vlastne HNEV a čo ho spôsobuje
 • Ako sa HNEV prejavuje a aké má varianty
 • Čo robiť, keď cítim HNEV?
 • Čo robiť, keď sa hnevá dieťa.. alebo iný dospelý či kôň?
 • Čo mi môže brániť spracovať HNEV?
 • Aké sú možnosti spracovania HNEVU?
 • na záver aj pár otázok na zamyslenie práve pre vás

Chcete si eBook o hneve stiahnuť?


Jednoduchú príručku vo forme PDF - eBook - si môžete ZADARMO STIAHNUŤ kliknutím na tlačítko, ktoré vás presmeruje na podstránku Zlbor vo mne - ebook. 

Vopred ďakujem, že rešpektujete autorské práva. 

A nemusíte ani vkladať svoj mail.. nebudem vám posielať ďalšie maily. 

Iba ak by ste chceli... voľba je na vás:-)Verím, že si aj vy napokon poviete, že ten HNEV nie je až taký zlý ako sa na prvý pohľad zdá. Aby nám však dobre slúžil, musíme ho najskôr spoznať a prijať do svojho života.

Ak vás HNEV stále hnevá a neviete čo s ním, nájdite si dôveryhodnú osobu, ktorá vám hnev pomôže spracovať. Je to častokrát efektívnejšie, ako brať lieky proti bolestiam tela... keďže to, čo bolí je často len nepochopená duša, ktorá sa takto hlási o slovo.

Pochopme a prijmime už konečne prírodu v nás a nechajme aj Zlobra robiť už len to, čo je užitočné.


Nech sa nám všetkým darí, 

Daniela

Máte otázku? NAPÍŠTE MI:

Som Daniela. Filozofujem, píšem a sprevádzam deti, dospelých a seniorov, najradšej aj spolu s koňmi, na ceste k väčšej pohode a harmónii na Zemi. 

Ecovea - všetky práva vyhradené, 2023

*GDPR 


Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!