Ak chceš realizovať svoje sny... prebuď sa.

Kto som a kam idem


Na začiatku bol sen. 

Sen o krásnom živote tu, 

na tejto nádhernej planéte zvanej Zem. 

V láske a pohode, kedy budú problémy len príležitosťou pre ďalší rast a každý deň radosťou. 

Potom prišla realita každodenného života 

a na svoj sen som zabudla. 

Ako mnoho iných...


 • Snívala som, že budem chovateľkou koní, cestovateľkou alebo módnou dizajnérkou, 
 • ALE zamestnala som sa vo veľkej firme a celé dni som sedela nad kopou dát.
 • Snívala som o šťastnej rodine, 
 • ALE ani dva dlhé vzťahy ma nenaplnili láskou a pocitom bezpečného domova.
 • Túžila som, aby ma rodičia pochopili a požehnali moje kroky, 
 • ALE odišli do večnosti skôr, ako to stihli urobiť.

Keď mi konečne došlo, že tých "ALE" je nejako priveľa, a dobrý pocit zo života nie a nie prísť... nastal čas niečo zmeniť. 


 1. Hľadala som inšpiráciu a pomoc, až kým som nenašla tú pravú pre mňa.
 2. Spomenula som si, ako sa chcem v živote mať a cítiť.
 3. Uverila som, že sa to dá.
 4. Keď prišli "problémy", hľadala som spôsob, ako na ne.
 5. Vytrvala som.
 6. A našla som, čo som hľadala.
 7. Keď sa občas znovu strácam... začínam od bodu 1.


Inšpirovali ma stretnutia s múdrymi bytosťami, príroda i dejiny.

 • štúdium dejín filozofie na FFUK v Bratislave
 • sociálno-psychologický výcvik potrebný pre prácu kvalitatívneho prieskumníka (AISA)
 • Zdenka Jordánová na 3 ročnom kurze Poznej svúj cíl
 • Denisa Kmecová a Zuzana Karpinská v Business Coaching Collage, ICF
 • Linda Kohanov, Eponaqest Worldwide, Secrets of The Wild Horses a Sentient Communication
 • Stina Herberg, Richmond Vale Academy
 • kurz Základy chovu a ošetrovania koní, Spojená škola, Ivanka pri Dunaji
 • kurz Hipoterapie / pedagogicko psychologické jazdenie (Asistent hipoterapeuta, SHA)
 • sebarozvojový seminár Horsense  Outdoor a Leadership v Čechách 
 • mnoho seminárov i osobných stretnutí s lektorkami i priateľkami ako Katinka Soetens, Surya Cinzia Donnoli, Tereza Ruth, Kristína Dubajová, Danica Kováčová, Renáta Černáková
 • kone, deti, partneri, rodičia a priatelia
 • knihy a knihy

Neustále sa učím i čerpám múdrosť z vlastných pracovných skúseností 

 • založenie a práca na vlastnej farme s koňmi
 • organizácia a vedenie aktivít s koňmi, aj bez koní
 • stratégia, marketing, prieskum trhu a customer experience pre nadnárodné spoločnosti (AISA TNS, VÚB, Orange - spolu 16 rokov)
 • založenie a vedenie štúdia poznania a tvorivosti Sofia
 • založenie a vedenie e-shop-u Biobaby
 • spolupráca pri založení školiaceho strediska Karpaton a miniškoly Greenwill

Zažila som všeličo nemilé a nabrala životné skúsenosti

 • rakovina v rodine a smrť rodičov 
 • dva rozpadnuté vyše 10 ročné vzťahy
 • 8x budovanie svojho "hniezda" a sťahovanie z neho 
 • 2x vyhorenie v práci a strata dôvery v moderný svet
 • život bez istoty - bez práce, bez partnera, bez istoty bývania a so záväzkami na krku
 • pocit zrady a sklamania zo zneužitia mojej dôvery, energie a vízií

Dnes sa venujem už len tomu, čo mi dáva zmysel a prináša radosť

 • sprevádzam, inšpirujem, koučujem a pomáham deťom i dospelým vidieť lepšie na svoju cestu - STRETNIME SA
 • organizujem a vediem krúžky a letné tábory pre deti, semináre pre dospelých a ďalšie aktivity s koňmi -  ČAROVNÉ KONE 
 • tvorím a posúvam do sveta veci aj zážitky, ktoré tešia dušu - ECOVEA

Môj príbeh

V posledných rokoch som urobila niekoľko intuitívnych a často nelogických rozhodnutí, ktoré však nadobro zmenili môj život. Pár z nich mi v kľúčových situáciách pomohlo získať nadhľad, udržať smer a "nezblázniť sa". Hlavne v čase, keď som si neuvážene cez Bazoš kúpila koňa a zostala na neho bez opory rodiny.  Pomohol mi výcvik koučov v Business Coaching Collage, niekoľkoročný kurz Poznej svúj cíl u Zdenky Jordánovej v Čechách a pár seminárov s úžasnými ženami ako Katinka Soetens, Surya Cinzia Donnoli, Tereza Ruth či Kristína Dubajová. Tieto stretnutia mi otvorili oči a srdce a doplnili zručnosti, ktoré mi pomohli prekonať najťažšie obdobie života.

V lete 2015 zomrela moja mama (podľahla rakovine rovnako ako môj otec 20 rokov predtým) a ja som si začala viac uvedomovať hodnotu vlastného života a šťastia. A tak som odišla z dobre platenej práce v medzinárodnej korporácii, ktorá ma už nenapĺňala, do "vzduchoprázdna", bez istoty trvalého príjmu. Rozhodla som sa splniť si detský SEN a kúpila som si koňa. Po absolvovaní základného kurzu chovu koní a pár seminároch s koniarmi, som mojej kobylke postavila ohradu kúsok od domu a verila, že nejako to zvládnem.

V čase úplnej neistoty z nového života a smútku v duši zo straty blízkych aj zo straty ilúzií o úspechu v práci, mi môj partner a otec našej 7 ročnej dcérky oznámil, že odchádza, pretože sa zamiloval do inej ženy a náš vzťah ho už nenapĺňa. Aj keď moja duša vedela, že je všetko ako má byť, dala som priechod svojim pocitom a počúvala som čo sa vlastne vo mne deje. Cítila som sa odkopnutá, nepotrebná, nepochopená, nemilovaná, bezcenná a slabá. A zrazu som pochopila, že všetko moje "snaženie sa" o jeho lásku, bol len zúfalý pokus nájsť lásku sama v sebe. Došlo mi aj to, prečo som všetky moje "projekty", ktoré som dovtedy iniciovala či reálne začala robiť, nedokázala dotiahnuť do konca a prečo z nich mali osoh skôr iní. Pred očami mi prebehol celý môj život a všetky jeho zákutia. Rozpadlo sa mi všetko, čomu som verila.

No, a keď máte 43, šediny na hlave, žiadne istoty, len vlastný život a ďalší rozbehnutý "projekt" (kone), tak máte príležitosť zužitkovať všetko, čo ste sa doteraz naučili... alebo sa zrútiť. Môžete si dať na jednu misku váh svoje šťastie a dobrý pocit zo života a na druhú sebaľútosť a pocit obete. A potom sa stačí rozhodnúť pre jednu misku a nasledovať svoj cieľ. Dennodenná práca pri koňoch ma naučila zotrvávať v prítomnosti a dôverovať si. Sebakoučing mi pomohol čerpať z toho, čo sa mi už podarilo a hlavne vytrvať. Keď som nevedela, ako ďalej, písala som, kreslila som si koučovacie mapy a škály a kládla sama sebe nekonečné otázky. Pozorovala som oblaky a meniacu sa prírodu. Meditovala som a počúvala svoj vnútorný hlas. Znovu a znovu. Aj keď som padala únavou, čelila nepredvídateľným okolnostiam a nepriazni počasiu na vlastnej koži, cítila sa úplne sama na všetko a bála sa čo bude ďalej, nikdy som zo zreteľa nestrácala svoj hlavný zámer - cítiť sa vo svojom živote dobre. Stanovila som si kroky, potrebné k dosiahnutiu cieľa a kontrolovala ich splnenie. Sústredila som sa na to, čo môžem sama ovplyvniť a na čo vládzem, ale keď bolo potrebné, požiadala som o pomoc. Načúvala som svojim pocitom a nechala ich ukázať mi cestu. Prestala som bojovať a pustila som všetko, čo mi bránilo byť slobodná a šťastná. Pustila som okovy sebahodnotenia a prestalo mi záležať na tom, kto si čo o mne pomyslí. Aj vlasy som si prestala farbiť... veď som to stále ja:-)

Dnes som DOMA.. spokojná sama so sebou a šťastne zamilovaná. Žijem uprostred prírody s mužom, ktorého bývalá žena žije s mojim bývalým mužom a naše deti vravia, že majú 4 rodičov. A hoci to nie je vždy jednoduché, už viem, ako ďalej, aj keď presne neviem ako ďalej. Nikto nikdy nepovedal, že ísť nevyšlapanou cestou je jednoduché. Ale keď ste na nej, viete, že ste "správne".

A dostať sa k tomuto pocitu "som správne" veľmi rada pomáham aj iným ľuďom. Niekedy v meste, inokedy v kaviarni alebo pri koňoch, pretože v kontakte s koňmi sa mi "koučuje" úplne najkrajšie. Cez kone môžu ľudia uvidieť sami seba bez filtrov a sebaočakávaní, takí, akí skutočne sú. A vďaka zážitkom s koňmi dokážu lepšie "vstrebať" to, čo potrebujú, uvidieť v realite svoje programy, stretnúť seba  a vyskúšať si ako sa to dá aj inak. Pri koňoch majú ľudia možnosť nahliadnuť do svojich vlastných snov, prehodnotiť svoj rebríček hodnôt, vidieť veci z nového uhlu pohľadu, z nadhľadu a objaviť svoje zdroje i stanoviť si nové ciele a kroky vedúce k ich naplneniu.

Daniela, 2016

Kedysi som si myslela, že viem viac ako ostatní. Dnes skláňam hlavu pred múdrosťou Vesmíru a hlboko si vážim každú skúsenosť, svoju aj druhých ľudí. Baví ma život, milujem svoju rodinu, kone a bývanie v prírode. Rada píšem, sprevádzam deti a dospelých poznaním seba a sveta koní a vraj inšpirujem:-)

Dnes znovu verím v krásny život na tejto planéte a dôverujem Životu. Verím, že všetko má svoj význam, aj keď ho spočiatku nie je vidno. A hoci som pre okolie občas "naivná" alebo "divná".. už to neriešim. Mne sa takto jednoducho žije krajšie:-)

Daniela

Prečo tak milujem kone? Pozrite si krátke video z kurzu Horsense, ktorý som absolvovala viackrát a ktorý ma nakopol konečne si kone dopriať naživo aj v mojom živote.